۶ روش ساده برای افزایش امنیت دستگاه های اندروید

۶ روش ساده برای افزایش امنیت دستگاه های اندروید

همه می دانیم امنیت دستگاه هایی که حاوی اطلاعات شخصی و یا مهم هستند ، تا چه حد اهمیت دارد. خصوصاًذ آنکه افراد مخرب همیشه در تلاش هستند تا از روش‌ها و تکنیک‌های جدیدی مثل باج افزار ، ویروس و… به آن وارد شده و از آن سوء استفاده کنند. البته هیچ راه کاملاً امنی برای ایمن نگه‌داشتن تلفن‌های اندروید از دست هکر‌ها و افراد سودجو وجود ندارد. اما روش‌هایی وجود دارند که دسترسی به دستگاه را پیچیده‌تر می‌کنند و تا حدودی اقداماتی بازدارنده هستند.

روش‌های مختلفی برای ایمن نگه‌داشتن تلفن‌های اندروید از تهدید‌های متعارف وجود دارند. تمام این اقدامات به‌عنوان محافظی برای جلوگیری از خطرات اتفاقی هستند. قرار دادن پسورد و  اعمال برخی تنظیمات امنیتی در گوشی هوشمند نیز باعث می‌شود که از اقدامات مخرب برخی اپلیکیشن‌ها جلوگیری شود. در ادامه ۶ روش برای افزایش امنیت دستگاه های اندروید از خطرات متداول را بیان می کنیم.

۱- گذاشتن قفل روی دستگاه

شاید این گزینه تا حدودی عادی و بدیهی به نظر برسد؛ اما کاربران بسیار زیادی هستند که برای دستگاه اندرویدی‌شان هیچ قفلی قرار نداده‌اند و در واقع نمی‌خواهند برای باز کردن گوشی مجبور به وارد کردن رمز یا کشیدن الگو باشند. ما نیز قبول داریم که قرار دادن PIN روی گوشی تا حدودی عذاب‌آور است و بعد از آن نمی‌توان در سریع‌ترین زمان ممکن وارد دستگاه شد. قابلیت Smart Lock یا قفل هوشمند روی دستگاه‌های اندرویدی برای افرادی که نمیخواهند سراغ پسورد و PIN بروند بسیار کاربردی است.

کسانی که هیچ قفلی روی تلفن خود قرار نمی دهند ، بهتر است شرایطی را تصور کنند که تلفن همراهشان را در تاکسی جا گذاشته‌اند و هیچ قفلی روی آن وجود ندارد. در خصوص سرقت گوشی نیز چنین شرایطی وجود دارد و اگر دستگاه قفل نداشته باشد، به‌سادگی می‌توان به اطلاعات گوشی دست یافت. پس بهتر است تمام کاربران با مراجعه به بخش تنظیمات، از بخش Security یا همان امنیت به سراغ قسمت Screen lock یا قفل صفحه بروند و قفلی برای موبایل خود تعبیه کنند. در موبایل‌هایی که به سنسور اثر انگشت مجهز هستند، فرآیند قفل‌گشایی دستگاه ساده‌تر است و کاربران می‌توانند با قرار دادن انگشتشان روی سنسور تشخیص ، قفل‌ موبایل را باز کنند.

یکی از روش‌های مناسب دیگر برای قفل کردن دستگاه استفاده از قابلیت قفل هوشمند (Smart lock) است. این قابلیت به کاربران کمک می‌کند بر اساس چهره یا موقعیت قفل دستگاه را تنظیم کنند. بدین صورت که وقتی در خانه هستید هیچ قفلی روی دستگاه وجود نداشته باشند. حتی می‌توانید قابلیت قفل هوشمند را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که در صورت نزدیک شدن به برچسب‌های NFC دستگاه را قفل‌گشایی کند یا اینکه اگر گوشی در دست صاحب اصلی‌اش بود،‌ قفل‌گشایی را به‌صورت خودکار انجام دهد.

