اخبار مهم مرکز ماهر در مورد باج افزار Petya و روش مقابله با آن

اخبار مهم مرکز ماهر در مورد باج افزار Petya و روش مقابله با آن

اگر با “پویا سیستم” و جدیدترین ترین اخبار های آن همراه بوده باشید،به یقین درباره اخبر مرتبط با باج افزار جدید پتیا آشنا هستید واطلاعاتی در باره آن کسب کرده اید.اگر بخاطر داشته باشید،میدانیم که باج افزارها گونه‌ای از بدافزارها هستند که دسترسی به سیستم را محدود می‌کنند و ایجادکننده آن برای برداشتن محدودیت درخواست باج می‌کند. برخی از انواع آنها روی فایل‌های هارددیسک رمزگذاری انجام می‌دهند و برخی دیگر ممکن است به سادگی سیستم را قفل کنند و پیام‌هایی روی نمایشگر نشان دهند که از کاربر می‌خواهد مبالغی را واریز کنند.

همان طور که می دانید باج افزار پتیا (Petya) که با نام GoldenEye نیز شناخته می شود، به تازگی سیستم های کامپیوتری کشورهای مختلف از جمله اوکراین، روسیه، اسپانیا، فرانسه، انگلیس و هند را آلوده کرده. مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر) نیز در همین رابطه، اطلاعیه ای را منتشر ساخته است.با اینکه این بد افزار جدید محسوب می شود اما بسیارآسیب رسانده است.

 

اخبار مهم مرکز ماهر در مورد باج افزار Petya و روش مقابله با آن

 

به گفته مرکز ماهر، عملکرد این باج افزار همانند واناکرای است و از آسیب پذیری پروتکل SMB سیستم عامل ویندوز برای نفوذ استفاده می کند. به همین دلیل راهکارهای مقابله با آن نیز مشابه مواردیست که پیش از این برای باج افزار واناکرای اعلام شده بود. برای جلوگیری از نفوذ پتیا باید سیستم عامل ویندوز را به آخرین آپدیت های امنیتی مجهز ساخته و در صورت امکان، پروتکل SMB را به طور کامل غیرفعال سازید.

متاسفانه باید اذعان کرد که،هیچ راهی برای بازیابی اطلاعات پس از آلودگی به ویروس پتیا وجود ندارد. در ادامه شایان ذکر است که،، این است که ویروس پتیا خودش را در قالب یک باج افزار جا می زند اما در واقع هدفش باجگیری نیست، بلکه اطلاعات را به طور کامل تخریب می کند. حتی خود مهاجمین نیز به کلیدهای رمزگشایی فایل ها دسترسی ندارند و ایمیل ارتباطی با آنها نیز مسدود شده. بنابراین اگر آلودگی به این بدافزار را تجربه کردید، مطمئن باشید هیچ راهی برای بازگرداندن اطلاعات قفل شده وجود ندارد و نیازی به پرداخت پول به مهاجمین نیست.

 

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.