استعلام بیمه خودرو

استعلام بیمه خودرو

همانطور که می دانید بیمه نامه شخص ثالث اجباری است و اگر خودرویی بیمه شخص ثالث نداشته باشد بر اساس قانون با تخلف وی برخورد خواهد شد. این قانون در تاریخ ۱۳۸۷/۵/۳۱ از سوی رئیس جمهور وقت به وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور جهت اجرا ابلاغ گردید و در تاریخ ۴/۶/۱۳۸۷در روزنامه رسمی کشور چاپ شد. از نظر قانونی ۱۵ روز پس از چاپ در روزنامه رسمی این قانون قابل اجرا است.

بیمه مرکزی ایران در تاریخ ۴/۶/۱۳۸۷ طی نامه ‌ای این قانون را به ‌مدیران ‌عامل ‌شرکت‌ های ‌بیمه برای اجرا ابلاغ کرد.

به برخی از مهمترین مفاد این قانون که دانستن آن ها برای مالکین خودرو ضروری است در ذیل اشاره می کنیم:

ماده ۲ ـ کلیه دارندگان وسایل نقلیه موضوع این قانون اعم از اینکه اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند مکلفند وسایل نقلیه خود را در قبال خسارت بدنی و مالی که در اثر حوادث وسایل نقلیه مذکور به اشخاص ثالث وارد می شود حداقل به مقدار مندرج در ماده ( ۸) این قانون نزد شرکت بیمه ای که مجوز فعالیت در این رشته را از بیمه مرکزی داشته باشد، بیمه کنند.

استعلام بیمه خودرو

ماده ۸ ـ حداقل مبلغ بیمه موضوع این قانون در بخش خسارت بدنی معادل حداقل ریالی دیه یک مرد مسلمان در ماههای حرام با رعایت تبصره ماده ( ۹) این قانون است و در هر حال بیمه گذار موظف به اخذ الحاقیه نمی باشد. همچنین حداقل مبلغ بیمه موضوع این قانون در بخش خسارت مالی معادل دو و نیم درصد ( ۵ /۲%) تعهدات بدنی است. بیمه گذار می تواند برای جبران خسارت های مالی بیش از حداقل مزبور، در زمان صدور بیمه نامه یا پس از آن، بیمه تکمیلی تحصیل کند.

ماده ۱۲ ـ تعهد ریالی بیمه گر در قبال زیان دیدگان داخل وسیله نقلیه مسبب حادثه، برابر حاصل ضرب ظرفیت مجاز وسیله نقلیه در سقف تعهدات بدنی بیمه نامه با رعایت تبصره ماده ( ۹) و ماده ( ۱۳) این قانون است.

ماده ۳۱ ـ بیمه گر و صندوق حسب مورد مکلفند حداکثر پانزده روز پس از دریافت مدارک مورد نیاز، خسارت متعلقه را پرداخت کنند.

ماده ۴۳ ـ بیمه مرکزی و شرکتهای بیمه موظفند ترتیبی اتخاذ کنند که با استفاده از ابزار مناسب، امکان شناسایی وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه موضوع این قانون برای پلیس راهنمایی و رانندگی و یا پلیس راه فراهم شود.

برای گرفتن استعلام بیمه خودرو از طریق سایت بیمه مورد نظر خود می توانید اقدام کنید. همچنین برای استعلام نرخ بیمه شخص ثالث می توانید از طریق سایت های بیمه اقدام کنید که با وارد کردن مشخصات ماشین شامل مدل، سال ساخت، تعداد سیلندر، و تخفیف بیمه از سال های قبل می توانید نرخ بیمه شخص ثالث خود را محاسبه کنید.

برای آگاهی از استعلام خلافی خودرو و موتورسیکلت نیز می توانید به مطلب «استعلام خلافی موتورسیکلت» مراجعه نمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code