آمارها نشانگر برتری مایکروسافت اج بر کروم و فایرفاکس در مقابله با بدافزارهای اینترنتی هستند

آمارها نشانگر برتری مایکروسافت اج بر کروم و فایرفاکس در مقابله با بدافزارهای اینترنتی هستند

همانطور که می دانید،اج ( Edge) نام مرورگر جدید مایکروسافت می‌باشد.اولین نسخه این مرورگر در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۵ به صورت رسمی رونمایی شد.و نسخه رسمی آن در کنفرانس بیلد ۲۰۱۵ با نام مایکروسافت اج معرفی شد که جایگزین اینترنت اکسپلورر در ویندوز ۱۰ می‌باشد. واضح است که؛مرورگر اج بسیار سبک‌تر از اینترنت اکسپلورر است و شباهت بسیاری به کروم و فایرفاکس دارد، هر چند همچنان از موتور رندرینگ Trident و Chakra JavaScript ویژهٔ خود استفاده می‌کند.از طرف دیگر،با توجه به حملات بدافزارها به مرورگرها،تحقیقاتی انجام پذیرفته است که نشان می دهد،مرورگر مایکروسافت اج بر کروم و فایرفاکس در مقابله با بدافزارهای اینترنتی برتری دارد.

طبق آخرین گزارشات آزمایشگاه NSS، مرورگر پیش‌فرض ویندوز ۱۰ در مقایسه با رقبایی نظیر کروم و فایرفاکس، در زمینه‌ی جلوگیری از حملات فیشینگ و بدافزارها عملکرد بهتری از خود نشان داده است.مطلوب است اشاره کنیم که؛این سرویس‌ها که نوعی سرویس‌های سنجش اعتبار هستند، با کاوش در اینترنت، سایت‌ها را بر اساس محتوای مخرب احتمالی‌شان به لیست‌های سفید (Whitelist) و لیست‌های سیاه (Blacklist) خود اضافه می‌کنندبر اساس آزمایشات انجام‌شده توسط شرکت امنیتی NSS، مرورگر اج در زمینه‌ی مقابله با حملات فیشینگ و بدافزارهای اجتماعی (SEM) بهتر از گوگل کروم و فایرفاکس عمل می‌کند.

طبق ادعای این شرکت، مرورگر نوپای مایکروسافت موفق شده است از ۹۲ درصد حملات فیشینگ جلوگیری کند؛ در زمینه‌ی مقابله با بدافزارهای اجتماعی نیز اج توانسته است به‌طور صد درصد با تمام آن‌ها مقابله کند.بد نیست که به این نکته جالب نیز اشاره شود که؛ که اختلاف اج با دو رقیب سرسخت خود، گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس، بسیار چشمگیر است. گوگل کروم تنها موفق شده از ۷۴ درصد از حملات فیشینگ و ۸۸ درصد از حملات بدافزارهای اجتماعی جلوگیری کند؛ این ارقام برای فایرفاکس به‌ترتیب به ۶۱ و ۷۰ درصد کاهش می‌یابند.

مرورگر اج در مقابله با حملات بدافزارها سرعت عمل بهتری نیز از خود نشان می‌دهد. برای مثال در آزمایشات مربوط به بدافزارهای اجتماعی، مرورگر ساخته‌شده توسط اهالی ردموند تقریبا تمامی حملات را در لحظات اولیه تشخیص متوقف می‌کرد. در مقابل، کروم و فایرفاکس موفق شدند ۷۵ و ۵۴ درصد از حملات جدید را متوقف سازند. اگرچه طی مدت یک هفته ضریب موفقیت کروم و فایرفاکس افزایش یافت، اما هیچکدام نتوانستند به عدد ۹۹.۵ درصد که به مرورگر مایکروسافت تعلق داشت نزدیک شوند.شکل زیر گفته های بالا را تصدیق می کند.

 

برتری مایکروسافت اج

اما موفقیت مرورگر جدید مایکروسافت در چنین تست‌هایی نتوانسته است به افزایش سهمش از بازار مرورگرها کمک کند؛ همانگونه که این مسئله نتوانسته بود از سقوط مرورگر پیشین مایکروسافت، اینترنت اکسپلورر جلوگیری کند. در ماه سپتامبر، سهم مرورگر اج در تمام رایانه‌های شخصی به ۵ درصد محدود بود؛ در میان رایانه‌هایی که از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند این عدد به ۱۷ درصد می‌رسید. از زمان معرفی این مرورگر در میانه‌ی سال ۲۰۱۵، سهم آن در بازار مرورگرهای به‌تدریج در حال کاهش است.در ماه سپتامبر، میزان استفاده از مرورگر جدید مایکروسافت به پایین‌ترین حد خود رسید. این در حالی است که در همین ماه، سهم کروم از بازار مرورگرها ۶۰ درصد بود و فایرفاکس سهم ۱۳ درصدی داشت.

همچنین گفتنی است که؛شرکت آمریکایی NSS  قدرت مقابله با حملات فیشینگ در سیستم‌عامل‌های کروم و ویندوز ۱۰ اس را که به‌‌ترتیب به مرورگرهای کروم و اج وابسته‌اند اندازه‌گیری کرده است. بر اساس این آزمایشات، تفاوتی میان مرورگر اج مورد استفاده در ویندوز ۱۰ اس و دیگر نسخه‌های ویندوز ۱۰ وجود ندارد. این مسئله در مورد کروم نیز صدق می‌کند و تفاوتی میان مرورگر کروم در سیستم‌عامل ویندوز و سیستم‌عامل کروم، از حیث مقابله با حملات فیشینگ مشاهده نشد.

 

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.