راه‌ اندازی حساب چند کاربره در سیستم عامل macOS اپل

راه‌ اندازی حساب چند کاربره در سیستم عامل macOS اپل

راه‌ اندازی حساب چند کاربره در سیستم عامل macOS اپل

ایجاد حساب کاربری جداگانه در سیستم عامل macOS سبب جلوگیری از ترکیب و به هم ریختن داده‌های چند کاربر می شود. در صورتی که رایانه‌ی مک خود را با شخص دیگری اشتراک می‌گذارید، بهترین ایده این است که برای هر یک از استفاده کنندگان، یک حساب کاربری جداگانه ایجاد کنید. به این ترتیب، دیگر هیچ‌گونه اعلانیه‌ی مربوط به اکانت وی مثل اعلامیه های ایمیل وی را دریافت نخواهید کرد و نیازی به بررسی بوک‌مارک‌های برگزیده نخواهد بود.

مزایای حساب چند کاربره macOS

علاوه‌ بر مورد یادشده، قابلیت کنترل والدین به جهت نظارت بر کارهای فرزندان در سیستم عامل macOS، برای مسدود کردن برخی از نرم‌افزارهای ویژه یا محدودیت زمانی برای استفاده‌ی فرزندتان تعیین کنید. حتی در صورت استفاده ی تک‌نفره از رایانه‌ی مک، باز هم داشتن حساب چند کاربره مفید خواهد بود. به گونه‌ای که می‌توانید حساب کاربری جداگانه‌ای برای کارهای مهم و سرگرمی ایجاد کنید. برای نمونه، می‌توانید بدون آسیب زدن به حساب کاربری اصلی، از یک حساب کاربری جداگانه برای آزمودن نرم‌افزارها و عملکرد تنظیمات مختلف استفاده کنید.

نحوه‌ی افزودن حساب کاربری جدید

هنگامی که برای بار اول یک رایانه‌ی مک را راه‌اندازی می‌کنید، باید یک حساب کاربری اصلی با سطح دسترسی ادمین در اختیار داشته باشید. در صورت تمایل می‌توانید با استفاده از کاربر اصلی اقدام به افزودن کاربر جدید کرده یا حساب کاربری دیگری با دسترسی ادمین ایجاد کنید؛ با این تفاوت که دیگر نمی‌توان به وسیله‌ی آن، برای افزودن یا مدیریت کاربران اقدام کرد. در صورتی که مراحل بیان شده در این نوشته، در رایانه‌ی مک شما عمل نکرد، مطمئن باشید که در حال استفاده از یک حساب کاربری با دسترسی ادمین هستید.

راه‌ اندازی حساب چند کاربره در سیستم عامل macOS اپل

راه‌ اندازی حساب چند کاربره در سیستم عامل macOS اپل

به منظور افزودن کاربر جدید، به مسیر System Preferences → Users & Groups مراجعه کنید.

در این قسمت، فهرستی از کاربران موجود در پنل سمت چپ قابل مشاهده خواهد بود؛ اما گزینه‌ی افزودن کاربر جدید به رنگ خاکستری غیرفعال است. به منظور فعال کردن آن، باید روی دکمه‌ی قفل واقع در گوشه‌ی پایینی سمت چپ کلیک کنید.

راه‌ اندازی حساب چند کاربره در سیستم عامل macOS اپل

راه‌ اندازی حساب چند کاربره در سیستم عامل macOS اپل

سپس باید رمز عبور مربوط به سیستم را در کادر ظاهر شده وارد کرده و سپس روی علامت مثبت فعال شده، کلیک کنید.با انجام این کار، فرمی ظاهر می‌شود که می‌توانید خصوصیات حساب کاربری مورد نظر مانند نوع حساب، نام کاربر، نام حساب کاربری و جزئیات رمز عبور را در آن تعیین کنید.تنظیمات مربوط به بخش نام کاربری و رمز عبور بسیار ساده است. اما برای آگاهی از تفاوت ۴ نوع حساب کاربری مختلف، لازم است به ادامه‌ی مطلب مراجعه کنید.

