هشدار محققان در مورد حملات سایبری علیه بازی‌های المپیک

هشدار محققان در مورد حملات سایبری علیه بازی‌های المپیک

همانطور که میدانید،نبرد مجازی، یا همان جنگ سایبری ، به نوعی از نبرد اطلاق می‌گردد که طرفین جنگ در آن از رایانه و شبکه‌های رایانه‌ای (به خصوص شبکه اینترنت) به عنوان ابزار استفاده کرده و نبرد را در فضای مجازی جاری می‌سازند. جنگ اطلاعاتی با انقلاب اطلاعات ظهور پیدا کرده‌است. این انقلاب به دلیل دامنه وسیع و تأثیرات گسترده آن می‌تواند سبک نوینی از جنگ را ارائه بدهد.شاید کمی باور این موضوع سخت به نظر بیاید،که چگونه ممکن که جنگ سایبری بازی های المپیک را تحت الشعاع قرار دهد؟اگر بدنبال پاسخ این سوال هستید با ما همراه باشید.

پیش از اینها محققان خاطر نشان کردند که در سال‌های اخیر، نفوذگران به‌طور فزاینده‌ای به دنبال هدف قرار دادن رویدادهای ورزشی هستند.اما به تازگی به گفته کارشناسان که بازی‌های المپیک برای نفوذگران و افراد خراب‌کار، یک هدف وسوسه‌انگیز با پیامد‌های مخرب برای یکی از رویدادهای مهم ورزشی جهان است.

گفتنی است که یک محقق از دانشگاه کالیفرنیا در گزارشی گفت: «تلاش‌ها برای ایجاد اختلال در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی آمریکا باید به عنوان هشدار در مورد تاثیر حمله سایبری در بازی‌ها تلقی شود.»شایان ذکر است که؛ محققان اذعان کرده اند که: «نفوذگران می‌توانند از طریق نفوذ به استادیوم یا سامانه‌های امتیازدهی، یا با انتشار اطلاعات حساس ورزشکاران آسیب بزنند. سامانه‌های حمل و نقل یا طرفداران نیز می‌توانند مورد هدف قرار گیرند.»

 

حملات سایبری علیه بازی‌های المپیک

 

مرکز امنیت سایبری دانشگاه در گزارشی گفت: «جدی‌ترین آسیب، آسیب فیزیکی برای ورزشکاران یا تماشاگران خواهد بود. در چنین موردی، بازی‌ها در نتیجه‌ی این آسیب‌های جدی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و یا لغو خواهند شد. حمله به یکپارچگی رویدادهای ورزشی نیز جدی خواهد بود. در نتیجه می‌تواند منجر به کاهش حس اعتماد شود که تاثیرات ماندگاری بر این ورزش‌ها خواهد داشت.» امنیت سایبری بسیار حائز اهمیت شده، زیرا که رویدادهای ورزشی فن‌آوری‌های جدیدی را برای همه چیز از بلیط گرفته تا تکرار بازی و تایید امتیازدهی معرفی کرده‌اند.

در یک مورد، گروه نفوذگران با نام ناشناس به وب‌گاه فرموله یک نفوذ کردند تا به یک مسابقه که در بحرین برگزار شد اعتراض کنند و در طول برگزاری جام جهانی فوتبال سال ۲۰۱۴ میلادی، حملات فیشینگ، حساب‌های رایانامه بسیاری از مقامات برزیلی که بازی‌ها را سازماندهی می‌کردند، افشاء کرد. بتی کوپر، مدیر مرکز گفت: «این گزارش به دنبال ارزیابی اینکه چگونه سازمان‌دهندگان بازی‌های المپیک برای امنیت سایبری آماده شده‌اند، نیست.» همچنین گفت: «از آنجا که چشم‌انداز ورزش‌ها به‌طور چشمگیری در حال تغییر است، بسیار سخت خواهد بود که امروز پیش‌بینی کنیم که چشم‌انداز خطر آینده در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۸ میلادی چگونه خواهد بود. »

 

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.