آلکسی تایمیا یا اختلال عاطفی و درمان آن

آلکسی تایمیا (Alexithymia) یک ساختار شخصیتی است که با ناتوانی  در شناسایی و توصیف احساسات تجربه شده توسط خود یا دیگران مشخص می شود. ویژگی های اصلی الکسی تایمی اختلال عملکرد عاطفی ، دلبستگی اجتماعی و ارتباط بین فردی است.

الکسی تایمی به ناتوانی شخص در تشخیص یا توصیف کلامی احساسات خود اشاره دارد. این سندرم روانپزشکی در بیمارانی که مشکلات روانی ، سوء مصرف مواد و اختلالات اضطرابی دارند شایع است. اما علائم الکسیتیمیک در طول یک زنجیره رخ می دهد.

یک مقیاس بالینی استاندارد برای اندازه گیری آلکسی تایمی alexithymia به نام مقیاس تورنتو الکسیتیمیا یا کوتاه مدت “TAS-20” وجود دارد.

TAS-20 سه جنبه از alexithymia را اندازه گیری می کند:

 1. شناسایی احساسات و تمایز آنها از احساسات واقعی (مثلاً “من احساساتی دارم که نمی توانم کاملاً شناسایی کنم”)
 2. برقراری ارتباط و یا توصیف احساسات با دیگران دشوار است (به عنوان مثال “یافتن کلمات مناسب برای بیان احساسات برای من دشوار است”)
 3. یک سبک تفکر بیرونی (مثلاً ‘من ترجیح می دهم با افراد در مورد فعالیت های روزمره خود صحبت کنم تا در مورد احساسات آنها).

از آنجا که بیان کلامی و غیر کلامی احساسات در فرهنگ ها و ملیت ها بسیار متفاوت است ، انتظار می رود که alexithymia متفاوت باشد. مقیاس alexithymia برای انطباق با فرهنگ های مختلف طراحی شده است و در انواع مختلفی از زبان ها استفاده شده است. برخی تحقیقات حاکی از آن است که مردم آسیای شرقی در این آزمون نسبت به انگلیسی یا اروپایی نمره بالاتری دارند.

برای ارزیابی چگونگی تعامل فرهنگ با alexithymia و فرآیندهای عصبی اساسی که منجر به بروز آن می شود ، باید اطلاعاتی را از افراد با پیشینه فرهنگی متفاوت جمع آوری کرد.

علائم alexithymia عبارتند از:

 • دشواری در شناسایی انواع مختلف احساسات
 • درک محدود از آنچه باعث احساسات می شود
 • مشکل در ابراز احساسات
 • دشواری در شناخت نشانه ها در چهره دیگران
 • تخیل محدود یا سفت و سخت
 • سبک تفکر محدود
 • جدا شدن از دیگران

تاریخچه آلکسی تایمیا


آلکسیتیمیا برای اولین بار در سال ۱۹۷۶ به عنوان یک ساختار روانشناختی ذکر شد و به عنوان کمبود آگاهی عاطفی مورد توجه قرار گرفت. تحقیقات نشان می دهد که تقریباً ۸٪ از مردان و ۲٪ از خانمها دچار الکسیتیمیا هستند و می تواند به صورت خفیف ، متوسط و شدید بروز کند. مطالعات همچنین نشان می دهد که الکسیتیمیا دو بعد دارد.یک بعد شناختی ، جایی که کودکان یا بزرگسالان در تلاش برای شناسایی ، تفسیر و بیان احساسات (بخش “تفکر” تجربه عاطفی ما) هستند. و یک بعد عاطفی ، جایی که در واکنش ، بیان ، احساس و خیال مشکل ایجاد می شود .

الكسیتیمی مدتهاست كه با نامهای مختلفی از اختلالات روانشناختی (اختلال شخصیت) همراه است ، از جمله بیماری اوتیسم ، افسردگی ، اسکیزوفرنی و اختلالات سوماتورفور .

علائم آلکسی تایمیا alexithymia

درمان آلکسی تایمیا یا اختلال عاطفی


توانایی خود را در شناسایی و درک احساس تقویت کنید. به خاطر داشته باشید که کشش و یادگیری آگاهی عاطفی می تواند یک سفر بسیار چالش برانگیز باشد.

در اینجا چند روش برای گسترش مهارت های شما آورده شده است:

 • روزنامه نگاری

مطالعات نشان می دهد که نوشتن می تواند در تقویت توانایی فرد در تشخیص احساسات مفید باشد به طور کلی ، توصیه می شود هر روز فراتر از لیست وقایع روز، در یک ژورنال بنویسید. در ابتدا این کار سخت خواهد بود. اما هدف این است که دامنه مشاهدات خود را در داخل و خارج از خود گسترش دهید.

 • خواندن رمان ها

زبان توصیف افکار ، احساسات ، لحظه ها و تجربیات به معنای واقعی کلمه در رمان ها یافت می شود. مطالعات نشان می دهد که این یک روش عالی برای یادگیری زبان بیان ، رشد زبان و تسلط بر نحوه توصیف یک داستان یا روایت شخصی است.

 • فعالیت های هنری

شرکت در کلاس های بازیگری ، رقص ، هنر ، موسیقی یا حرکات درمانی می تواند به افراد مبتلا به alexithymia در تشخیص و بیرون کشیدن احساسات کمک کند.

 • روان درمانی مبتنی بر کسب مهارت

این یک شکل کوتاه از روان درمانی است که هدف آن آموزش از طریق مهارت سازی است. درمان هایی مانند رفتار درمانی دیالکتیکی ، آموزش ذهن آگاهی و … به شما یاد می دهد که چگونه باید در شناسایی احساس شخصی و چگونگی احساسات در دیگران توجه بیشتری داشته باشید

 • روان درمانی گروهی

جنبه تعاملی گروه درمانی، می تواند راهی برای کودکان و بزرگسالان برای کشف افکار و احساسات خود و همچنین تبادلات معنی دار احساسات با دیگران ارائه دهد. این روش روان درمانی نیز حس ارتباط با دیگران را عمیق تر می کند

 • آموزش هیپنوتیزم و آرامش

در حالی که بیشتر روان درمانی ها از صحبت کردن به عنوان روشی برای کاهش علائم الکسی ithymic استفاده می کنند ، آموزش خواب هیپنوتیزم نیز به تقویت درک عاطفی کمک می کند.

۵ حقیقت درباره ازدواج که زوج ها باید بدانند

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.