ویکی‌لیکس: سازمان سیا در نفوذهای سایبری، دوربین‌های نظارتی را غیرفعال می‌کند

ویکی‌لیکس: سازمان سیا در نفوذهای سایبری، دوربین‌های نظارتی را غیرفعال می‌کند

همگی در فیلم های جنایی دیده ایم که افراد نوفوذی در یک مجموعه برای جلوگیری از باقی ماندن هرگونه اثری، ابزارهای نظارتی مثل دوربین ها را از کار می اندازند. شاید با دیدن این صحنه این سؤال برایمان به وجود آمده که آیا انجام چنین کاری در واقعیت ممکن است؟ باید در پاسخ می توان گفت که حداقل آژانس اطلاعاتی سازمان سیا این کار را انجام داده است.

ویکی‌لیکس در افشاء گری تازه، ابزار نفوذ تازه ی سازمان سیا ببرای نفوذ به برخی سامانه های نظارتی را تشریح و منتشر کرده است. پروژه‌ای که به تازگی منتشر شده Dumbo نام داشته که این سازمان برای سرقت و دست‌کاری وب‌کم‌ها و میکروفون‌ها استفاده کرده تا به سامانه‌های هدف به‌طور فیزیکی دسترسی پیدا کرده و از آن‌ها بهره‌برداری کند.

ویکی‌لیکس: سازمان سیا در نفوذهای سایبری، دوربین‌های نظارتی را غیرفعال می‌کند

در این پروژه‌ی سازمان سیا، از یک درایو USB بند انگشتی حاوی یک ابزار نفوذ ویندوز استفاده شده که می‌تواند وب‌کم و میکروفون نصب‌شده را شناسایی کند و نوع اتصال آن‌ها به اینترنت را نیز تشخیص دهد. وقتی این مشخصات شناسایی شد، ابزار Dumbo به سازمان سیا قابلیت‌های زیر را ارائه می‌دهد:

  • غیرفعال کردن تمامی میکروفون‌ها
  • غیرفعال کردن تمامی آداپتورهای شبکه
  • تعلیق تمامی پردازه‌هایی که از دستگاه وب‌کم استفاده می‌کنند
  • حذف رکوردهای ضبط‌ شده و یا خراب کردن آن‌ها

با این‌حال برای اینکه این ابزار با موفقیت عملیات خود را انجام دهد، دو وابستگی وجود دارد که عبارتند از:

این ابزار برای اجرا شدن به امتیازات سطح SYSTEM نیاز دارد
برای عملیات موفق، درایو USB حاوی ابزار نفوذ، باید به دستگاه هدف متصل باقی بماند.

گفته می‌شود این پروژه توسط گروه دسترسیِ فیزیکی سازمان سیا مورد استفاده قرار گرفته که هدف آن دسترسیِ فیزیکی به سامانه‌های هدف و بهره‌برداری از آن‌ها است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.