حذف ۵۰۰ اپلیکیشن به دلیل احتمال آلودگی به بدافزار توسط گوگل پلی

حذف ۵۰۰ اپلیکیشن به دلیل احتمال آلودگی به بدافزار توسط گوگل پلی

همانطور که میدانید گوگل پلی (به انگلیسی: Google Play) یک سرویس پخش دیجیتال محتوای چندرسانه‌ای از شرکت گوگل است که شامل یک فروشگاه آنلاین برای موسیقی، فیلم، کتاب و نرم‌افزارهای کاربردی و بازی‌های اندروید و یک مدیا پلیر ابری می‌باشد. این خدمات از طریق وب، نرم‌افزار کاربردی موبایل Play Store در آندوید و گوگل تی‌وی در دسترس می‌باشد. خریداری محتوا برای تمام پلاتفرم‌ها/دستگاه‌ها قابل دسترس است.

گوگل پلی در ماه مارس ۲۰۱۲ معرفی شد، زمانی که گوگل، خدمات دو برند سابق اندروید مارکت و گوگل موزیک را ادغام کرد و برند جدید گوگل پلی را معرفی کرد.شایان ذکر است که امنیت از ارکان مهم هر حوزه میباشد کهبسیاز حائز اهمیت استفاز اینروپس از آنکه کمپانی گوگل تشخیص داده شد برخی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های گوگل پلی، امکان جاسوسی از کاربران دارند، بیش از ۵۰۰ اپلیکیشن از این فروشگاه نرم‌افزاری حذف شد.

به تازگی طبق آخرین اخبار رسیده،گوگل بیش از ۵۰۰ اپلیکیشن را به دلیل احتمال آلودگی به بدافزار از پلی استور حذف کرده است. همچنین شایان ذکر است که،توسعه‌دهندگان این اپلیکیشن‌ها، احتمالا اطلاع نداشتند که این مشکل امنیتی ناشی از وجود یک کیت توسعه‌‌ی نرم‌افزار به نام lgexin بوده است. شاید این مسئله تا حدی عجیب بنظر آید.این کیت نرم‌افزار، برای توسعه‌ی بازی‌ها و اپلیکیشن‌های نسبتا بی‌خطر مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 

خذف ۵۰۰ اپلیکیشن به دلیل احتمال آلودگی به بدافزار

اما استفاده از این کیت موجب بروز یک نقص امنیتی و ایجاد دسترسی برای سرورهای خارجی تحت کنترل lgexin می‌شد که برای کاربر یا توسعه‌دهنده ناشناخته بود و پس از آن در برخی از موارد، این کیت اقدام به دانلود بدافزار روی دستگاه مورد نظر می‌کرد. این کشف توسطلوک‌اوت (Lookout)، کمپانی امنیتی موبایل صورت گرفت و از طریق وبلاگ رسمی این شرکت در تاریخ ۲۱ آگوست به اطلاع عموم رسید.

این موضوع به این خاطر است که کیت توسعه‌ی نرم‌افزار برای دانلود کد مخرب، نیازمند داشتن دسترسی از سوی کاربر بود. دستگاه‌هایی که این دسترسی را صادر کرده‌اند، امکان دریافت کد را از سروری به آدرس «http://sdk.open.phone.igenix.com/api.php» برای اپلیکیشن فراهم کرده‌اند. پس از این اتفاق، گوگل از طریق یک ایمیل در واکنش به این موضوع اعلام کرد که از طریق ارائه‌ی به‌روزرسانی یا حذف اپلیکیشن‌های آلوده از گوگل پلی، خطر را برای کاربرانی که در حال حاضر این اپلیکیشن‌ها را دانلود کرده‌اند، رفع کرده است.

از میان اپلیکیشن‌های آلوده به این بدافزار، برخی از عناوین بازی مخصوص رده‌ی سنی نوجوانان یافت می‌شود. یکی از این بازی‌ها بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون بار دانلود شده بود. موارد دیگری که هدف این مشکل امنیتی قرار گرفتند، اپلیکیشن‌های دسته‌بندی آب و هوا و ویرایش تصویر بودند که نرخ دانلود برای برخی از آن‌ها، بین ۱ تا ۵ میلیون بار بود.

منبع

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.