بات نت جدید اینترنت اشیای ریپر، تهدیدی جدی برای اینترنت محسوب می شود

بات نت جدید اینترنت اشیای ریپر  تهدیدی جدی برای اینترنت محسوب می شود

اینروز ها شاهد گستردگی و پیشرفت بسیار چشمگیر در حوزه اینترنت اشیاء هستیم و همانطور که انتظار می رود در آینده ای نه چندان دور اغلب حیطه زندگی افراد را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از زمان پیدایش اینترنت انواع مختلفی از حملات سایبری رخ داده است، بات نت‌ها هم به مرور زمان به‌ وجود آمده‌اند که از قدرتمندترین آن‌ها می‌توان به بات نت میرای (Mirai) اشاره کرد.پر واضح است که؛بات‌نت‌ها شبکه‌هایی هستند که با در اختیار گرفتن مجموعه‌ای از کامپیوترها که بات(bot) نامیده می‌شوند، تشکیل می‌شوند.

این شبکه‌ها توسط یک یا چند مهاجم که botmasters نامیده می‌شوند، با هدف انجام فعالیت‌های مخرب کنترل می‌گردند. به عبارت بهتر ربات‌ها کدهای مخربی هستند که بر روی کامپیوترهای میزبان اجرا می‌شوند تا امکان کنترل نمودن آن‌ها از راه دور را برای botmasterها فراهم نمایند و آن‌ها بتوانند این مجموعه را وادار به انجام فعالیت‌های مختلف نمایند.بات نت جدیدی با نام ریپر قدرتمندتر از بات نت سال گذشته (میرای)، در اینترنت در حال گسترش است که از دستگاه‌های اینترنت اشیا استفاده می‌کند.

اگر بخاطر داشته باشید،در سپتامبر سال گذشته اینترنت شاهد گسترش بات نتِ میرای بود که در نهایت یک ماه بعد، باعث ایجاد بزرگ‌ترین حمله‌ی DDoS شد که به‌واسطه‌ی آن چندین وب‌سایت محبوب اینترنت از دسترس خارج شد. اما به تازگی صحبت از بات نت جدید ریپر (Reaper) به میان آمده است؛ چراکه با سرعتی بالا در حال آلوده کردن دستگاه‌های دیجیتال است و درنهایت اختلال جدی در روند کار اینترنت رخ خواهد داد.
بر اساس تحقیقات محققان Netlab 360، بات نتِ ریپر در حال آلوده کردن دستگاه‌های دیجیتال اینترنت اشیا از جمله وب‌کم‌ها، دوربین‌های امنیتی و دی‌وی‌دی‌ها است. کمپانی امنیتی چک پوینت نیز تحقیقات خود را در این زمینه منتشر و اعلام کرد که این بات نت حتی سریع‌تر از میرای در حال گسترش است.

 

بات نت جدید

همچنین باید اذعان کرد که؛از آنجا که ریپر از آسیب‌پذیری‌های شناخته‌شده استفاده می‌کند، هیچ هشداری به کاربر برای اعلام آلوده شدن سیستم داده نمی‌شود. طبق اعلام نت‌لب، بات نت ریپر در حال حاضر از آسیب‌پذیری‌های افشاشده در محصولات شرکت‌های Dlink, Netgear, Linksys, Goahead, Jaws, AVTech و Vacron استفاده می‌کند. با کلیک روی اسم کمپانی‌ها، می‌توانید به تمامی آسیب‌پذیری‌های آن‌ها که در اینترنت منتشر شده است دسترسی داشته باشید.

این بات نت تاکنون بیش از یک میلیون دستگاه را آلوده کرده است. بر اساس تحقیقات شرکت چک پوینت، تا به حال ۳۳ نوع دستگاه دیجیتال قابلیت آلوده شدن به این بات نت را دارند. برخلاف میرای که تنها یک هدف داشت و پس از آلوده کردن سیستم آن را اجرا می‌کرد، بات نت ریپر قابلیت اجرای چندین دستور پس از آلوده کردن سیستم‌ها را دارد. به گفته‌ی نت‌لب، ۱۰ هزار بات در سراسر دنیا به این بات نت آلوده شده است.

در انتهای خبر باید اشاره کتیم که؛در حال حاضر هنوز هیچ گزارشی مبنی بر اجرای حمله‌ی دی‌داس توسط این بات نت گزارش نشده است. به نظر می‌رسد سازنده یا سازندگان این بات نت در حال حاضر تنها قصد گسترش ارتش بات خود را دارد. با قدرت فعلی ریپر می‌توان حمله‌ای حتی بزرگ‌تر از حمله‌‌ی دی‌داسِ میرای اجرا کرد. از آنجا که دستگاه‌های اینترنت اشیا برای این بات نت به خدمت در آمده‌اند، به نظر می‌رسد گسترش آن بیش از دیگر بات نت‌ها سریع باشد.

 

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.