اعلام آمادگی نمایندگان ITU برای پیاده‌سازی اینترنت اشیا در ایران

اعلام آمادگی نمایندگان ITU برای پیاده‌سازی اینترنت اشیا در ایران

از آنجایی که مطلع هستید اینترنت مفهوم جدیدی است که اینروز ها بسیار خبرساز شده است و پربازدیدترین صفحات را به خود اختصاص داده است.به طور کلی “اینترنت اشیاء” اشاره دارد به بسیاری از چیزها شامل اشیا و وسایل محیط پیرامون‌مان که به شبکه اینترنت متصل شده و بتوان توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت کنترل و مدیریت شوند.

اینترنت چیزها به زبان ساده، ارتباط سنسورها و دستگاه‌ها با شبکه‌ای است که از طریق آن می‌توانند با یکدیگر و با کاربرانشان تعامل کنند. این مفهوم می‌تواند به‌سادگی ارتباط یک گوشی هوشمند با تلویزیون باشد و یا به پیچیدگی نظارت بر زیرساخت‌های شهری و ترافیک. از ماشین لباسشویی و یخچال گرفته تا پوشاکمان؛ این شبکه بسیاری از دستگاه‌های اطراف ما را در برمی‌گیرد.

در همین راستا،بر اساس گزارش رئیس دانشکده پست و مخابرات، نمایندگان اتحادیه جهانی مخابرات برای پیاده‌سازی نقشه راه اینترنت اشیا در ایران، اعلام آمادگی کردند.دکتر وحید یزدانیان رئیس دانشکده پست و مخابرات درباره دستاوردهای کارگاه آموزشی اینترنت اشیاء در تهران با اشاره به بازخوردهای مثبت برگزاری این کارگاه، گفت: «این کارگاه نخستین رویداد در حوزه اینترنت اشیا بود که بازیگران مختلف این حوزه یعنی اپراتور، ارائه‌دهنده و بهره‌گیرنده از سرویس، حضور داشتند که مهم‌ترین جنبه موفقیت‌آمیز این کارگاه بود.»

 

اعلام آمادگی نمایندگان ITU برای پیاده‌سازی اینترنت اشیا در ایران

 

همچنین به گفته‌ی ایشان، در این کارگاه فرصتی فراهم شد تا بازیگران این حوزه با تبادل و اشتراک‌گذاری اطلاعات، تعامل خوبی با هم داشته باشند، به‌طور مثال در زمینه انجام پروژه اینترنت اشیا در حوزه خودرو، نمایندگانی از این حوزه با اپراتورها وارد مذاکره شدند و در آینده نتایج آن مشخص می‌شود.بر اساس این گزارش، دومین دستاورد این کارگاه آموزشی، رونمایی از نمونه «کیف اینترنت اشیا» است. در گذشته برای فهم بیشتر مطالب این حوزه، «کیف IOT» با قیمت پایه ۵ هزار یورو خریداری می‌شد و به سنسورهای اینترنت اشیا در حوزه‌های مختلف مانند کشاورزی و خانه هوشمند مجهز بود.

رئیس دانشکده پست و مخابرات در ادامه گفت‌: «نمونه بومی این کیف آموزشی توسط دانشکده پست و مخابرات از یک سال پیش تهیه و تولید شده است که با رونمایی در کارگاه آموزشی اینترنت اشیا در تهران مورد استقبال شرکت‌کنندگان در این کارگاه قرار گرفت‌.»وی سومین دستاورد کارگاه آموزشی تهران را تقویت ارتباط داخلی با اتحادیه جهانی مخابرات در این حوزه عنوان کرد و گفت: «نمایندگان اتحادیه جهانی مخابرات در این کارگاه توان علمی و اجرایی در حوزه اینترنت اشیا را از نزدیک مشاهده و اظهار داشتند که فعالیت‌های انجام‌شده در حوزه اینترنت اشیا در ایران فراتر از حد انتظارات آن‌ها بوده است.»

 

منبع

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.