کمپانی لنوو به دلیل نصب بدافزار پیش فرض روی لپتاپ ها ۳٫۵ میلیون دلار جریمه مالی شد

کمپانی لنوو به دلیل نصب بدافزار پیش فرض روی لپتاپ ها ۳٫۵ میلیون دلار جریمه مالی شد

شاید شما هم یکی از استفاده کنندگان لپ تاپ های لنوو به شمار می روید،همانطور که میدانید لِنُوُو (به انگلیسی: Lenovo) شرکت رایانه‌ای چینی و چندملیتی است، که از بزرگترین شرکت‌های تولید و توزیع‌کننده لپ‌تاپ، رایانه شخصی،تجهیزات جانبی و دیجیتالی در دنیاست. همچنین این کمپانی در سال ۱۹۹۳ با پیشی گرفتن از دو شرکت اِی‌اِس‌تی و کامپک به بزرگترین تولیدکننده داخلی رایانه در چین تبدیل گشت.

شرکت لجند به سال ۱۹۹۹ به مقام بزرگترین فروشنده رایانه شخصی در منطقه آسیا-اقیانوسیه (به غیر از کشور ژاپن) دست یافت و به منظور نوآوری در تولید رایانه و تأمین نیازهای مشتریان خود، اقدام به ایجاد چند مرکز تحقیق و توسعه نمود.حال طی جدید ترین اخبار رسیده که حاکی از آنند،اگر در جریان نصب پیش فرض بدافزار VisualDiscovery بوده باشید،می دانید که،کمتر از سه سال پیش بود که شرکت لنوو به دلیل نصب پیش فرض بدافزار «VisualDiscovery» (که توسط گروه «Superfish» توسعه داده شده بود) روی لپتاپ های خود، مورد انتقاد و پیگیری قانونی قرار گرفت.

هم اکنون پس از اتمام مراحل قضایی، پذیرفته مبلغ ۳٫۵ میلیون دلار را به ائتلافی از ۳۲ ایالت آمریکایی بپردازد.اما براستی علت این کار چه بود؟ چرا لنوو اقدام به انجام چنین عملی زده بود؟بد افزار ذکر شده چه معایبی داشته است؟لازم به ذکر است که بدافزار مود اشاره علاوه بر اشغال بیش از حد فضای درونی لپتاپ، ارتباطات امن و رمزنگاری شده کاربران را نیز به خطر می اندازد که البته لنوو نیز همان موقع ابزاری برای پاک کردن VisualDiscovery منتشر کرده بود.

 

جریمه شدن لنوو به دلیل نصب پیش فرض بدافزار روی لپتاپ هایش

لنوو تا ۲۰ سال آینده باید اپلیکیشن های پیش فرض خود را به صورت جداگانه با نرم افزارهای امنیتی تست کند.بر اساس موافقت نامه ای که بین لنوو و کمیته تجارت فدرال آمریکا منعقد شده، کمپانی مذکور علاوه بر پرداخت مبلغ ۳٫۵ میلیون دلار به عنوان غرامت، از این به بعد ملزم به کسب اجازه مشتریان پیش از نصب هرگونه نرم افزار تبلیغاتی بوده، و همچنین تا ۲۰ سال آینده باید تمامی اپلیکیشن های پیش فرض محصولات خود را با یک نرم افزار امنیتی شخص ثالث تست کند.

لازم به ذکر است که طبق اعلام لنوو، این شرکت همین حالا نیز سیاست های امنیتی جدیدی در قبال نرم افزارهای پیش فرض اتخاذ کرد و با وجود عدم پذیرش برخی از اتهامات، قصد دارد مسائل موجود را تا دو سال آینده حل و فصل کند.

 

منبع

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.