آیا همچنان سیستم عامل اندروید پس از چندین سال در زمینه امنیت از رتبه پایینی برخوردار است؟

آیا همچنان سیستم عامل اندروید پس از چندین سال در زمینه امنیت از رتبه پایینی برخوردار است؟

بی شک سیستم عامل تلفن همراه شما یا اندروید ویا ios می باشد که هر کدام از این سیستم عامل های طرفداران خاص خود را دارند.همانطور که میدانید،منتهی نکته ای که در این خصوص وجود دارد،امنیت پایین این سیستم عامل نسبت به ios می باشد.متاسفانه شهرت بد اندروید با گذشته ۹ سال از زمان معرفی آن هنوز از بین نرفته و کاربران به آن عقیده دارند. به نظر آن‌ها، امنیت اندروید همچنان پایین است.باگ Broadcom مدتی قبل سبب شد تعداد زیادی از کاربران اندروید این سیستم عامل را بدرود بگویند و یا به سراغ دستگاه‌های اندرویدی تولید شده تحت نظر گوگل بروند.

بیش از یک میلیارد دستگاه که از چیپ وای فای Broadcom در آن‌ها استفاده شده است، در معرض خطر قرار دارند و هکرها به خاطر وجود یک رخنه امنیتی خواهند توانست به شیوه‌های مختلف، به دستگاه‌های آن‌ها نفوذ پیدا کنند.کاربران آیفون به طور کامل از این مشکل امنیتی مصون هستند. همچنین اگر کاربری مالک یک گوشی موبایل گوگل پیکسل، گوگل پیکسل ایکس ال و سایر محصولات سری نکسوس که توسط شرکت گوگل هنوز پشتیبانی می‌شوند، باشد، هیچ نگرانی از بابت باگ Broadcom نخواهد داشت، چرا که پیش از فاش شدن آن، یک پچ امنیتی دریافت کردند. گفته شده کاربران دستگاه‌های اندرویدی بلک بری نیز در برابر این رخته امنیتی مصون هستند.

شایان ذکر است که،اندروید، یک سیستم عامل متن باز است و گوگل به عنوان توسعه‌دهنده و پشتیبان اصلی آن، کنترل دقیقی بری نحوه استفاده از سیستم عامل خارج از چهارچوب الزامات ندارد. این شرکت تنها می‌تواند گوشی‌سازان را به رعایت برخی مقررات مجبور کند تا نسخه اندروید سفارشی‌سازی شده به دست آن‌ها، با APIهایی که توسعه‌دهندگان سراسر جهان به منظور ایجاد اپلیکیشن مورد استفاده قرار می‌دهند سازگاری داشته باشد.

همچنین آیفون، از پلتفرم آی او اس استفاده می‌کند که در انحصار اپل است، به همین دلیل می‌توان یک چهارچوب مشخص برای آن تعریف کرد که مطمئنا به افزایش امنیت نیز کمک می‌کند. اما اندروید خام، فقط توسط خود گوگل در دو گوش موبایل پیکسل و پیکسل ایکس ال و سایر دستگاه‌های سری نکسوس به کار می‌رود. بقیه گوشی‌سازان، بعد از دریافت اندروید متن باز، آن را سفارشی‌سازی کرده و دستخوش تغییر قرار می‌دهند.

 

آیا همچنان سیستم عامل اندروید پس از چندین سال در زمینه امنیت از رتبه پایینی برخوردار است؟

کمپانی های بزرگ و معتبر بزرگی همچون سامسونگ برای امنیت دستگاه‌های خود و مصون نگه داشتن کاربران در برابر باگ‌هایی همچون Broadcomm اهمیت ویژه‌ای قائل هستند، اما دنیای پراکنده اندروید به آن‌ها اجازه نمی‌دهد برای رفع مشکل، آن طور که باید خیلی زود وارد عمل شوند و به عنوان نمونه با ارائه یک به‌روزرسانی نرم افزاری، مشکل را حل کنند.گوگل به عنوان شرکتی که اندروید را فرزند آن می‌دانند، به بحث امنیت و ارائه مرتب به‌روزرسانی اهمیت زیادی می‌دهد. دقیقا به همین دلیل در بین بی‌شمار برند سازنده دستگاه‌های اندرویدی، فقط دو گوشی موبایل گوگل پیکسل و گوگل پیکسل ایکس ال و گوشی‌ها و تبلت‌های سری نکسوس به طور مرتب آپدیت نرم افزاری دریافت می‌‎کنند.

پروژه Project Treble برای رفع چنین مشکلاتی توسط گوگل معرفی شده است. در حال حاضر وقتی قرار است یک دستگاه به ورژن جدیدی از اندروید ارتقا پیدا کند، می‌بایست بی‌شمار کد به‌روزرسانی شوند. گوگل تصمیم گرفته با ارائه یک رابط فروشنده، اجازه دسترسی به برخی بخش‌های سخت افزاری اندروید را صادر کند. به این ترتیب، گوشی‌سازان می‌توانند تنها با آپدیت کردن فریم‌ ورک سیستم عامل اندروید، نسخه جدید آن را در اختیار کاربران خود قرار دهند. مهمترین ویژگی هر نسخه جدید، برطرف شدن کوله‌باری از رخنه‌های امنیتی است که به کاهش شهرت بد اندروید در حوزه امنیت کمک می‌کند.

آیا همچنان سیستم عامل اندروید پس از چندین سال در زمینه امنیت از رتبه پایینی برخوردار است؟

 

منبع

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.