راه کارهایی برای نه گفتن

راه کارهایی برای نه گفتن

راه کار هایی برای نه گفتن

آیا نه گفتن برای شما بسیار دشوار است؟ حتی اگر دیگران درخواست کار غیر منطقی داشته باشند در این صورت نیز نه گفتن برای شما سخت است؟ آیا ممکن است احساس اشتباهی داشته باشید و در قبال درخواست‌های دیگران، بله بگویید؟ چه استراتژی‌ها و راه کار هایی برای نه گفتن توصیه می‌شود؟ اگر همکار شما پیشنهاد انجام کاری به روش خاصی را بدهد، بهتر است برای پذیرفتن پیشنهاد و انجام آن، تیمی را تشکیل دهید و قبل از قبول همکاری کمی به آن فکر کنید( رویکرد بله گفتن). اما وقتی نتوانید آن را بپذیرید ، چه می‌کنید؟ یا اگر وقت نداشته باشید چه می‌شود؟ در این مواقع بله گفتن وقتی واقعا می‌خواهید «نه» بگویید اصلا برای شما مناسب نیست. اگر تا به حال برای نه گفتن تلاش کرده‌اید به نتیجه‌ای نرسیده‌اید، شش استراتژی و راه کارهایی برای نه گفتن که در ادامه آورده‌ایم را امتحان کنید.

هنگام تصمیم‌گیری، الویت بندی کنید

از میان راه کارهایی برای نه گفتن می‌توان، در گام اول به سراغ اولویت بندی در هنگام تصمیم گیری رفت؛ به یاد داشته باشید که نمی‌توانید به همه چیز بله بگویید! منابع پول و زمان شما محدود است. آنچه برای شما مهم است را در الویت قرار دهید. در نتیجه اگر مهم نیست، « نه» بگویید. در غیر این صورت، آشنایان و افرادی که برای شما اهمیت زیادی ندارند، وقت شما را می‌گیرند و نمی‌توانید به چیزهای مهم‌تر «بله» بگویید. در حالی که شما نمی‌خواهید اینطور باشد! اگر جرات نه گفتن به دیگران را نداشته باشید مجبورید به درخواست‌های دیگران الویت دهید.

راه کارهایی برای نه گفتن

برای مطالعه: همه چیز درباره انواع سبک های ارتباطی

در هر شرایطی، جوانب مثبت و منفی کار را برای نه گفتن و بله گفتن بسنجید

دوری از احساسی برخورد کردن در هنگام تصمیم‌گیری، بسیار مهم است. احساس شما در مورد نه گفتن، نباید در تصمیم شما تاثیری داشته باشد. باید بر اساس معیارهای موثر، تصمیم بگیرید نه در مورد آنچه احساس می کنید. وقتی در تصمیم گیری به نتیجه رسیدید و دلایلی دارید که بهتر است نه بگویید، پس متعد به نه گفتن شوید. از تصمیم و دلایل خود مطمئن شوید و در مورد این که چرا نه می‌گویید با خود صادق باشید. در حقیقت، این امر «نه» گفتن را برای شما آسان‌تر می‌کند.

مقاصد و ارزش‌های خود را مشخص کنید

راه کارهایی برای نه گفتن وجود دارند که یکی از آن‌ها مشخص کردن، مقاصد و ارزش‌ها است؛ در نظر داشته باشید که همیشه نمی‌توانید همه را از خود راضی نگه دارید. ارزش‌ها و حد و مرزهای خود را بشناسید. آن‌ها را به وضوح مشخص کنید. برای این کار خود را با همسالان مقایسه نکنید. آن ها را بر اساس سیستم اعتقاد شخصی خود تنظیم کنید. وقتی احساس می‌کنید تحت فشار قرار دارید که بله بگویید، آن‌ها را در خاطر داشته باشید تا در فرصتی مناسب درباره آن فکر کنید و سپس جواب بدهید. اگر هم برایتان مهم نیست نه بگویید و حد و مرزهای مهم زندگیتان را حفظ کنید. این مهارت زندگی در دانستن محدودیت‌ها و یا وقتی افراد در حال سبقت گرفتن هستند در زندگی شخصی و حرفه‌ای شما بسیار مهم است.

