اجرای ویندوز بر ماشین مجازی ،برای در امان ماندن از باج‌افزارها

اجرای ویندوز بر ماشین ،برای در امان ماندن از باج‌افزارها

شاید اجرای سامانه عامل ویندوز به‌عنوان یک ماشین مجازی بر روی سامانه‌ی لینوکس کاری غیرضروری به نظر برسد اما بهتر است بدانید که دستگاه‌هایی که مورد حمله این آسیب‌پذیری قرار گرفته‌اند از نسخه‌های قدیمی ویندوز استفاده می‌کردند و علاوه بر اینکه وصله‌های شرکت مایکروسافت را اعمال نکرده بودند، راه‌حل‌های امنیتی مناسبی نیز بر روی آن‌ها وجود نداشت. در این بین اجرای ویندوز بر ماشین ، برای در امان ماندن از باج‌افزارها یکی از مناسبترین اقدامات برای حفظ امیت دستگاه است.

ما شما را به بجای مهاجرت به سمت ویندوز ۱۰ به لینوکس تشویق می کنیم. سامانه‌های لینوکس به‌رغم دردسرهایی که ممکن است برای شما بوجود بیاورند، کمتر از سایر سامانه‌ها هدف حملاتِ باج‌افزار و بدافزار قرار می‌گیرند. در این شرایط اگر هم نیاز داشتید برنامه‌ای را در سامانه عامل ویندوز اجرا کنید، می‌توانید از یک ماشین مجازی بر روی لینوکس استفاده کنید که بر روی آن سامانه عامل ویندوز سوار شده است.

چرا ایزوله کردن سامانه عامل ویندوز، راه‌کار مناسبی به نظر می‌رسد؟

از دیدگاه امنیتی اجرای ویندوز بر ماشین مجازی بسیار امن‌تر از حالت اجرای مستقیم ویندوز بر دیسک و پارتیشن اجرا می‌شود. با مجازی‌سازی، سامانه عامل از سخت‌افزار جدا می‌شود و مانعی بین آن‌ها بوجود می‌آید که مدیریت این سخت‌افزار توسط سامانه عامل اصلی انجام خواهد شد. این سناریو مشابه حالتی است که شما ویندوز را در یک جعبه‌ی شنی با اسباب‌بازی‌ها آزاد گذاشته‌اید تا هر کاری خواست انجام بدهد بدون اینکه به دیگر اجزا آسیبی برساند.

 اجرای ویندوز بر ماشین مجازی ،برای در امان ماندن از باج‌افزارها

در ماشین مجازی، از پرونده‌های مجازی برای ذخیره‌سازی استفاده می‌شود و سامانه عاملی که بر روی ماشین مجازی اجرا می‌شود، این دیسک مجازی را مانند حالت عادی مشاهده می‌کند. نکته‌ی جالبی در مورد مجازی‌سازی این است که همه‌ی برنامه‌های کاربردی ویندوز و تمامی کارها در داخل یک پرونده قرار گرفته‌ و به راحتی قابل پشتیبان‌گیری، رونویسی و حذف کردن است. برنامه‌ی مدیریت ماشین مجازی می‌تواند تصویری از دیسک مربوط به ماشین مجازی تهیه کرده و شما را از پشتیبان‌گیری بی‌نیاز کند.

چگونه ویندوز مجازی بسازیم؟

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای اجرای سامانه عامل ویندوز بر روی ماشین مجازی، استفاده از ویرچوال‌باکس است. در بسیاری از اسناد مربوط به این برنامه، همواره فرض شده که سامانه عامل ویندوز به‌عنوان میزبان عمل کرده و دیگر سامانه عامل‌ها به‌عنوان ماشین مجازی نصب می‌شوند. ولی به‌هرحال روال نصب ویندوز بر روی ماشین مجازی، مشابه روش نصب لینوکس است. اجرای سامانه عامل بر روی یک ماشین مجازی، از دیدگاه امنیتی راه حل مناسبی برای حفظ امنیت محسوب می‌شود. اگر شما مجبور هستید برنامه‌ای را اجرا کنید ولی از امنیت و جامعیت آن اطمینان ندارید، بهتر است آن را بر روی ماشین مجازی اجرا کنید. به این ترتیب هر فعالیت مخربی که ممکن است از برنامه رخ بدهد، تنها در داخل ماشین مجازی باقی مانده و سایر بخش‌های دستگاه را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.