بدافزار مخرب در نسخه ۳۲ بیتی نرم افزار Ccleaner کشف شد

بدافزار مخرب در نسخه ۳۲ بیتی نرم افزار Ccleaner کشف شد

طبق آخرین گزارش تیم امنیتی «Talos» که  زیرمجموعه کمپانی سیسکو محسوب می شود، ورژن «۵٫۳۳٫۶۱۶۲» از نسخه ۳۲ بیتی نرم افزار محبوب CCleaner با بیش از ۲ میلیون کاربر فعال توسط هکرها مورد دستکاری قرار گرفته و حاوی بدافزاری با قابلیت سرقت اطلاعات است.همچنین گزارش‌ها نشان از آن دارند که رایانه‌ی بیش از۲ میلیون کاربر با نصب نرم‌افزار CCleaner به یک بدافزار با قابلیت ایجاد روزنه در سیستم‌عامل آلوده شده است.

شایان ذکر است که؛نرم‌افزار CCleaner یک برنامه‌ی رایگان و هدف از توسعه‌‌ی آن، بهبود عملکرد سیستم‌های رایانه‌ای از طریق رفع مشکلات جزئی سیستم‌عامل‌ است. سی‌کلینر توسط آواست که یکی از شناخته‌شده‌ترین شرکت‌های توسعه‌ی نرم‌افزار آنتی ویروس است، کنترل می‌شود.

CCleaner در ابتدا کار خود را به‌عنوان یک پروژه‌ی مستقل در سال ۲۰۰۳ توسط توسعه‌دهندگان Piriform آغاز کرد. هدف اول از توسعه‌ی این نرم‌افزار، حذف کردن اطلاعات غیرضروری، نظیر فایل‌های موقتی دانلودشده از اینترنت و رکوردهای حاوی ارور رجیستری سیستم‌عامل ویندوز از روی سیستم کاربران بود.

 

Ccleaner

در ادامه باید افزود؛ شرکت های Piriform و Avast به عنوان صاحبان Ccleaner طی یک اظهار نظر رسمی اعلام کرده اند که اطلاعات مورد بحث رمزنگاری شده بوده و مهاجمان قادر به استفاده از آنها نیستند؛ اما با این حال تخمین زده می شود ۲٫۲۷ میلیون کاربر نسخه آلوده را دانلود کرده باشند که توصیه شده کاربران برای پیشگیری از بروز حملات، نرم افزار مورد بحث را به آخرین ورژن (۵٫۳۴) به روزرسانی کرده و در صورت امکان، از نسخه ۶۴ بیتی استفاده کنند.

لازم به ذکر است که Ccleaner به عنوان نرم افزاری برای حذف فایل های غیر ضروری و سبک کردن سیستم، تا کنون بالغ بر ۲ میلیارد بار دانلود شده که طی حمله اخیر، اطلاعاتی مانند نام کامپیوتر، آدرس IP، فهرست نرم افزارهای نصب شده روی سیستم و آپدیت های ویندوز از تعداد نامعلومی از کاربران آن به سرقت رفته است.

در پایان خبر باید اذعان کنیم که؛ بر اساس اظهارات Avast، حمله اخیر یک فرآیند چند مرحله ای با اهداف بزرگتر بوده که با شناسایی آن در مرحله اول، روند حملات متوقف شده و در این میان هیچ کاربری متحمل خسارت نشده است.

 

منبع

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.