به گفته ویکی لیکس روترهای اپل تنها نمونه‌های مقاوم در برابر هک CIA بشمار می آیند

ویکی لیکسس

به گفته ویکی لیکس روترهای اپل تنها نمونه‌های مقاوم در برابر هک CIA بشمار می آیند

از آنجایی که میدانید،ویکی‌لیکس (به انگلیسی: WikiLeaks) سازمانی غیرانتفاعی و بین‌المللی است که به ارسال و افشای اسناد از سوی منابع ناشناس می‌پردازد.وب‌گاه ویکی‌لیکس که در ۲۰۰۶ میلادی افتتاح شد. بنا به وبگاه، هدف ویکی لیکس آوردن اخبار و اطلاعات مهم برای عموم است … ” یکی از مهمترین فعالیتهای ما انتشار مطالب موثق از سرچشمه انها به همراه اخبار برای خوانندگان مان و همچنین مورخین است تا بتوانند گواهی حقایق را ببینند…

طبق آخرین اسناد ارائه شده توسط ویکیلیکس، سازمان سیا از سالها پیش با هک روتر‎های وای‎فای، به راحتی اطلاعات شبکه های مختلف را زیر نظر دارد.مودم و روتر اولین قدم برای ورود به هر شبکه ای به حساب میآید. یکی از نگرانیهای دائمی کاربران حفاظت از روترهای وای فای است؛ به همین دلیل این محصولات باید از امنیت بالایی برخوردار باشند. اگر بتوانید به روتر و مودم شخصی یا عمومی دسترسی پیدا کنید، قادر خواهید بود کنترل آن شبکه و تمام اطلاعات ردوبدل شده را در اختیار بگیرید.

این سازمان اخیرا اسنادی منتشر کرده است که نشان میدهند سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA)، از سالها پیش روتر‎های وای‎فای را هک میکند و به راحتی میتواند اطلاعاتی را که در شبکه های مختلف در جریان است، زیر نظر بگیرد. یک فرآیند هک ویژه که به نام شکوفه گیلاس (CherryBlossom) شناخته میشود، به آژانس این دسترسی را می‎دهد تا تمامی فعالیتهای اینترنتی هدف موردنظر را رصد کند و حتی مرورگر آنها را به سایتهای فیشینگ دولتی هدایت کند.

 

به گفته ویکی لیکس روترهای اپل تنها نمونه‌های مقاوم در برابر هک CIA بشمار می آیند

وبسایت ZDNet برای اولین بار متوجه این موضوع در اسناد ویکیلیکس شده است. با وجود آنکه در این اسناد آمده که هک مذکور روی ۲۵ مدل مختلف روتر ساخت شرکتهای بزرگ قابلاجرا است؛ احتمالا اعداد و ارقام واقعی بیش از این تعداد باشد. هنگامی که نسخهی ساخت، مدل و سخت افزار دستگاهی پشتیبانی شود، میتوان به سادگی نسخه های فرمور مشابه یا بینالمللی را روی آن پیاده کرد؛ مادامیکه دستگاه، سختافزار یا سیستم عامل خود را عوض نکرده باشد.

بر اساس اسناد فاش شده، ۱۰ برند معروف ایسوس، بلکین، بوفالو، دل، دی‎لینک، لینک‎سیس، موتورولا، نت‎گیر، سنائو و یو‌اس روبوتیکس در لیست روتر‎های هک شده قرار دارند. نکته ی مهم اینجاست، قرار نداشتن برند اپل در این لیست است که نشان میدهد روتر‎های ایرپورت و تایم کپسول شرکت اپل قربانی هک توسط سیا نشده اند. بر اساس گزارشهای ماه مارس، اخیرا سازمان سیا کنترل عمده‎ی واحد تخصصی تولید بدافزارهای آی‌او‌اس را ازدست داده است. این افشاگری اهمیت امتناع شرکت اپل از تولید نسخه‎ی ضعیف‌شده‎ی آی‌او‌اس برای استفاده در سازمانهای اجرای قانون را دوچندان می‎کند. پیش از این هم فاش شده بود که سیا به تلویزیونهای هوشمند کمپانی سامسونگ دسترسی دارد و با فعال کردن گیرندهی صوتی آنها، صحبت کاربران را شنود میکند.

منبع

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]
2 نظرات
  1. امیری می گوید

    خیلی عالی بوود

  2. سارا می گوید

    خیلی خووب بوود مرسی بابت تلاشتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.