تبدیل سیستم Face ID اپل به ابزاری قدرتمند برای نظارت همگانی

تبدیل سیستم Face ID اپل به ابزاری قدرتمند برای نظارت همگانی

هنوزچند روزی از رونمایی محصول بینظیر اپل نگذشته است که سنسور Face ID به موضوع داغ محافل تکنولوژی تبدیل شدند؛ اگر در جریان اخبار قبلی مرتبط با این سنسور بوده باشید؛میدانید که،استفاده از سنسور تشخیص چهره و حذف سنسور اثر انگشت، نگرانی هایی درباره امنیت اطلاعات خصوصی کاربران به وجود آورد. اپل هم بدون هیچ مانع قانونی می تواند از Face ID برای بررسی الگوی حرکات کاربران در فروشگاه های خود استفاده کند یا دیتا را توسعه داده و به دیگران بفروشد. علاوه بر این، پلیس هم می تواند بدون هیچ مشکل، موبایل را مقابل صورت اشخاص گرفته و قفل موبایل شان را باز کند.

اما مسئله اصلی درباره Face ID به نظارت دولتی ارتباط دارد: یعنی اسکن جمعی چهره افراد برای شناسایی آنها از طریق پروفایل صورت. مراجع قانونی حالا بیش از هر زمان دیگری از تشخیص چهره استفاده می کنند و گفته می شود از هر دو آمریکایی، یک نفر از آنها تصویری در شبکه مراجعه قانونی دارد که از طریق تشخیص چهره به دست آمده است. از طرف دیگر، از هر چهار اداره پلیس، حداقل یکی از ادارات به سیستمی برای جستجو در تصاویر تشخیص چهره دسترسی دارد.

و این مسئله، به صورت تئوری اپل را به هدفی عالی برای نوع جدیدی از فرمان های نظارت همگانی تبدیل می کند. دولت می تواند کارهای مشخصی را به اپل بسپارد و دستورالعملی برای اسکن آیفون ها، آیپدها و مک ها با هدف یافتن اشخاص خاصی از طریق Face ID فراهم آورد. البته اپل سابقه خوبی در مبارزه برای حفاظت از اطلاعات کاربرانش دارد.

 

تبدیل سیستم Face ID اپل به ابزاری قدرتمند برای نظارت همگانی

اپل ممکن است به زودی با فرمانی دولتی برای تبدیل کردن این سیستم باز کردن قفل به بهترین اپلیکیشن ممکن برای نظارت همگانی مواجه شود؛چرا که؛آنچه که به نظر میرسد،تا به امروز، پیام های متنی اصلی ترین تمرکز دولت ها برای نظارت همگانی بوده اند اما اپل و Face ID ممکن است این رویه را تغییر دهند. با تهیه میلیون ها تصویر چهره و کنترل همزمان دوربین دستگاه هایی که می توانند چهره ها را اسکن و شناسایی کنند.

در انتهای خبر بد نیست به این مهم هم اشاره کنیم که؛الگوهای چهره کاربران، تنها باید به صورت محلی روی دستگاه ذخیره شوند و باید به گونه ای رمزگذاری شده باشند که خود کمپانی هم نتواند از راه دور به آنها دسترسی یابد. از طرف دیگر، مردم هم باید خواستار توقف گسترش نظارت همگانی باشند و محدود کردن یا اعتراض به برنامه Upstream (برنامه ای متعلق به آژانس امنیت برای شنود تلفن ها و نظارت بر ترافیک اینترنت که دسامبر امسال منقضی می شود) نیز می تواند آغاز خوب برای این مسئله باشد.

 

منبع

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.