ارائه رویکرد رمزنگاریِ فراگیر در سامانه‌ی شرکت آی‌بی‌ام

ارائه رویکرد رمزنگاریِ فراگیر در سامانه‌ی شرکت آی‌بی‌ام

شرکت آی‌بی‌ام در اولین مِین‌فریم (main frame) که در این دهه ارائه کرده، امروز اعلام کرد که نسل جدیدی از سری Z مِین‌فریم‌ها را ساخته که از رمزنگاری کامل بر روی برنامه‌های کاربردی، بستر اَبر و پایگاه داده‌ها پشتیبانی می‌کند. امروزه استفاده از رمزنگاری در بسیاری از شرکت‌ها مورد توجه قرار گرفته است. اما با این‌حال در لایه‌های خاصی یا بر روی جریان داده‌ای مشخصی عملیاتی می‌شود. امروزه شاهد هستیم که همچنان از مِین‌فریم‌ها استفاده می‌شود. در بخش‌هایی که تراکنش‌های حجیم وجود دارد مانند بخش‌های مالی، بیمه‌ها و شرکت‌های مسافرتی از این مِین‌فریم‌ها استفاده می‌شود.

یکی از محققان آی‌بی‌ام در توضیحاتی گفت: «امروزه چالش اصلی که با آن مواجه هستیم این است که رمزنگاری تمامی داده‌ها هزینه‌ی زیادی در بر دارد. منظور از این هزینه پول نیست، بلکه زمانی‌ است که برای رمزنگاری صرف می‌شود.» بنابراین اغلب شاهد هستیم که رمزنگاری بین مرورگر و کارگزار برنامه‌ی کاربردی و یا روی منبع ذخیره‌سازی انجام می‌شود. پس از عبور از هر مرحله، داده‌ها رمزگشایی شده و به حالت رمزنگاری‌شده باقی نمی‌مانند.

ارائه رویکرد رمزنگاریِ فراگیر در سامانه‌ی شرکت آی‌بی‌ام مِین فریم

پیشینه ی رمز نگاری فراگیر

در سامانه‌های سری Z شرکت آی‌بی‌ام، داده‌ها پس از عبور از سطح شبکه، بر روی تراشه‌ها و بوردها نیز رمزنگاری‌شده باقی می‌مانند.کارشناسان این ویژگی را «رمزنگاریِ فراگیر» نامیده‌اند. آی‌بی‌ام اعلام کرده برای انجام این رمزنگاری از ۶ میلیارد ترانزیستور بر روی پردازنده استفاده شده است. زمانی که ماشین عملیات رمزنگاری و یا رمزگشایی را انجام می‌دهد، از سرعت آن کاسته نمی‌شود. داده‌ها نیز فقط زمانی رمزگشایی می‌شوند که نیاز به پردازش بر روی آن‌ها وجود دارد. این سامانه‌ها به قیمت ۵۰۰ هزار دلار در سه ماهه‌ی بعدی به فروش خواهد رسید. در این سامانه‌ها ویژگی با نام «پاسخ به دست‌کاری» ارائه شده و می‌تواند در هر روز، نزدیک به ۱۲ میلیارد تراکنش رمزنگاری را انجام دهد. در این ویژگی جدید، اگر نشانه‌ای از وقوع حمله مشاهده شود، تمامی کلیدها از بین خواهد رفت و امکان سرقت آن‌ها وجود نخواهد داشت.

محققان امنیتی از شرکت ترندمیکرو اعلام کردند مِین‌فریم‌ها در معرض حملات «آلودگی فرآیندهای تجاری» قرار دارند. مهاجمان می‌توانند به یک میِن‌فریم نفوذ کرده و پردازه‌های آن را به‌نحوی تغییر دهند تا در ادامه بتوانند به‌طور مخفیانه پول‌ها را به سرقت ببرند. محققان می‌گویند با پویش‌هایی که توسط ابزار Shodan انجام شده، تعداد زیادی از دستگاه‌ها کشف شده که پیکربندی مناسبی بر روی آن‌ها انجام نشده است.

ارائه رویکرد رمزنگاریِ فراگیر در سامانه‌ی شرکت آی‌بی‌ام مِین فریم

با این‌حال نباید انتظار داشت که با استفاده از این سامانه‌ها بتوان کل داده‌های جهان را رمزنگاری کرد. این فرآیند زمان‌بر است و مدت زیادی طول می‌کشد تا این سامانه‌ها در شرکت‌ها مستقر شوند ولی با این‌حال رویکرد جدیدی در حوزه‌ی رمزنگاری معرفی شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد، تعداد شرکت‌هایی که به رمزنگاری روی آورده‌اند دو برابر شده است.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.