راه کارهایی برای نه گفتن

درباره خودتان فکر کنید

زنان، به ویژه مادران فکر می‌کنند که همیشه باید از خود گذشتگی کنند و این کار خوبی است. در حالی که بهتر است خود را در الویت قرار دهید و به فکر مراقبت باشید. باید بدانید چه چیزی برای شما بهتر است و وقتی به آن می‌پردازید روابطتان خوب می‌شود. این کار باعث می‌شود قوی‌تر شوید و تبدیل به یک شریک بهتر، مادر، دوست و … شوید.

احساسات خود را بشناسید و به هر طریق به آن‌ها نه بگویید

احساسات خود را بشناسید، این می‌تواند جزء راه کارهایی  برای نه گفتن باشد؛ در گفتن نه، شاید در نگاه اول بدترین کار، جدا کردن احساسات از تصمیم باشد. اما این کار به نفع شما است تا احساس بدی نداشته باشید. تصمیم شما گفتن نه است که این هیچ ارتباطی با احساسات شما ندارد. احساسات چیزی است که باید با خودتان کنار بیایید و این نباید در انتخاب و تصمیم شما اثر گذار باشد. بهتر است روی مدیریت احساسات خود کار کنید. سپس دلیل احساس خود را پیدا کنید (شاید به افکار و اعتبار دیگران بیش از اندازه اهمیت می‌دهید یا اعتماد به نفس ندارید و معتقدید خودخواه بودن چیز بدی است). در نهایت دلایل تصمیم خود را به خاطر بسپارید. این کار به شما کمک می‌کند تا درک کنید که هیچ دلیلی برای احساس بد داشتن وجود ندارد.

برای مطالعه: نحوه دوست یابی در بزرگسالی

مراقب نحوه نه گفتن خود باشید

اکثر مردم وقتی ناراحت هستند «نه» می‌گویند. این احساس غیر قابل انکار و دشواری است. شما نباید تحت هر شرایط دشوار از نه گفتن خودداری کنید و بله بگویید. این کار و مدیریت و مقابله با آن، دشوار است. یکی از راه ‌کار هایی برای نه گفتن و مدیریت این چالش، داشتن برنامه‌ریزی است. برنامه ریزی کنید که چگونه می‌خواهید به کسی نه بگویید (دلایل خود را بیان کنید و …).

راه کارهایی برای نه گفتن

نکات

از آن‌جا که گفتن نه در مورد هر موضوعی، جالب نیست، در اینجا نکات عملی و راه کارهایی برای نه گفتن در هر شرایطی را آورده‌ایم. یکی از این نکات این است که هنگام نه گفتن، عذرخواهی نکنید. هیچگاه از نه گفتن  ناراحت یا پشیمان نشوید چرا که اشتباهی نکرده‌اید و فقط نه گفتن سخت است. در بیان این کلمه سعی کنید صادق و با ملاحظه باشید. اگر چه به کسی پاسخ منفی می‌دهید که نمی‌خواهد بشنود، اما در این مواقع، به اعصاب خود مسلط باشید و از پرخاشگری بپرهیزید. بالعکس اگر موقع نه گفتن شخص با ملاحظه‌ای باشید، باعث آسان‌تر شدن بیان نه می‌شود و همچنین شخص دیگر بهتر آن را دریافت می‌کند. بدیهی است که نحوه نه گفتن بسته به شرایط شخصی یا شغلی، متفاوت است. اگر نمی‌توانید کاری را انجام دهید به جای گفتن جمله‌ی فکر نمی‌کنم این کار را انجام دهد بگویید نمی‌توانم این کار را انجام دهم.

از اینکه با راهکارهایی برای نه گفتن  تا پایان همراه ما بودید، نهایت تشکر را داریم. امیدوارانه آرزو داریم که در هر موقعیتی که قرار می‌گیرید، بتوانید احساس واقعی خود را بیان کنید و توان نه گفتن در مقابل انجام کارهایی که برای‌تان خوشایند نیست را داشته باشید.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.