برقراری ارتباط مؤثر با همکاران

برقراری ارتباط خوب لازمه زندگی در اجتماع است و یکی از اجتماعات کوچکی که بسیاری از افراد عضو آنند و هر روز در آن حضور دارند جامعه همکاران است. اگر شما بتوانید با همکاران خود یک ارتباط خوب و مؤثر برقرار کنید بی‌شک در کار خود بیشتر پیشرفت خواهید کرد و به موفقیت‌های کاری بیشتری دست خواهید یافت.

علاوه بر کارمندان با یکدیگر، ارتباط بین مشتری و فروشنده، و رئیس و کارمند نیز می‌تواند باعث بهره‌وری بیشتر شرکت شده و سود بیشتری را به سمت جیب‌های شما روان کند.

به‌این‌منظور خوب است که از دستورالعمل‌های زیر پیروی کنید:

همکاران خود را بشناسید

از آنجایی که هریک از ما بخش قابل توجهی از زمان خود را در طی روز در محیط کار به سر می‌بریم. اختصاص‌دادن زمانی برای شناخت همکاران از لازمه‌های ارتباط کاری مؤثر به شمار می‌رود.

خصوصیات اخلاقی، نقاط قوت، ضعف‌ها و علایق مشترکی که با همکارانتان دارید را کشف کنید. این آگاهی ممکن است از طریق یک گفتگوی ساده در زمان استراحت و یا در حین کار اتفاق بیفتد.

قابل اعتماد باشید

اگرچه هدف اصلی از کارکردن در بیشتر موارد تأمین مالی است؛ اما گاه ممکن است اعتمادی که شما در محیط کار نسبت به خود ایجاد می‌کنید بسیار ارزشمندتر باشد.

لذا سعی کنید همواره کارهایی را نه فقط به خاطر کسب درآمد بلکه بخاطر برقراری ارتباط مؤثر بر پایه اعتماد برای همکارانتان انجام دهید تا شبکه‌ای از همکاران را ایجاد کنید که هم شما به آنها اعتماد دارید و هم آنها به شما اعتماد دارند.

مثبت باشید

همواره مثبت بیاندیشید و خوش‌بینانه صحبت کنید. همه ما روزهای کاری سختی را از سر گذرانده‌ایم. گاه ناامید شده‌ایم و قصد ترک محیط کار را داشته‌ایم. به خوبی واقفیم که اینها همه موقتی بوده و باید سعی کنیم در هر شرایطی روحیه مثبت خود را حفظ کرده و با گله و شکایت باعث دلسردی سایر همکاران نشویم.

این روزها هرکسی انقدر درگیر مشکلات و گرفتاری‌های خودش است که دلش نمی‌خواهد وقتش را با کسی صرف کند که مدام از مشکلات و بدی‌های اطراف صحبت می‌کند.

به‌علاوه کسی که هموارده در حال ناله و گله و شکایت است دیگران را از خود دور می‌سازد. با منفی‌بافی از برقراری یک ارتباط مؤثر دور می‌شوید.

از همکاران خود حمایت کنید

سعی کنید اطلاعات مورد نیاز برای انجام کار را در هر شرایطی با همکاران خود در میان بگذارید. در صورتی‌که فکر می‌کنید اطلاعات قبلی شما می‌تواند به روند بهتر کار کمک کرده و باعث اجتناب از دوباره‌کاری گردد حتما این اطلاعات را با آنها در میان بگذارید و در هر شرایطی سعی کنید از همکارانتان حمایت کنید.

صادق باشید

برای برقراری ارتباط خوب با همکاران در هر شرایطی صادق باشید. البته لزومی ندارد موارد شخصی زندگیتان، آرزوها، ایده‌ها و تمامی افکارتان را با همکارانتان در میان بگذارید. ولی در محیط کار و در هر شرایطی، سعی کنید صداقت خود را حفظ کنید.

در ضمن، به‌هیچ‌وجه در مورد حقوق، پاداش و سایر مزایای کاری با دیگران صحبت نکنید.

مقایسه نکنید

هیچ‌گاه خود را با کسی مقایسه نکنید. باور داشته باشید که شما منحصربه‌فرد هستید، لذا مقایسه خود با دیگران به منزله توهین به شخصیت خودتان است. به منظور ارتقا و پیشرفت در کار، تمام تلاش خود را به کار گیرید. حتی به موقعیت دیگران و ارتقا کاری آنها هم کمک کنید. این باعث می‌شود خودتان هم حس خوبی داشته باشید.

سخن‌چینی نکنید

از شایعه‌پراکنی و سخن‌گفتن پشت سر دیگران بپرهیزید. لزومی ندارد دیگران از اعتقادات شما در خصوص رئیس و یا دیگر همکاران باخبر باشند.

نکته دیگر این‌که همانطور که دوست ندارید پشت سرتان سخن بگویند، شما هم این کار را نکنید، حتی اگر واقعیت است.

متعهد باشید

به تعهدات خود نسبت به سازمان یا شرکتی که در آن کار می‌کنید، پایبند باشید. وقتی پای برگه قراردادتان را امضا می‌کنید، به این معنی است که شما پذیرفته‌اید، در مدتی معین و با شرایطی که برای شما مشخص شده است، کار کنید، لذا نقض تعهدات به هر دلیلی قابل قبول نمی‌باشد. اگر با تغییراتی در محیط کار مواجه شده‌اید که برایتان قابل قبول نمی‌باشد، حتما موضوع را با سرپرست خود در میان بگذارید.

به همکاران خود احترام بگذارید

به حریم خصوصی همکارانتان احترام بگذارید. مرزهای مشخصی می‌بایست میان همکاران وجود داشته باشد. سعی کنید همیشه این مرزها را در مورد خودتان و همکارانتان حفظ نمایید. مودب باشید و در هر موقعیتی تلاش کنید علاوه بر احترام‌گذاشتن به دیگران، حرمت خودتان را هم حفظ نمایید. برای صمیمی‌شدن با همکارانتان محتاطانه عمل کنید.

همکاران خود را طبقه بندی نکنید

همکارانتان را بر اساس پول و دارایی‌هایشان، موقعیت اجتماعی، خانوادگی‌، کاری و وضعیت ظاهری طبقه‌بندی نکنید. ایجاد گروهی از همکاران بر اساس سلایق شخصیتان و طردکردن عده‌ای دیگر در محیط کار از یک حرفه‌ای انتظار نمی‌رود. بپذیرید که هر انسانی در موقعیت، شرایط و درک متفاوتی نسبت به دیگری قرار دارد، که تصورات و رفتار گوناگونی را سبب می‌شود. همکارانتان را همانگونه که هستند، پذیرا باشید.

بطور خلاصه در هر شرایطی سعی کنید همکاران خود را درک کنید و با آنها همانطور رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار کنند. هرگز فراموش نکنید رفتار دیگران با شما بازخوردی از رفتار شما با دیگران است.

1 نظر
  1. امین می گوید

    با سلام
    بسیار عالی و قابل توجه بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.