افزایش بدافزارهای سیستم عامل مک

افزایش بدافزارهای سیستم عامل مک

افزایش بدافزارهای سیستم عامل مک

مدت ها تصور می شد که ساختار بنیادینِ متفاوت سیستم عامل مک او اس آن را از وجود طیف گسترده ای از بدافزارها حفظ می کند. اما با این وجود شرکت McAfee گزارش می دهد که از چند سال گذشته تا به امروز تعداد بدافزارهای موجود برای مک رشد فزاینده ای داشته است. گزارش مخاطرات McAfee در ژوئن ۲۰۱۷ نشان می دهد که بدافزارهای سیستم عامل مک رو به افزایش است. تنها در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۵۰ هزار بدافزار برای سیستم عامل مک شناخته شده است و در مجموع تعداد بدافزارهای موجود برای مک از مرز ۷۰۰ هزار بدافزار عبور کرده است.

نمودار پایین صفحه رشد این بدافزارها در سال های اخیر را به خوبی نشان می دهد. تا سه ماهه چهارم ۲۰۱۵ میلادی، مجموع بدافزارهای برای سیستم های مک به ۱۰۰ هزار می رسید و پس از آن در سه ماهه مشابه سال ۲۰۱۶ این تعداد به ۵۰۰ هزار واحد افزایش یافت.

حال یا گذر زمان بیش از پیش این تصور غلط وجود که مک ها در برابر ویروس و یا بدافزار از ایمنی بالایی برخوردارند محو شده و بنابراین شاهد چنین افزایش چشم گیری هستیم. البته  سیستم عامل مک به دلیل ماهیت متفاوت آن، در برابر ویروس ها و بدافزارهای رایج مقاوم است.

افزایش بدافزارهای سیستم عامل مک

پیچیده تر شدن بدافزار های مک

امّا مسئله‌ی مهم آنست که رشد بدافزار ها در سیستم عامل مک با  پیچیده تر شدن این بدافزارها در چند سال اخیر همراه است. حتی مدیران بازاریابی اپل نیز دیگر ادعا نمی کنند که سیستم عامل مک او اس به طور تمام و کمال در برابر این نوع از ویروس ها و بدافزارها مصون است.

گزارش مک آفی نشان می دهد که این افزایش بدافزارها در مک می توانند خود را در قالب ابزارهای تبلیغاتی مزاحم نیز بروز دهند. تبلیغات مخرب می توانند از طریق وب سایت های آسیب دیده و یا مشکوک که برای چنین اهدافی به وجود آمده اند، به سیستم میزبان نفوذ کنند.

هرچند لازم به این وضعیت در مقابل تعداد بدافزارهای موجود برای سیستم عامل ویندوز بهتر است. مک آفی در همین مدت زمان مشابه، تعداد بدافزارهای موجود برای ویندوز را نزدیک به ۷۰۰ میلیون تخمین می زند که اختلاف بسیار زیادی نسبت به ۷۰۰ هزار بدافزار سیستم عامل مک دارد.
منبع :

www.techera.ir

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *