گوگل آپدیت رفع آسیب‌پذیری پروتکل WPA2 در اندروید را ارائه نمود

گوگل آپدیت رفع آسیب‌پذیری پروتکل WPA2 در اندروید را ارائه نمود

اگر در جریان بوده باشید،می دانید که،محققان اعلام کرده‌اند که پروتکل امنیتی WPA2 (یا همان Wi-Fi Protected Access II) که امروزه توسط اکثر شبکه‌های وای‌فای مورد استفاده قرار می‌گیرد، دیگر امن نیست و در معرض خطر قرار دارد.بعد از آن مطلع شدیم که ،یک ضعف امنیتی با عنوان KRACK خبر از ناامن بودن ارتباط WPA2 در اغلب مودم‌ها داد، حال برآوردها از آسیب‌پذیری بیش از ۵۰ درصد گوشی‌های اندروید می‌گوید.

همانطور که می دانید،سیستم عامل اندروید بر پایهٔ هسته لینوکس ساخته شده‌است و در بین سیستم‌عامل‌های همراه بیشترین استفاده را دارد،ما بطور کلی امنیت آن کمتر از سیستم عامل IOS می باشد.در همین راستا گوگل دست به کار شد و پس از گذشت چند هفته از زمان کشف روزنه امنیتی پروتکل WPA2، وصله امنیتی رفع آن در اندروید را منتشر کرد.

پس از کشف یک آسیب‌پذیری در پروتکل امنیتی شبکه‌های بی‌سیم موسوم به KRACK، بیشتر گوشی‌های موبایل در معرض هک و سرقت اطلاعات قرار گرفتند؛ به گونه ای که ساعاتی پس از اعلام وجود این روزنه‌ی امنیتی، اغلب کمپانی‌ها از ارائه‌ی بروزرسانی برای رفع آن خبر دادند.

 

آسیب‌پذیری پروتکل WPA2 در اندروید

شایان ذکر است که؛مایکروسافت قبل از علنی شدن آسیب‌پذیری، با یک آپدیت نرم افزاری مشکل محصولات خود را برطرف کرد. اپل نیز با معرفی سیستم عامل iOS 11.1 همین کار را انجام داد.اما اندروید تا به این‌جا بی دفاع مانده بود.حالا گوگل طبق قولی که داده بود، آسیب پذیری فوق را با آپدیت امنیتی نوامبر خود برطرف کرده که برای بسیاری از گوشی‌های هوشمند نکسوس و پیکسل قابل دانلود است. تنها دستگاهی که هنوز بروزرسانی برای آن ارائه نشده، پیکسل ۲ ایکس ال است که آن هم در چند روز آینده برطرف خواهد شد.

اما این موضوع تنها پایان ماجرا نیست…قابل ذکر است که؛ بسیاری از دستگاه‌های اندرویدی آپدیت مذکور را همین حالا دریافت نخواهند کرد و در بهترین حالت ممکن، فرایند دریافت این بروزرسانی تا یک یا دو ماه آینده به طول خواهد انجامید. دلیل این تأخیر، تنوع زیاد سیستم عامل اندروید با توجه به تولیدکننده‌ی سخت‌افزار آن است و به همین دلیل وقتی یک بروزرسانی ارائه می‌شود، چند ماه طول می‌کشد تا همه تولید‌کننده‌ها آن را با محصولات خود همخوانی دهند.

 

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.