توسط «وب بلوتوث» از داخل مرورگر وب دنیای واقعی را کنترل کنید

توسط «وب بلوتوث» از داخل مرورگر وب دنیای واقعی را کنترل کنید

اگر خاطرتان باشد در مطالب قبلی درباره به مفهوم اینترنت اشیاء و مزایای ومعایب آن پرداختیم،این مطلب نیز یعنی “وب بلوتوث” با اینترنت اشیاء ارتباط دارد، درابتدای این مطلب قصد داریم که با مفهوم “وب بلوتوث” آشنا سازیم،با”پویا سیستم” همراه باشید…اینروزها استاندارد جدیدی از بلوتوث در حال متولد شدن است و به مرورگر دستگاه شما امکان کنترل دستگاه‌های بلوتوث مجاور را می‌دهد. به‌نظر که ایده جالبی است.وب بلوتوث استاندارد جدید بلوتوث است که با استفاده از مرورگر کروم و در بستر اینترنت اشیا می تواند به دستگاههای دارای بلوتوث وصل شود.

استاندارد جدید، “وب بلوتوث” نام دارد و هم‌اکنون بخشی از مرورگر کروم است. این استاندارد با هدف استفاده در اینترنت اشیا توسعه داده شده و به طراحان وب این اجازه را می‌دهد تا با وسایل جانبی کاربران در خانه‌های‌شان به‌سادگی تعامل داشته باشند. البته، کاربر باید این اجازه را صادر کند.پرواضح است که در این بین نگرانی‌های امنیتی زیادی وجود دارد. اول از همه این ایده که مرورگر بتواند به دستگاه‌های بلوتوث نزدیک به خودش متصل شود ترسناک به‌نظر می‌رسد. اما نکته مهم این است که،قرار است از وب بلوتوث برای چه کاری استفاده کنیم؟

شایان ذکر است که،کاربردهای این استاندارد خیلی گسترده  است. در بسیاری از ایالت‌های آمریکا بیماران می‌توانند از طریق اینترنت و با استفاده از وب‌کم به دکتر خود دسترسی داشته باشند. حالا فرض کنید وبسایت مذکور از طریق یک نوار HR بلوتوثی یا حتی اسمارت‌واچ ضربان قلب‌تان را اندازه بگیرد. یا فشار خون‌تان را با مانیتور بلوتوث تحت‌نظر داشته باشد. به یقین میتوان گفت، بیماران با در اختیار داشتن این ابزارها کیفیت زندگی‌شان را بالاتر می‌برند.باید ذکر کرد که تمامی این کارها فقط با چند کلیک انجام میشود.

توسط «وب بلوتوث» از داخل مرورگر وب دنیای واقعی را کنترل کنید

در حال حاضر، وب بلوتوث بخشی از کروم بر روی اندروید نسخه ۶٫۰ به بالا، مک و کروم OS است. جامعه توسعه‌دهندگان نزدیک به یک سال است که در حال کار با APIها هستند. با این‌که هنوز برای استفاده روزانه چندان آماده نیستند ولی تا رسیدن به آن نقطه راه کمی در پیش است.از طرف دیگر،نکته منفی که باید به آن اشاره کرد عدم حضور ویندوز و iOS در لیست دستگاه‌های سازگار است. ظاهرا توسعه‌دهندگان مشغول کار روی نسخه ویندوزی API وب بلوتوث هستند و به پیشرفت‌هایی هم دست پیدا کرده‌اند. ولی هنوز به اندازه مدل‌های دیگر به استاندارد قابل قبولی نرسیده است.

گفتنیست که،در مورد iOS قضیه فرق می‌کند. قبل از این‌که این استاندراد برای این سیستم‌عامل قابل استفاده باشد اپل باید استاندارد وب بلوتوث را در وب‌کیت خود قرار دهد. همان‌طور که کروم برای iOS مجبور به این کار شد. شاید در نسخه‌های بعدی شاهد آن باشیم. به‌هر حال، وب بلوتوث در راه است و به‌نظر ایده فوق‌العاده‌ای است. توانایی‌های این استاندارد جالب و بی‌نظیر هستند و حتما توسعه‌دهندگان کاربردهای جذابی برای آن در نظر دارند.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.