براساس هشدار مرکز ماهر ،می بایست مراقب آسیب پذیری کروم باشید

براساس هشدار مرکز ماهر ،می بایست مراقب آسیب پذیری کروم باشید

اگر شما یکی از کاربران سیستم عامل کروم می باشید،بد نیست که به این خبر امنیتی توجه کنید.همانطور که می دانید،گوگل کروم ( Google Chrome) یک مرورگر وب رایگان است که در ۲ سپتامبر ۲۰۰۸  توسط شرکت گوگل بر پایهٔ پروژهٔ کرومیوم عرضه شد. اگر بخاطر داشته باشید،خبرهای در باره مسائل امنیتی دوربین های تعبیه شده در لپتاپ شنیده اید که ؛گاها میتوانند امنیت کاربران را به خطر بیاندازند و بدون اطلاع آنها، توسط یک هکر حریم خصوصی کاربران را نقض کنند.

مرکز ماهر (سازمان فناوری اطلاعات ایران) به تازگی اعلام کرده که یک نقض طراحی UX در مرورگر محبوب گوگل کروم (که در بین کاربران ایرانی هم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد) باعث شده که برخی سایت‌های مخرب بتوانند صدا و یا تصویر کاربر را بدون هیچ‌گونه هشدار و اعلامی ضبط کنند.شایان ذکر است که؛این آسیب‌پذیری مدت‌هاست که به گوگل گزارش شده اما این شرکت زیربار نا امن بودن این مروگر اینترنتی نرفته است. بر اساس اطلاعات مرکز ماهر این مشکل در نسخه ۵۷٫۰٫۲۹۸۷ مرورگر گوگل کروم و سیستم عامل ویندوز ۱۰ نسخه ۶۴ بیتی بیشتر مشاهده شده است.

 

آسیب پذیری کروم

همچنین «بهرنگ بینش»، کارشناس امنیت اطلاعات به پروتکل WebRTC اشاره می‌کند که پایه اصلی ارتباطات ویدویی و صوتی مرورگرها بر مبنای آن انجام می‌شود. او همچنین به فواید دسترسی مرورگر به دوربین اشاره می‌کند و می‌گوید:البته این تکنولوژی هم مثل سایر تکنولوژی‌ها هم زاویه روشن دارد و هم زاویه تاریک. دسترسی‌های اینچنینی می تواند ویدیو چت‌های گوناگون سایت‌های مختلف را فعال کند و یا کارکرد بسیاری از سایت‌ها مثل Google Hangouts را برای کاربران راحت‌تر بسازد. اما خطر نقض حریم خصوصی در کمین این دسترسی نیز وجود دارد؛ خطری که با همین آسیب جدید کشف شده در مرورگر کروم دیده می‌شود.

اﺟﺎزه کلی از کاربر برای موارد ضبط صدا و تصویر ﻓﻘﻂ ﻳﻜﺒﺎر از او پرسیده می‌شود که همین مساله احتمال خطای پذیرش آن را بالا می‌برد. گرچه در برخی مرورگرها نمادهایی وجود دارد تا کاربر متوجه شود که صدا و تصویرش در حال ضبط شدن است.اما آسیبی که مرکز ماهر از آن سخن می‌گوید مشکلی اساسی تر از حرف‌های این کارشناس اطلاعات دارد. این مشکل بدون هشدار دادن به کاربر مشغول به ضبط تصاویر و صدا می‌شود و هیچ نشانه‌ای هم از ضبط بصری آن به چشم نمی‌خورد.

همان‌طور که  پیش از این ذکر شد،گوگل این مشکل را به عنوان یک آسیب‌پذیری از سمت مرورگر خود قبول نکرده و از همین رو تنها می‌توان نکاتی را انجام دادتا شدت دچار شدن به این موضوع کمتر شود. مرکز ماهر غیرفعال کردن پروتکل WebRTC را پیشنهاد کرده که بهرنگ بینش نحوه انجام آن را به دیجیاتو در دو مرورگر محبوب ایرانیان به این شکل بیان می‌کند:در مرورگر فایرفاکس باید در قسمت آدرس مرورگر عبارت about:config را بنویسیم و سپس وضعیت media.peerconnection.enabled به گزینه false تغییر دهیم. برای مرورگر کروم که بیشتر این مشکل را دارد نیز می‌توان از افزونه‌ای به نام WebRTC Network Limiter استفاده کرد که توسط آن امکان ایجاد محدودیت برای این پروتکل میسر می‌شود.

اگر بدنبال راه حل جهت ارتقاء امنیت خود هستید،زدن برچسب بر روی دوربین لپ‌تاپ‌ها هم یکی دیگر از مواردیست که کارشناسان آن را به کاربران توصیه می‌کنند و حتی گجت‌هایی برای این امر ساخته شده ولی این نکته را باید در نظر داشت که زدن این برچسب‌ها فایده‌ای برای ضبط صدا ندارد و صرفا جلوگیری از ضبط تصاویر را با خود به همراه دارند. اصولا بهتر است کابران در حین وبگردی اولا از سایت‌های معتبر بازدید کنند و در ثانی اگر با باز شدن بی‌سروصدای پنجره‌های مختلفی در حین دیدن یک سایت مواجه شدند، آن‌ها را بدون توجه به نوشته‌هایشان سریعا ببندند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.