توضیحات معاون وزیر ارتباطات در خصوص انتقال سرورهای تلگرام به ایران

توضیحات معاون وزیر ارتباطات در خصوص انتقال سرورهای تلگرام به ایران

چندی پیش  شاهد انتشار خبری بودیم که نشان از مذاکرات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای انتقال سرورهای تلگرام به ایران به داخل خاک ایران داشت، پس از انتشار این خبر، پاول دورف، مدیرعامل و بنیان‌گذار تلگرام با انتشار توییتی اعلام کرد که چنین چیزی صحت ندارد و تلگرام سرورهای خود را به داخل خاک ایران انتقال نخواهد داد. در واکنش به خبر، مهندس جهرمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خبر ساعت ۲۱ توضیحاتی در مورد این موضوع ارائه کرد که در ادامه شماری از مهم‌ترین نکاتی را مطالعه که این مقام مسئول به آن‌ها اشاره کرد می خوانید.

سیاست دولت احترام به انتخاب مردم در استفاده از شبکه‌های اجتماعی است و تأکید رئیس جمهور به‌عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی، حفظ حریم خصوصی مردم و دسترسی آزاد به اطلاعات است.

مصوبه‌ی شورای عالی فضای مجازی برای انتقال سرور سرویس‌های خارجی به ایران در راستای رونق فضای اقتصادی شبكه‌های اجتماعی داخلی صورت گرفته است که مراحل ابلاغ را طی می‌كند و تا حدود ١٠ روز آینده از سوی دبیرخانه‌ی شورای عالی فضای مجازی ابلاغ خواهد شد. در این مصوبه موضوعات مربوط به انتقال سرورهای شبكه‌های اجتماعی و پیام‌رسان به ایران از جمله تلگرام، الزام نیست بلكه ایجابی است.

توضیحات معاون وزیر ارتباطات در خصوص انتقال سرورهای تلگرام به ایران

لزوم اقدام ایران در خصوص تلگرام

مهندس جهرمی در ادمه گفت: جدای از ساماندهی وضعیت شبكه‌های پیام‌رسان در كشور، انتقال سرورهای تلگرام به ایران از بُعد اقتصادی و امنیتی نیز حائز اهمیت است؛ چرا كه حجم اطلاعات عظیمی از كاربران ایرانی در اختیار این شركت خارجی است. باید قوانین و مقررات حضور سرویس‌دهنده‌های خارجی در ایران مانند سایر كشورها شفاف باشد.

متأسفانه برخی ایران هراسی را در فضای مجازی رواج می‌دهند و این‌طور ترویج می‌كنند كه ما با انتقال سرورهای تلگرام به ایران به دنبال دسترسی به اطلاعات شهروندان و جاسوسی هستیم. بر حفاظت از اطلاعات كشورمان تأکید داریم و برای رسیدن به این اطمینان خاطر، مجوز مذاكره با سرویس‌دهنده‌های خارجی از جمله تلگرام را اخذ كردیم.

انتقال سرورهای سرویس‌دهنده‌ی خارجی تلگرام به ایران، بهبود كیفیت و كاهش قیمت و افزایش سرعت دسترسی به این سرویس را در پی خواهد داشت و از سوی دیگر نقطه‌ی قوتی برای حضور جهانی ایران خواهد بود.

در صورتی كه تلگرام پیشنهاد ایران را نپذیرد، قانون‌گذار در خصوص فعالیت آن در كشور تصمیم‌گیری خواهد كرد.

منبع

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.