بزرگ‌ترین فروشگاه غیرقانونی مواد و دارو در «وب تاریک» بسته شد

بزرگ‌ترین فروشگاه غیرقانونی مواد و دارو در «وب تاریک» بسته شد

اگر شما جزء افرادی باشید که با اینترنت وسرچ کردن در گوگل سر وکار داشته باشید،شاید بزرگترین فروشگاه های مواد و دارو را بشناسید.اما شایان ذکر است که به تازگی خبری از منایع معتبر رسیده،تحت عنوان اینکه، بزرگ‌ترین فروشگاه غیرقانونی مواد و دارو در «وب تاریک» به نام آلفابِی بسته شد.

راه ابریشم یا Silk Road فروشگاه مواد و کالاهای غیرقانونی در وب تاریک بودشایان ذکر است که،وب تاریک (Dark web) به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم قرار نمی‌گیرد و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و همهٔ فعالیت‌های آن غیرقابل ردیابی و شناسایی است. در این شبکه اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس آن‌ها را مدیریت می‌کنند، هکرها، تروریست‌ها و افراد سودجو غالباً این دسته از افراد را تشکیل می‌دهند.

دارک وب در واقع سایت‌هایی است که برای عموم قابل مشاهده است اما توسط IPهای مخفی سرور اجرا می‌شوند. دلیل نام‌گذاری این شبکه به دلیل فعالیت‌های پنهان و ناشناختهٔ آن است. در این شبکه تمامی اطلاعات به صورت آنلاین و با پسوردهایی محافظت شده‌اند.فروشگاه معروف راه ابریشم در سال ۲۰۱۳، بعد از دستگیری مؤسس آن- راس اولبریخ– بسته شد، اما مسلما بسته شدن این فروشگاه، بازار عرضه کالاهای غیرقانونی از طریق وب تاریک و با واحد پول الکترونیک رمزنگاری شده مثل بیت‌کوین را از بین نبرد و فروشگاه‌های جدیدی بعد از آن سربرآوردند.

یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌هایی که بعد از راه ابریشم، معروف و پرمشتری شد، آلفا بی AlphaBay نام داشت و حالا خبر می‌رسید که این فروشگاه هم بسته شده است.
هفته پیش، همزمان با دستگیری الکساندر کیزس  مؤسس این فروشگاه این فروشگاه دیگر خدماتی ارائه نمی‌کند.دستگیری او در تایلند و در پی همکاری پلیس این کشور با پلیس کشورهای کانادا و آمریکا رخ داد.

همچنین باید خاطر نشان کرد که،در پی بسته شدن آلفا بی، میزان تقاضای فروشگاه‌های دیگر وب تاریک ناگهان افزایش پیدا کرد، طوری که در مواردی آنها به صورت موقت، امکان ثبت‌نام جدید را بسته‌اند.سرنوشت الکساندر کیزس، هم به بدترین شکل ممکن تمام شد: او را در سلول‌اش مرده یافتند. ظاهرا او خودکشی کرده بود.حالا واحد بررسی جرایم فناوری سطح بالای پلیس کانادا مشغول بررسی آپارتمان او است، شاید با این بررسی و وارسی سرورها، بشود سایر اپراتورهای سایت را هم پیدا کرد.آلفا بی علاوه بر دارو، کارهای اعتباری و هویتی گم‌شده و حتی تسلیحات هم می‌فروخت.آلفا بی آنقدر رونق پیدا کرده بود که میزان فروش روزانه‌اش به ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار دلار رسیده بود.

 

منبع

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.