 افزایش امنیت دستگاه های اندروید

۲- موقعیت‌یابی و پاک کردن اطلاعات موبایل از راه دور

عامل مهم بعدی در امنیت مکان سرقت این دستگاه هاست. خوشبختانه به لطف قابلیت مدیریت دستگاه اندرویدی (Android Device Manager) می‌توان موبایل سرقت شده را موقعیت‌یابی کرد یا اینکه اطلاعات موجود در آن را از بین برد. البته برای انجام چنین کاری باید پیش‌تر تنظیمات لازم را اعمال کنید.

برای اعمال این تنظیمات به بخش Settings در موبایل و سپس به ترتیب به بخش گوگل (Google) و امنیت (Security) بروید. در اینجا دو گزینه موقعیت‌یابی دستگاه از راه دور (Remotely locate this device) و امکان قفل و پاک کردن دستگاه از راه دور (Allow remote lock and erase) را فعال کنید.

با اعمال این تنظیمات از این پس اگر تلفن همراهتان گم یا دزدیده شود می‌توانید آن را موقعیت‌یابی کنید. البته این کار زمانی قابل انجام است که موبایل به اینترنت متصل باشد و البته باتری هم داشته باشد. همچنین امکان پاک کردن حافظه دستگاه و از بین بردن تمام اطلاعات حساس به‌صورت از راه دور و از طریق پنل کاربری گوگل وجود دارد.

      افزایش امنیت دستگاه های اندروید

۳- مطمئن شوید که تنظیمات منابع ناشناس غیر فعال باشند.

زمانی که گزینه مربوط به منابع ناآشنا غیر فعال باشد، اپلیکیشنهای مخرب سوم شخص نمی‌توانند روی دستگاهتان نصب شوند.با اینکه گوگل اعلام کرده است که تمام اپلیکیشن‌های موجود در گوگل پلی ایمن هستند. اما این موضوع نمی‌تواند دستگاه کاربر را از خطرات مربوط به اپلیکیشن‌های موجود در فروشگاه‌های سوم شخص و وب‌سایت‌ها ایمن نگه دارد. تاکنون فروشگاه‌های نرم‌افزاری زیادی برای دستگاه‌های اندرویدی وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به فروشگاه نرم‌افزار آمازون اشاره کرد. البته شرایط پر خطرتری هم نسبت به این وجود دارد که در آن برخی از وب‌سایت‌ها سعی می‌کنند اپلیکیشنی را بدون اجازه کاربر روی گجت نصب کنند.

خوشبختانه اندروید قابلیتی دارد که با کمک آن از نصب هر برنامه‌ای که منبع آن غیر از گوگل پلی باشد جلوگیری می‌شود. برای انجام این موضوع باید به بخش تنظیمات دستگاه بروید و در بخش امنیت (Security) گزینه منابع ناآشنا (Unknown sources) را غیر فعال کنید. البته اگر لازم باشد که برنامه‌ای از فروشگاه نرم‌افزار آمازون یا هر فروشگاه دیگری نصب کنید، می‌توانید این گزینه را فعال و اپلیکیشن مورد نظر را نصب کنید.  افزایش امنیت دستگاه های اندرویدالبته به یاد داشته باشید که بعد از نصب، حتما گزینه مذکور را غیر فعال کنید. کافه بازار و سایر مارکت‌های داخلی نیز از جمله منابع ناآشنا به‌حساب می‌آیند و اگر گزینه Unknown sources روی دستگاهتان فعال باشد، امکان نصب برنامه از کافه بازار و فروشگاه‌های نرم‌افزاری ایرانی نخواهید داشت.

