۶ خطری که در تلفن‌های هوشمند ما را دائماً تهدید می‌کند

۶ خطری که در تلفن‌های هوشمند ما را مدام تهدید می‌کند

۶ خطری که در تلفن‌های هوشمند ما را دائماً تهدید می‌کند

تلفن‌های هوشمند با وجود امکانات توسعه یافته تر، بسیار راحت‌تر از تصور کاربران آلوده می‌شوند و می‌توانند امنیت آنها را تهدید کنند. متأسفانه با رشد تکنولوژی، تهدیدات امنیتی تلفن همراه هم در حال افزایش هستند. طبق یافته‌های لابراتوار کسپرسکی رشد بدافزارها در تلفن‌های هوشمند کاملاً صعودی است که از راه‌های گوناگون به سیستم کاربر وارد می‌شوند و به آلودگی دستگاه می‌پردازند. در اینجا نیز به شش نوع روش نفوذ و بهره برداری از گوشی های هوشمند به وسیله‌ی نفوذگران اشاره می کنیم.

۱. نشت اطلاعات

اپلیکیشن‌های موبایل بیشتر به صورت اتفاقی و  غیرعمدی دچار نشت اطلاعات می‌شوند. به عنوان مثال اکثر کاربران مجوزهای اپلیکیشن‌های خود را تنظیم نمی‌کنند و از این طریق به از دست رفتن اطلاعات شخصی خود کمک می‌کنند. برخی از اپلیکیشن‌های رایگان به راحتی می‌توانند از طریق تبلیغات و راه‌های دیگر به سرقت اطلاعات شما بپردازند.

۶ خطری که در تلفن‌های هوشمند ما را مدام تهدید می‌کند

۲. وای.فای ناامن

وای.فای‌‌ های عمومی به هیچ وجه امنیت را تضمین نخواهند کرد و اتصال رایگان برای شما گران تمام خواهد شد. در صورتی که مجبور به اتصال وای فای عمومی هستید از لاگین کردن (ورود) به حساب‌های بانکی خود و شبکه‌های اجتماعی محرمانه خودداری کنید.

۶ خطری که در تلفن‌های هوشمند ما را مدام تهدید می‌کند

۳. خرابکاری در شبکه

خرابکاری‌های شبکه اغلب در زمانی رخ می‌دهد که هکرها بتوانند نقاطی را به صورت تله قرار دهند و کاربران ساده را به دام آنها بیندازند. وای.فای‌های عمومی مکان‌هایی مثل کتابخانه‌ها، کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها و … اغلب مورد هدف مجرمان قرار می‌گیرند و به راحتی کاربران را به دام می‌اندازند.

۴. حملات فیشینگ

از آنجایی که دستگاه‌های تلفن همراه همیشه فعال هستند به راحتی می‌توانند مورد حمله مستقیم فیشنگ قرار بگیرند و آلودگی به آنها منتقل شود. طبق گفته CSO، کاربران موبایل از دیگر کاربران آسیب‌پذیرتر هستند و بیشتر مورد طعمه مجرمان قرار می‌گیرند. شاید کاربران کامپیوتر بیشتر در زمان چک کردن ایمیل‌ها و کلیک کردن بر روی لینک‌های مخرب و یا حتی آپدیت نکردن نرم‌افزارهای خود دچار مشکل شوند اما این خطر همیشه آنها را تهدید نمی‌کند. در بین کاربران موبایل همه چی کاملا متفاوت است، خطر هر لحظه آن ها را تهدید می‌کند و آن‌ها مدام در کمین مجرمان قرار می‌گیرند.

۶ خطری که در تلفن‌های هوشمند ما را مدام تهدید می‌کند

۵. جاسوسی

به گفته eWeek، در حالی که بسیاری از کاربران تلفن‌های هوشمند نگران از دست دادن اطلاعات خود از طریق بدافزارها هستند، تهدیدات روز به روز به آنها نزدیک‌تر می‌شوند و با هدف جاسوسی از کاربران حملات خود را آغاز می‌کنند. در این موارد استفاده از مجموعه راهکارهای امنیتی می‌تواند شما از وجود هرگونه بدافزارها و جاسوس افزارها حفظ کند.

۶. شکستن رمزنگاری‌ها

بر اساس مؤسسه Infosec، شکستن کدهای رمزنگاری شده زمانی رخ می‌دهد که توسعه دهندگان از الگوریتم‌های رمزنگاری شده ضعیف استفاده کنند و یا که عملیات رمزنگاری درست پیاده سازی و اجرا نشده باشد.

حال در رابطه با حفظ امنت گوی های هوشمند ، چند نکته را توصیه می کنیم.

۱. هرگز فایل‌هایی که مطمئن نیستید چگونه به دستگاه شما راه یافته‌اند را باز نکنید. اگر که سیستم شما دارای بروزرسان رسمی است، با چک کردن اطلاعات دستگاه در قسمت تنظیمات برای بروزرسانی اقدام کنید.

۲. هرگز اجازه ندهید اپلیکیشن‌ها از فروشگاه‌های شخص سوم نصب شوند. هر گجت اندرویدی شامل این تنظیم می‌باشد. با غیر فعال کردن این تنظیم، حتی اگر شما به طور اشتباهی نصب و راه‌اندازی این بروزرسانی را تایید کنید، سیستم آن را متوقف خواهد کرد.

۳. نصب به‌روزرسانی های سیستم در زمانی که آنها در دسترس هستند. علاوه بر این در تمام دستگاه‌های اندروید خود مرورگرتان را در فاصله زمانی کوتاه به‌روزرسانی کنید.

۴. از آنتی‌ویروس محافظ برای تمام دستگاه‌های خود استفاده کنید. مثلاً یک راهکار امنیتی به موقع می تواند از کاربر محافظت کند. اینترنت سکیوریتی کسپرسکی برای اندروید به امنیت اطلاعات و دستگاه شما کمک بسزایی می‌کند.

منبع :

www.iranhosdar.ir

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *