براساس گزارش موسسه‌ی یوروپل ،حملات باج‌افزار در جهان فراگیر شده

براساس گزارش موسسه‌ی یوروپل ،حملات باج‌افزار در جهان فراگیر شده

اگر پیگیر آخرین اخبار مرتبط با حوزه امنیت بوده باشید،قطعا به تازگی حملات گسترده ای از باج افزارها را شنیده اید،شاید تعدادی از آنها نیز برای شما کمی عجیب به نظر آیند.همانطور که مستحضرید،باج‌افزارها گونه‌ای از بدافزارها هستند که دسترسی به سیستم را محدود می‌کنند و ایجادکننده آن برای برداشتن محدودیت درخواست باج می‌کند.  باج‌افزارها ابتدا در روسیه مشاهده شدند اما اخیراً تعداد حملات باج‌افزارها به کشورهای دیگر از جمله استرالیا، آلمان و ایالات متحده آمریکا افزایش یافته است.

باج افزارهای پیشرفته تر با استفاده از کلید عمومی فایلها را رمز نگاری می‌کنند و کلید خصوصی لازم برای بیرون آوردن فایلها از حالت رمز شده تنها در دستان طراح باج افزار است. کاربر برای بازکردن فایلهایش مجبور به پرداخت وجه به حساب طراح باج افزار می‌شود. کاربر جهت بازیابی فایلها و حذف پیامهای باج افزار می‌بایست مبلغی را پرداخت کند. این مبلغ اغلب به روشی از کاربر گرفته می‌شود که قابل باز پس گیری نباشد.

موسسه‌ی یوروپل در آخرین گزارش سالانه‌ی خود در مورد جرایم اینترنتی گفت: «حملات باج‌افزار بیشتر تهدیدات سایبری جهانی دیگر را نیز تحت‌الشعاع قرار داده است. در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۷ میلادی، حملات باج‌افزار در مقیاس بی‌سابقه‌ای، مشاهده شد.»مورد ذکر شده در بالا فقط مرتبط با کشور ایران نمیباشد ،براساس آخرین گزارشات رسیده سازمان پلیس اروپا به تازگی، یک همه‌گیری در حملات باج‌افزار جهان رخ داده است که رایانه‌ها و دستگاه‌های متصل به اینترنت مثل مسیریاب‌ها و دوربین‌های مداربسته را برای تبدیل آن‌ها به ابزارهایی برای جرم، دربر گرفته است.

 

باج افزار


این سناریو شامل حمله‌ی باج‌افزار گریه در ماه می که گفته می‌شود در حدود ۳۰۰ هزار مورد در ۱۵۰ کشور که شامل سازمان‌های مهم مثل خدمات سلامتی ملی انگلیس، شرکت مخابراتی اسپانیایی Telefonica و شرکت فدکس نیز می‌شود، را تحت تاثیر قرار داد. راب وین‌رایت، رئیس یوروپل گفت: «تاثیرات جهانی اتفاقات امنیت سایبری بزرگ مانند همه‌گیری باج‌افزار گریه، تهدیدات جرایم سایبری را به سطح بالاتری منتقل کرده است.»

او در یک گزارش اذعان داشته: «بانک‌ها و دیگر کسب‌وکارهای مهم اکنون در مقیاس بی‌سابقه‌ای هدف قرار می‌گیرند.» درادامه شایان ذکر است که؛یوروپل گفت، این بدافزار دستگاه‌ها را به بات‌نت‌هایی که می‌توانستند یک حمله‌ی منع سرویس توزیع‌شده‌ راه‌اندازی کنند، تبدیل کرده بود. آن‌ها مسئول تعدادی از حملات سطح بالا بودند، از جمله یکی از آن‌ها که زیرساخت‌ اینترنت را در ساحل غربی آمریکا، به شدت دچار مشکل کرد. یوروپل هشدار داد: «واکنش جمعی به جرائم سایبری کافی نیست. به طور خاص، افراد و شرکت‌ها در هرجایی باید بیش‌تر تلاش کنند تا بهتر بتوانند از خود محافظت کنند.»

جولیان کینگ، عضو هیئت امنیت اروپایی گفت: «آخرین گزارش یوروپل نشان می‌دهد که جرائم برخط، مرز تازه‌ای از اجرای قانون است.» کینگ گفت: «ما همه شاهد وقایعی مثل باج‌افزار گریه هستیم. این حملات چه با اهداف مالی و چه با اهداف سیاسی اتفاق بیفتند، ما باید انعطاف‌پذیری خود را بهبود بخشیم.»

 

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.