۴-بررسی اپلیکیشن‌های گوشی توسط اندروید

با اینکه گوگل تمام اپلیکیشن‌های پلی استور را بررسی می‌کند اما همچنان امکان حضور اپلیکیشن مخرب وجود دارد. اگر تنظیمات مناسبی در گوشی‌تان اعمال کرده باشید، در این صورت سیستم عامل دستگاه در فواصل زمانی مقرر یستم عامل اندروید می‌تواند فعالیت اپلیکیشن‌های مختلف را زیر نظر بگیرد تا از عملکرد‌های مشکوک مطلع شود.برای بررسی اپلیکیشن‌های نصب‌شده روی گوشی توسط سیستم عامل اندروید باید به سراغ بخش تنظیمات موبایل رفته و سپس از بخش گوگل (Google) و قسمت امنیت (Security)، وارد گزینه بررسی اپلیکیشن‌ها (Verify apps) شوید. در این صفحه باید گزینه اسکن دستگاه برای تهدیدات امنیتی (Scan device for security threats) را فعال کنید. با انجام این کار، سیستم عامل اندروید بر عملکرد اپلیکیشن‌های مختلف تمرکز خواهد کرد و هر عملکرد نامناسب و مشکوکی را گزارش خواهد داد.

 افزایش امنیت دستگاه های اندروید

۵- موبایل خود را به‌روز نگهدارید

هکر‌ها به‌طور مستمر  استراتژی‌هایشان برای ورود به دستگاه‌های مختلف را تغییر می دهند و این موضوع از شکاف‌های امنیتی اندروید نشأت می‌گیرد. گوگل هر از چند گاهی بروزرسانی‌های امنیتی را برای برطرف کردن آخرین آسیب‌پذیری‌های شناسایی‌شده منتشر می‌کند. آپدیت دستگاه‌های اندروید به آخرین نسخه امنیتی یکی از آسان‌ترین و بهترین روش‌ها برای محافظت دستگاه در برابر هک و نفوذ است. حفره‌های امنیتی دلیل مناسبی برای آپدیت تلفن‌های هوشمند به آخرین بسته امنیتی هستند و اگر دستگاهتان را آپدیت نکنید، در واقع شکاف‌های امنیتی آن را در برابر هکر‌ها باز گذاشته‌اید.

 افزایش امنیت دستگاه های اندروید

دستگاه‌های اندرویدی زمانی که بروزرسانی جدیدی دریافت کنند، آن را در قالب یک نوتیفیکیشن به کاربر اطلاع می‌دهند. اما اگر می‌خواهید به‌صورت دستی از وجود آپدیت برای تلفن هوشمندتان مطلع شوید، باید به بخش تنظیمات و سپس درباره گوشی (About phone) بروید و گزینه System updates را برای چک کردن آپدیت‌های موجود انتخاب کنید.

۶- وبگردی ایمن را در مرورگر کروم فعال کنید

تنها اپلیکیشن‌های مخرب تهدید تلفن‌های هوشمند نیستند بلکه در اینترنت وب‌سایت‌هایی هستند که تلاش می‌کنند اطلاعات شخصی کاربران را در قالب حمله فیشینگ بدزدند و یا به‌صورت مخفی سعی می‌کنند اپلیکیشنی را روی دستگاهتان دانلود کنند.قابلیت Safe Browsing در مرورگر کروم زمانی که کاربر در وب‌سایت‌های مشکوک باشد، هشدار می‌دهد تا کاربر سایت را ببندد و دستگاه همچنان ایمن باقی بماند.

ویژگی مذکور مرورگر کروم روی تمام دستگاه‌های اندرویدی وجود دارد و می‌تواند گزینه مناسبی برای ایمن ماندن در زمان وبگردی باشد. هشداری که این مرورگر در زمان وارد شدن به وب‌سایت‌های مخرب نمایش می‌دهد، باعث جلوگیری از اقدامات مخرب سایت می‌شود و کاربر را مجبور به خروج از وب‌سایت مشکوک می‌کند.

 افزایش امنیت دستگاه های اندروید

برای فعال کردن قابلیت Safe Browsing در کروم باید مرورگر کروم را در دستگاه اندرویدی‌تان اجرا کنید و دکمه‌ای که در گوشه بالایی وب‌سایت‌ به شکل سه نقطه قرار دارد را لمس کنید. سپس به سراغ گزینه Settings بروید و در بخش Privacy گزینه Safe Browsing را فعال نمایید.

منبع :

www.zoomit.ir

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]
1 نظر
  1. حبیب می گوید

    ممنون از اینکه تجربه تون رو با ما به اشتراک گذاشتید دوست عزیز. سلامت باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.