هک چیست و هکر کیست؟

هک چیست؟

هک به نوعی نفوذ یا رخنه بدون اجازه دسترسی به یک سیستم رایانه ای است  پس از دسترسی به سیستم، هکر سیستم را مجبور می کند کاری که او می خواهد انجام دهد حتی اگر سیستم این را نخواهد. گاهی هک کردن با کرک کردن که به معنای رمز گشایی است هم معنی در نظر گرفته می شود. در ادبیات این کلمه به معنی کلی رخنه در نظر گرفته شده است. ولی واژه ی هک در حوزه های دیگری همچون موسیقی و نقاشی به معنای متفاوتی کاربرد دارد که به معنی دگرگونی ‌های هوشمندانه و خلاقانه فرد در آن زمینه است.

در ابتدا این کلمه به معنای امروزی به کار برده نمی شد و معنی آن سود بردن از یک روش سریع و هوشمندانه برای حل مشکلی تکنیکی بود و اولین باری که از این عبارت استفاده شد به  سال ۱۹۶۰ بر می گردد که در مؤسسه فناوری ماساچوست بود. هک کردن در دنیای امروز امنیت سیستم، به معنی پیدا کردن نقاط ضعف امنیتی و استفاده از آن برای نفوذ به آن سیستم است.

هک چیست و هکر کیست؟

هکر کیست؟

به کسی که عمل هک را انجام می دهد، هکر گفته می شود. شاید وقتی اسم هکر را می شنوید تصویر یک فرد خرابکار که به دنبال سرقت اطلاعات و خرابکاری است در ذهن شما نقش ببندد، اما هکر تنها به معنای فرد خرابکار نیست. اکثر مردم فکر می کنند که هک کردن فقط یک کار غیر قانونی است و هکر یک مجرم است.

در تعریف درست و دقیق، هکر برنامه نویسی حرفه ای و هوشمند است که با استفاده از تخصص و تسلط خود بر حیطه های مختلف کامپیوتر و وب قادر است در لایه های پیچیده ترین سیستم ها نفوذ کرده و مشکلات آن را برطرف کند.

این افراد ممکن است با شرکت ها قراردادی برای کشف نقاط ضعف سیستم آن‌ها ببندند و تلاش کنند تا با رعایت کلیه اصول هک اخلاقی به سیستم آن ‌ها نفوذ کنند.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.