در آینده پیش بینی زلزله توسط استفاده از کابل های فیبر نوری محیا می شود

در آینده پیش بینی زلزله توسط استفاده از کابل های فیبر نوری محیا می شود

همانطور که می دانید با گسترش چشمگیر در حوزه شبکه و اینترنت،دور از ذهن نیست که بتوان از ابزار مورد استفاده در شبکه جهت اقدامات پیشگیرانه استفاده کرد و دیگر نیازی به تجهیزات لرزه نگاری پیشرفته یا به کار گیری کارشناسان خبره برای پیش بینی زلزله نباشد ،چرا که ؛ تازگی مطلع شدیم که روشی توسط محققان دانشگاه استنفورد توسعه داده شده که به واسطه کابل های فیبر نوری انتقال دهنده داده ها که در زیرِ زمین قرار دارند، می توان زمین لرزه ها را ردیابی کرد.

لازم به ذکر است که؛ کابل فیبر نوری نوعی کابل دربرگیرنده یک یا چند فیبر نوری است که برای انتقال نور استفاده می‌شود. این کابل‌ها برای ارتباطات در مسافت زیاد یا انتقال اطلاعات با سرعت زیاد استفاده می‌شوند.در سپتامبر ۲۰۱۲، شرکت ان‌تی‌تی ژاپن یک کابل فیبر نوری را به نمایش گذاشت که قادر به انتقال اطلاعات با سرعت یک پتابیت بر ثانیه ( ۱۰۱۵ بیت بر ثانیه ) در طول فاصله‌ی ۵۰ کیلومتر بود.

از ویژگی های مثبت این مورد شایان ذکر است که؛در روش جدیدی که برای ردیابی زمین لرزه ها توسعه داده شده، سیگنال های لیزر ویژه ای توسط این کابل ها ارسال می شود که امکان نظارت بر لرزش های خفیف کابل را فراهم می کند و در نهایت اطلاعات مورد نیاز در مورد اندازه و جهت لرزش ها را در اختیار محققان قرار می دهد.گفتنی است که این تکنولوژی می تواند زمین لرزه های محلی بسیار کوچک را که با فناوری های فعلی به سختی ردیابی می شوند شناسایی نماید.همانطور که طبق شکل زیر ملاحظه می نمایید،طرحی از حلقه فیبر نوری تست شده جهت پیش بینی زلزله ،ترسیم شده است.

 

کابل های فیبر نوری

همچنین باید اذعان کرد که؛ روش مذکور، در واقع چندان هم جدید نیست؛ ولی در نمونه های قبلی این تکنولوژی، نیاز بود که کابل ها در مکان های مشخصی از جمله سیمان یا سطح زمین، به صورت محکم قرار گیرند ولی نمونه مورد آزمایش جدید، امکان استفاده از تمامی کابل های فیبر نوری موجود در زیر زمین را فراهم می کند که این مسئله هزینه و پیچیدگی پیاده سازی آن را کاهش می دهد.

اگر از بخواهیم تمام جوانب این ایده را در نظر بگیریم باید بگوییم که مورد ذکر شده معایبی هم دارد؛ از جمله اینکه اجرای این پروژه در برخی از مناطق، از جمله روستاهای فاقد کابل های فیبر نوری، با محدودیت روبرو است. در حال حاظر این سیستم لرزه نگاری در یک حلقه ۴٫۸ کیلومتری در محیط دانشگاه استنفورد تست شده و البته انتظار می رود پیاده سازی احتمالی آن در تمام آمریکا، با چالش های زیادی روبرو شود و زمان زیادی را نیز بطلبد.

 

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.