۱- Administrator: کاربران حساب کاربری ادمین، می‌توانند کنترل کاملی روی رایانه‌ی مک خود داشته باشند. این دست از کاربران به غیر از افزودن و حذف سایر کاربران، قادر به تغییر تنظیمات سیستمی بوده و می‌توانند نرم‌افزارهای مختلف را نصب کنند. بهتر است تنها به افراد کاملاً مورد اعتماد ، دسترسی Administrator بدهید.

۲- Standard: کاربران استاندارد می‌توانند اقدام به نصب نرم‌افزار کرده و تنظیمات مختص به خود را تغییر دهند امّا قادر به ایجاد تغییر در تنظیمات حیاتی سیستم و ایجاد یا حذف حساب کاربری دیگران نخواهند بود.

۳- Managed with Parental Controls: کاربرانی که با کنترل والدین مدیریت می‌شوند، فقط می‌توانند به نرم‌افزارها و وب‌سایت‌های مشخص شده به وسیله‌ی ادمین دسترسی داشته باشند یا با انواعی از روش‌های دیگر محدود شوند. برای  فعال کردن بخش کنترل والدین، نوع از حساب کاربری برای فرزندان خود استفاده کنید.

۴- Sharing Only: کاربران این نوع از حساب نمی‌توانند به طور محلی وارد رایانه‌ی شما شوند. چنین حساب‌هایی اکیداً برای به اشتراک گذاری فایل‌ها روی شبکه مورد استفاده هستند و صرفاً می‌توان فایل‌های خاصی را در آن مشاهده کرد. بهره‌مندی از حساب کاربری یاد شده، یک راه خوب برای به اشتراک گذاشتن دایرکتوری‌های ویژه، بدون فاش شدن نام کاربری و رمز عبور حساب اصلی است.

راه‌ اندازی حساب چند کاربره در سیستم عامل macOS اپل

در این مرحله نوع حساب کاربری، نام کاربری و رمز عبور را کامل کنید. از این به بعد، هر دو حساب کاربری را در صفحه‌ی ورود به سیستم عامل مشاهده خواهید کرد؛ مگر اینکه یک حساب کاربری از نوع Sharing Only ایجاد کرده باشید.

با استفاده از این بخش می‌توانید به هر یک از حساب‌های کاربری مورد نظر وارد شوید. علامت تیک نارنجی رنگ واقع در کنار تصویر حساب کاربری، به معنی فعال بودن حساب جاری است.

راه‌ اندازی حساب چند کاربره در سیستم عامل macOS اپل

جابه‌جایی سریع میان چند حساب

در صورتی که به طور مرتب و به صورت دستی بین چند حساب کاربری جابه‌جا می‌شوید، با ترفندی که در ادامه تشریح خواهیم کرد، دیگر جای نگرانی برای رجوع به چند حساب کاربری به صورت هم‌زمان نخواهد بود. زمانی که اقدام به ایجاد یک حساب کاربری دوم بکنید، آیکون جابه‌جایی (سوییچ) سریع بین کاربر به نوار منوی سیستم عامل افزوده خواهد شد.

کاربران به سادگی می‌توانند از این بخش بین چند حساب کاربری جابه‌جا شوند. برای این منظور فقط کافی است که روی حساب کاربری مورد نظر کلیک کرده و رمز عبور مربوطه را وارد کنند. اگر به نظر شما استفاده از راهکار یاد شده بسیار آهسته و خسته کننده است، با استفاده از حسگر تاچ آیدی مک‌بوک پرو بلافاصله قادر به جابه‌جایی میان حساب‌های کاربری مختلف خواهید بود.

راه‌ اندازی حساب چند کاربره در سیستم عامل macOS اپل

برای بهره‌مندی از ویژگی جذاب یاد شده، باید برای هر حساب کاربری یک اثر انگشت تعیین کرده و سپس با اعمال فشار چند ثانیه‌ای روی دکمه‌ی تاچ آیدی بین چند حساب کاربری مختلف جابه‌جا شوید.

منبع :

www.zoomit.ir

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *