کشف شدن نسخه‌ی جدید از باج‌افزار CryptoMix

کشف شدن نسخه‌ی جدید از باج‌افزار CryptoMix

اینبار نیز زنگ خطر در حوزه “امنیت” و “سیستم های امنیتی” به صدا در آمده است،اگر شما یکی از فعالان حوزه شبکه یا امنیت باشید،بی شک با اخبار مرتبط با بدافزارهای جدید و اقدامات وحملات آنها باخبر هستید،با “پویا سیستم” همراه باشید .حال طی آخرین گزارشات رسیده که حاکی از آنند، محققان امنیتی هشدار دادند نسخه‌ی جدیدی از باج‌افزار CryptoMix کشف شده که انتهای پرونده‌های رمزنگاری‌شده، پسوند EXTE. را اضافه می‌کند.

باید خاطر نشان کرد که،تقریباً یک سال است که از ظهور این باج‌افزار می‌گذرد و در این بازه‌ به‌روزرسانی‌های متعددی بر روی آن انجام شده است. عمده تغییرات آن مربوط به پیغام باج‌خواهی و پسوندهایی است که به انتهای پرونده‌های رمزنگاری‌شده اضافه می‌کند ولی عملیات کلی آن ثابت باقی مانده است. شایان ذکر است که،وقتی باج‌افزار بر روی سامانه‌ی قربانی اجرا شد، یک پرونده را در پوشه‌ی ApplicationData قرار می‌دهد. همچنین در پوشه‌هایی که پرونده‌های آن رمزنگاری شده، پیغام باج‌خواهی قرار داده می‌شود.

همچنین مطلوب است اشاره کنیم که،این بدافزار پس از اینکه فرآیند رمزنگاری با استفاده از الگوریتم AES را آغاز کرد، یک سری کلیدهای رجیستری را ثبت کرده، یک شناسه‌ی منحصربفرد تولید کرده و آن را به سمت کارگزار دستور و کنترل ارسال می‌کند. در پیغام باج‌خواهی، از قربانی خواسته شده تا با استفاده از آدرس رایانامه، با نویسندگان باج‌افزار ارتباط برقرار کرده و همچنین مقدار باج را در قالب بیت‌کوین پرداخت کنند. در نسخه‌ی جدید، پسوند EXTE. به انتهای پرونده‌های رمزنگاری‌شده اضافه می‌شود.

پیغام باج‌خواهی نیز در پرونده‌ای با نام HELP_INSTRUCTION.TXT_ قرار دارد. این باج‌افزار در نسخه‌ی قبلی خود هیچ تعامل و ارتباطی در سطح شبکه نداشته و به‌طور برون-خط عمل می‌کرد. دو نسخه‌ی اخیر از این باج‌افزار، با فاصله‌ی دو هفته از یکدیگر ظاهر شده‌اند و به‌ نظر می‌رسد نویسندگان باج‌افزار بسیار فعال عمل می‌کنند.

 

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.