معرفی باج افزاری قدرتمندتر از واناکرای و حمله سایبری آن به رایانه های سراسر جهان

معرفی باج افزاری قدرتمندتر از واناکرای و حمله سایبری آن به رایانه های سراسر جهان

بی شک تا به امروز باید خبرهای درباره باج افزارهای مختلف از جمله واناکرای شنیده اید،روش عمل آن این است که وقتی‌که کامپیوتری را آلوده می‌کند، تمام اطلاعات آن را رمزگذاری می‌کند . سپس برنامه صفحه‌ای را ظاهر کرده که در آن برای بازگرداندن دسترسی از شما درخواست پول می‌کند. معمولاً تا پایان یک شمارش معکوس قیمت با گذشت زمان افزایش پیدا خواهد کرد و در انتها فایل‌ها نابود می‌شوند.ابتدا هفته گذشته هنگام حمله به سرویس سلامت بریتانیا نام وانا کرای را شنیدیم که به نظر می‌آمد که سرویس سلامت بریتانیا یکی از اولین سامانه‌های کامپیوتری بزرگی بود که به این باج افزار آلوده شد. به این باج افزار همچنین WannaCrypt هم می‌گویند.

پر واضح است که؛باج افزار WannaCry در ماه های گذشته یکی از پر مناقشه ترین موضوعات امنیت سایبری در سراسر جهان بود. اما با وجود گسترده بودن واناکرای مسئله بسیار مهم، امکان پیشگیری تنها به وسیله بروزرسانی سیستم عامل ویندوز بود زیرا متخصصین امنیتی مایکروسافت از مدتی قبل حفره های مورد استفاده را کشف کرده و راه حل مقابله با آنها را عرضه کرده بودند. اما شایان ذکر است که به تازگی، تمامی رسانه های جهان خبر از حمله سایبری گسترده تری دادند که قدرت تخریب آن به مراتب بیشتر از واناکرای است.

باج افزار مورد استفاده در این حمله سایبری که به Petya مشهور شده اولین بار در کشور اوکراین رویت شد و پس از مسدود کردن و رمزنگاری فایل ها در بسیاری از مراکز این کشور از جمله فرودگاه ها و ساختمان های دولتی، به سرعت به نقاط دیگر جهان نیز سرایت کرد. طبق آخرین اخباری که به دست ما رسیده است،حاکی از آنند؛ علاوه بر وزارت خانه ها، بانک مرکزی این کشور، یکی از تولیدکنندگان هواپیما، فرودگاه مرکزی کیف در پایتخت و کل شبکه متروی کشور تحت تاثیر این حمله سایبری قرار گرفته اند. پس از آن بود که گزارشات از سایر نقاط جهان نیز شنیده شدند.

ابتدا سازمان تجاری WPP در بریتانیا اعلام کرد سیستم های آن همگی مسدود شده اند و سپس از کشور هلند نیز خبر رسید یکی از بزرگترین شرکت های حمل و نقل این کشور کنترل سیستم های خود را از دست داده است. دانمارک، روسیه و استرالیا نیز دیگر کشورهایی بودند که اعلام شد بسیاری از نهادها و سازمان های دولتی و خصوصی در آنها مورد حمله باج افزار پتیا قرار گرفته اند.

 

معرفی باج افزاری قدرتمندتر از واناکرای و حمله سایبری آن به رایانه های سراسر جهان

موسسه امنیتی کسپرسکی در این حصوص اظهار داشته که؛ در اولین ساعات از آغاز حمله سایبری پتیا، بیش از ۲۰۰۰ رایانه در بیش از ۱۰ کشور جهان که عمدتا مربوط به نهادهای دولتی هستند تحت تاثیر باج افزار قرار گرفته اند و بیشترین آسیب نیز به کشورهای اوکراین و روسیه زده شده است. همچنین به این نکته نیز اشاره شده است که در حال حاضر هیچ راه حلی برای بازگشایی فایل های مسدود و رمزنگاری شده توسط باج افزار پتیا وجود ندارد و در عین حال تلاش ها برای یافتن راهی برای این امر ادامه دارد.

در ابتدا گفته شد نیروگاه اتمی چرنوبیل در اوکراین به دلیل حمله باج افزاری و از دست رفتن کنترل برخی از سیستم های آن در حالت آماده باش قرار گرفته اما مقامات اوکراینی این خبر را تکذیب کردند. در همین رابطه مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا در اظهار نظری اعلام کرد این کشور پاسخ سنگینی به حملات باج افزاری اخیر خواهد داد. در حالی که هنوز منتشر کننده باج افزار پتیا مشخص نیست پیشتر اعلام شده بود دولت کره شمالی در توسعه و انتشار WannaCry نقش داشته است و به نظر می رسد در مورد جدید نیز انگشت اتهام در درجه اول به سوی این کشور نشانه رفته باشد.

 

نظر شما درباره این باج افزار جدید وقدرتمند چیست؟نظرات خود را با ما در میان بگذارید…

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.