چگونه بدون مایکروسافت پینت در محیط ویندوز اسکرین شات بگیریم

چگونه بدون مایکروسافت پینت در محیط ویندوز اسکرین‌شات‌ بگیریم

کاربران ویندوز برای گرفتن اسکرین‌شات از محیط این سیستم‌عامل معمولا از نرم‌افزار پینت استفاده می‌کنند. البته روش جایگزینی هم برای این کار وجود دارد، که با اعلام مایکروسافت مبنی بر حذف نرم‌افزار پینت در بروزرسانی آینده‌ی ویندوز، در ادامه روش‌های دیگری برای انجام این کار به شما آموزش می‌دهیم.

در این روش که کار با آن بسیار ساده است؛ کافی است کلید پرینت اسکرین (prt sc) را روی صفحه‌کلید فشار دهید؛ نرم‌افزار پینت را باز کنید و از طریق کلیک روی گزینه‌ی پیست در نوار ابزار یا فشردن کلید‌های ترکیبی ctrl + v، تصویر گرفته‌شده را در محیط پینت وارد کنید.

چگونه بدون مایکروسافت پینت در محیط ویندوز اسکرین‌شات‌ بگیریم

onedrive

اگر کاربر ویندوز ۱۰ هستید، با یکپارچگی فضای ابری وان درایو، به‌راحتی می‌توانید اسکرین‌شات‌ های خود را در آن ذخیره کنید. بدین منظور روی آیکون وان‌درایو در نوار وظیفه کلیک راست و گزینه تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید. در پنجره‌ی بازشده به تب Auto Save بروید و از تیک خوردن گزینه‌ی «Automatically save screenshots I capture to OneDrive» اطمینان حاصل کنید. در نهایت تغییرات را تأیید کنید. اکنون در صورتی که از طریق کلید پرینت اسکرین از نمایشگر خود اسکرین‌شات تهیه کنید، تصویر گرفته‌شده به‌صورت خودکار در پوشه‌ی Screenshots در وان‌درایو ذخیره خواهد شد و برای مشاهده‌ی آن نیازی به نرم‌افزار پینت نخواهید داشت.

تنها یک نکته ؛ اگر قصد دارید که تنها از پنجره‌ی فعال در محیط ویندوز عکس بگیرید، کافی است کلید alt را نیز هم‌زمان با کلید پرینت اسکرین فشار دهید. در این صورت به‌جای تمام محتویات صفحه، تنها از پنجره‌ی فعال اسکرین‌شات گرفته می‌شود.

   چگونه بدون مایکروسافت پینت در محیط ویندوز اسکرین‌شات‌ بگیریم

Snipping Tool

مایکروسافت پس از ویندوز ویستا، نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل خود را به ابزاری به نام Snipping Tool تجهیز کرده است؛ یک ابزار کاربردی و بسیار آسان برای تهیه‌ی اسکرین‌شات از تمام صفحه‌، قسمتی از آن یا یک پنجره فعال. با استفاده از کلید پرینت اسکرین، از تمام محتویات موجود روی صفحه اسکرین‌شات تهیه می‌شود؛ اما با استفاده از این ابزار می توانید هر قسمت از صفحه را که مایلید، انتخاب کنید و از آن اسکرین‌شات بگیرید.

برای اجرای این ابزار نام آن را در قسمت جستجو وارد و روی آن کلیک کنید. این ابزار تنظیمات مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای تهیه‌ی اسکرین‌شات، کافی است گزینه‌ی New را فشار دهید و با نشانگر ماوس، هر قسمت از صفحه را که می‌خواهید انتخاب کنید. سپس تصویر انتخاب‌شده در محیطی مشابه محیط پینت باز می‌شود. اکنون می‌توانید تصویر خود را با هر فرمتی که مایل هستید، ذخیره کنید. این ابزار برای انتخاب تصویر، چهار حالت مختلف در اختیار کاربران قرار می‌دهد. حالت اول Free-form snip، برای انتخاب آزادانه به هر شکل دلخواه؛ حالت دوم Rectangular snip، برای انتخاب به شکل مستطیلی، حالت سوم Windows snip، برای تهیه‌ی اسکرین‌شات از پنجره‌ی فعال و حالت آخر برای انتخاب تمام صفحه و گرفتن اسکرین‌شات از آن به کار می‌رود. در نهایت با استفاده از گزینه‌ی Delay، می‌توانید مقدار تأخیر دلخواه برای ثبت اسکرین‌شات را تنظیم کنید.

چگونه بدون مایکروسافت پینت در محیط ویندوز اسکرین‌شات‌ بگیریم

Windows Ink Workspace

مایکروسافت در به‌روزرسانی سالانه‌ی ویندوز ۱۰، مجموعه‌ای نرم‌افزاری به نام Windows ink به سیستم‌عامل خود افزود که تجربه‌ای جدید برای استفاده از قلم در تبلت‌ها و کامپیوترهای مجهز به نمایشگر لمسی فراهم می‌کند.

چگونه بدون مایکروسافت پینت در محیط ویندوز اسکرین‌شات‌ بگیریم

این قسمت به‌صورت پیش‌فرض در ویندوز غیرفعال است. برای فعال کردن آن، کافی است روی نوار وظیفه کلیک راست کنید و گزینه‌ی مربوط به آن را تیک بزنید. پس از آنکه آیکون آن در نوار وظیفه نمایان شد با کلیک روی آن، می‌توانید به ابزارها و اپلیکیشن‌های مختلفی دسترسی داشته باشید. برای تهیه‌ی اسکرین‌شات، کافی است گزینه‌ی Screen sketch را انتخاب کنید تا از تمام محتویات نمایشگر شما عکس گرفته شود. اکنون می‌توانید با استفاده از ابزارهای مختلفی که در این قسمت وجود دارد، روی اسکرین‌شات خود بنویسید یا نقاشی کنید. در نهایت می‌توانید تصویر خود را در هر مسیری ذخیره کنید.

استفاده از کلیدهای ویندوز و کاهش صدا

اگر از سرفیس‌ یا دیگر تبلت‌های ویندوزی استفاده می‌کنید، درست همانند دستگاه‌های اندرویدی قادر خواهید از نمایشگر خود عکس بگیرید. بدین منظور، کافی است دکمه‌ی ویندوز روی  نمایشگر تبلت (نه صفحه‌کلید) و دکمه کاهش صدا را هم‌زمان فشار دهید. اکنون اسکرین‌شات شما در پوشه screenshots در بخش تصاویر ذخیره خواهد شد.

چگونه بدون مایکروسافت پینت در محیط ویندوز اسکرین‌شات‌ بگیریم

Surface Pro 3

منبع :

www.zoomit.ir

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.