اختلال فکری وسواس چیست و نحوه درمان آن

به صورت علمی و از نظر روانشناسی، اختلال فکری وسواس را باید چنین تعریف کرد: «وسواس یک اختلال فکری یا عملی بوده که به نوعی اختلال اضطرابی مزمن هم تلقی می شود. این اختلال فکری با اشغال ذهنی مفرط درمورد نظم و ترتیب و امور جزئی و همچنین کمال‌طلبی همراه است، تا حدی که به از دست دادن انعطاف‌پذیری، صراحت و کارایی می‌انجامد.»

راه‌کارهای مختلفی در زمینه درمان وسواس وجود دارد اما برای درمان قطعی نیاز است تا کاملا تمام آن‌ها رعایت شوند. این اختلال اگر با گذشت زمان درمان نشود، به طور حتم پیامدهای ناگواری را به دنبال خواهد داشت. یکی از بدترین پیامد این بیماری مسئله انزواست. مسئله ای که افراد را از برقراری ارتباط با اطرافیان دور کرده و به فردی گوشه‌گیر تبدیل می کند.

وسواس

خودیاری، بهترین درمان اختلال فکری وسواس

برای درمان اختلال فکری وسواس روش های معتددی وجود دارند که می توان براساس آنها عمل کرد. این روش ها را به صورت زیر شرح می دهیم:

یکی از اصلی‌ترین مواردی که فرد را دچار وسواس می‌کند، اضطراب و استرس فراوان در زندگی روزمره است. این یعنی باید به تغییر سبک زندگی پرداخت تا بتوان این سطح از استرس و اضطراب را کاهش داد. در این میان چند روش کمکی برای بهبود وسواس وجود دارند که نقش موثری در این زمینه ایفا خواهند کرد. البته انجام تمام این روش‌ها در کنارهم پیشنهاد می شود؛ پس تنها به یک روش اکتفا نکنید.

ورزش

ورزش کردن یکی از روش های مثمر ثمری است که در بهبود استرس و کاهش وسواس نقش موثری ایفا می کند. ورزش کردن اضطراب را به شدت کاهش خواهد داد و در نتیجه قابلیت مقابله با اختلال وسواس فکری-عملی افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد. با ورزش هایی چون دویدن می توانید یک تمرین هوازی داشته و تقویت و تمرکز ذهن را دوچندان سازید. سعی کنید ورزش را در چند نوبت کوتاه انجام دهید و در یک تایم فشرده به دنبال آن نباشید.

بهبود ارتباطات

بهبود ارتباط با اطرافیان دیگر روش کاربردی برای بهبود وسواس است. اگر انزوا و تنهایی را پیش گیرید، بدون شک روی وسواس عملی-فکری تاثیر شدیدی خواهد گذاشت. با برقراری ارتباطی که پیدا می کنید، نگرانی و اضطراب از شما دور شده و همیشه احساس خوبی را بدست می آورید. این همان چیزی است که در بحث وسواس به آن نیاز دارید.

خواب کافی و نابودی اختلال فکری وسواس

شما باید در روز به مدت زمان مناسبی بخوابید. خواب کافی یکی از نیازهای روح است و موجب آرامش درونی خواهد داشت. آرامش نیز با خواب کافی بدست آمده و نقش موثری روی وسواس می گذارد.

مدیتیشن

مراقبه، یوگا، تنفس عمیق و ریلکس کردن از جمله مدل های مدیتیشن هستند که برای درمان وسواس به آنها توجه کنید. این موارد کمک می کنند تا سریعتر مسئله وسواس را از خود دور ساخته و روحی مملو از آرامش پیدا کنید. چنین چیزی اهداف روان پزشکان در درمان بیماری روحی وسواس است. بیماری که افراد باید خود آنها را درمان کنند و نباید تنها به دیگر عوامل بسنده شود.

با تمامی این تفاسیر وسواس می تواند درمان های مختلفی داشته باشد که تمامشان در کنار یکدیگر می‌توانند در بهبود شما مؤثر باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.