اینترنت اشیا (Internet of things)

اینترنت اشیا (Internet of things)

اینترنت اشیا (Internet of things) یک مفهوم عمومی برای توانایی دستگاه های شبکه جهت دریافت و انتخاب داده ها از جهان پیرامون ما و سپس به اشتراک گذاری داده ها در اینترنت مکانی که می تواند به منظور اهداف مختلف پردازش شود می باشد. اصطلاح Internet of things  که اغلب به صورت مخفف IOT نامیده می شود به ده سال قبل برمی گردد که توسط محققان صنعت ارائه شده است  اما در محافل عمومی تنها چند صباحی است که دیده می شود.

همچنین برخی اصطلاح اینترنت صنعتی را با IOT بکار می برند. این به طور اختصاصی به برنامه های تجاری فناوری IOT در جهان ماشینی اشاره دارد. هر چند که IOT به برنامه های صنعتی محدود نمی باشد.

اینترنت اشیا (Internet of things)
اینترنت اشیا (Internet of things) چه کاری برای ما انجام می دهد؟

برخی از مصرف کنندگان آینده برنامه های کاربردی پیش بینی کرده اند که IOT برای کشف حقایق علمی مناسب می باشد اما بعضی احتمالات واقعی وعملی این فناوری عبارتند از:

•    دریافت اخطارها بر روی تلفن همراه خود یا یک دستگاه قابل حمل هنگامی که شبکه های IOT برخی از خطرهای فیزیکی نزدیک شما را متوجه می شوند.
•     خودروهای با قابلیت پارک کرن خودکار
•    سفارش خودکار  نیاز منزل و مواد غذایی
•    ردیابی خودکار فعالیت های شخصی روزانه شامل ردیابی فعالیت های ورزشی و گزارشهای پیشرفت متب مزایای IOT در جهان کسب و کار شامل موارد ذیل می باشد:

•    رد یابی مکانی برای بخشهای فردی موجودی تولید
•    ذخیره انرژی از مدل سازی محیط هوشمند
•    کنترل های ایمنی جدید و بهبود یافته برای کار افراد در محیط های پر خطر

تجهیزات اینترنت اشیا (Internet of things)

انواع دستگاه های خانگی می توانند برای کار در یک سیستم IOT تغییر داده شوند. آداپتورهای شبکه WIFI، حسگرهای حرکت، دوربین ها، میکروفون ها و سایر دستگاه ها می توانند در این تجهیزات که قادر به کار در IOT باشند تعبیه کنند. سیستم های اتوماسیون خانگی در حال حاضر با نسخه های پایه این مفهوم برای مواردی همچون لامپ ها و سایر دستگاه هایی مانند بی سیم و مانیتورهای سنجش فشار خون بی سیم طراحی شده اند.

دستگاه های محاسبه پوشیدنی همچون ساعت ها و عینک ها همچنین با اجزای کلیدی در سیستم های IOT آینده پیش بینی شده اند.پروتکل های بی سیم مانند WIFI و بلوتوث به طور طبیعی به IOT توسعه پیدا کرده اند.

اجزای IoT :

سیستم جدید IoT سیکو متشکل از ۶ الِمان اصلی فناوری می‌باشد که به هنگام ترکیب با هم و تشکیل یک معماری واحد می‌توانند از پیچیدگی‌های دیجیتالی کردن بکاهند. سیسکو همچنین ۱۵ محصول اینترنت اشیا را با این ۶ المان ارائه کرده است.

تشریح روش ۶ المانی برای سیستم IoT سیسکو:

۱٫ اتصال به شبکه (Network connectivity): شامل محصولات مسیریابی، سوییچینگ و وایرلس است.

۲٫ رایانش مه (fog computing): مه یک زیرساخت محاسباتی (رایانش) توزیع شده برای اینترنت اشیا است که قابلیت‌های محاسباتی را گسترش می‌دهد. مشتریان قادر به تحلیل و مدیریت local داده‌ها شده و  می‌توانند درک صحیحی از اتصالات داشته باشند. سیسکو پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۱۸ در حدود ۴۰% داده‌های تولید شده در IoT در مه پردازش خواهند شد. بیش از ۲۵ عدد از محصولات شبکه سیسکو قادر به استفاده از رایانش مه سیسکو یا پلتفرم پردازش داده به نام IOx هستند.

۳٫ امنیت (Security): ستون امنیت سیستم IoT، امنیت فیزیکی و سایبری را با هم ادغام می‌کند و حفاظت از دارایی‌های فیزیکی و مجازی را افزایش می‌دهد. نظارت IP و محصولات شبکه سیسکو با امنیت TrustSec و محصولات امنیتی دیگر به کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند حملات IT و حملات فناوری عملیاتی (Operational Technology (OT)) را مشاهده و آشکارسازی کرده و واکنش مناسب را نشان دهند.

۴٫ تجزیه و تحلیل داده (Data Analytics): سیستم IoT سیسکو یک زیرساخت بهینه برای پیاده‌سازی داده‌های تحلیلی، هم برای Cisco Connected Analytics™ Portfolio و هم برای نرم‌افزار تجزیه و تحلیل شرکت‌های دیگر می‌باشد.

۵٫ مدیریت و اتوماسیون(Management and Automation) : سیستم‌های IoT می‌توانند امنیت، کنترل و پشتیبانی را برای عملیات مختلف فراهم کرده تا بتوانند سیستم ساده‌ای برای مدیریت نقاط پایانی و برنامه‌های کاربردی دارای حجم زیاد ارائه دهند.

۶٫ پلتفرم توانایی برنامه کاربردی (Application Enablement Platform): مجموعه‌ای از رابط‌های API را برای مناطق شهری و صنعتی، شرکای تجاری و فروشندگان third party فراهم می‌کند که از طریق آن می‌توانند برنامه‌های کاربردی خود را در سیستم IoT، طراحی، توسعه و پیاده‌سازی کنند.

منبع:
http://www.newsroom.cisco.com

 http://www.acomsystem.ir

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.