cloud computing چیست؟

cloud computing

Cloud Computing یا رایانش ابری، فناوری است که انواع سرویس‌های پردازشی ازجمله اپلیکیشن ها و انواع منابع ذخیره‌سازی را بر روی اینترنت فراهم می‌کند.

هدف اصلی این فناوری دسترسی به منابع عظیم پردازشی و سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به‌صورت مجازی می‌باشد.

ایده و مفهوم اصلی رایانش ابری همین است که در دو مقوله سخت‌افزار و نرم‌افزاری معنا پیدا می‌کند. اینکه از نرم‌افزار و یا سخت‌افزاری استفاده کنیم که آن را نخریده‌ایم بلکه اجاره کرده‌ایم و مطابق با منابع و امکاناتی که استفاده می‌کنیم هزینه بپردازیم.

رایانش ابری

در عمل به‌جای اینکه شما اطلاعات را بر روی هارددیسک خود نگه‌دارید و یا برنامه‌های کاربردی موردنیازتان را به‌طور مستمر به‌روزرسانی کنید، از سرویسی بر روی اینترنت برای برآوردن نیازهای خود استفاده می‌کنید.

زمانی که شما تصاویر را به‌جای کامپیوتر شخصی خود، به‌صورت آنلاین ذخیره می‌کنید یا از سرویس‌های ایمیل و یا سایت شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، درواقع شما یک سرویس “رایانش ابری” را به‌کاربرده‌اید.

با این فنّاوری مدرن، هزینه محاسبات، میزبانی برنامه‌های کاربردی، ذخیره‌سازی محتوا و تحویل سرویس‌ها به‌طور قابل‌توجهی کاهش‌یافته است.

عنوان مثال: دیگر برای بازی کردن با بازی‌هایی مانند Clash of  Clans  نیاز به خرید سی دی بازی یا کارت گرافیک باقدرت پردازش بالا را نخواهید داشت فقط با یک رایانه به اینترنت متصل می‌شوید و با عضویت در سایتی که چنین بازی‌هایی را بر پایه رایانش ابری ارائه می‌دهد، شروع به بازی می‌کنید، پردازش‌های گرافیکی از  سمت سرور  پشتیبانی می‌شود و شما فقط نتیجه آن‌ها را خواهید دید، پس بدون صرف هزینه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای سیستم خود به هدفتان می‌رسید، البته تنها مزیت پردازش ابری در بازی‌ها نیست.

رایانش ابری به شکل‌های عمومی Public، خصوصی Private، آمیخته Hybrid در اختیار کاربران قرارمی گیرد.

رایانش ابری

در نوع عمومی منابع و زیرساخت دراختیاریک شرکت می‌باشد. در این نوع ابر کاربران مختلف از منابع به‌صورت اشتراکی استفاده می کنندو هزینه کمتری پرداخت می‌شود. به‌عنوان نمونه سرویس‌های شرکت‌های IBM، Google و آمازون را نام برد.

در نوع خصوصی (Private cloud): زیرساخت ابری تنها برای یک سازمان کار می‌کند و ممکن است توسط خود سازمان یا شرکتی دیگر مدیریت شود در دسترس عموم نیست.

در نوع ترکیبی ابرهای نوع عمومی و خصوصی با یکدیگر ترکیب می‌شوند. در این نوع ابر می‌توان جهت کاهش هزینه، برنامه‌های کاربردی که حساسیت بیشتری دارند روی ابر خصوصی قرارداد و مابقی روی ابر عمومی قرارداد.

خدمات رایانش ابری در سه نوع زیرساخت(IaaS)، نرم‌افزار (SaaS)و بستر(PaaS)می‌تواند در اختیار کاربران قرار گیرد.

رایانش ابری,سرویس های رایانش ابری

منظور از زیرساخت پایه‌ای‌ترین خدمات زیرساخت مانند تهیه‌ی سرور، پردازنده، فضای ذخیره‌سازی و دیگر منابع برحسب نیازمی باشد.

و نرم‌افزار شامل تمام خدمات نرم‌افزاری می‌باشد این نوع رایانش ابری، خدمتی را ارائه می‌نماید که در آن کاربران می‌توانند از یک نرم‌افزار از طریق مرورگر خود و از بستر اینترنت استفاده نمایند.

بستر شامل نرم‌افزار و سرویس‌هایی است که به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از ابزارهای عرضه‌شده توسط ارائه‌دهنده، برنامه‌های کاربردی و نرم‌افزار ایجاد کنند.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *