افزایش سرعت رمزنگاری کوانتومی برای محافظت از مکالمات صوتی

افزایش سرعت رمزنگاری کوانتومی برای محافظت از مکالمات صوتی

پرواضح است که مکالمات صوتی یکی از مهمترین جزء در برقراری ارتباط و مکالمات می باشد و حفاظت از آن بسیاری ضروری می باشد.براساس نتایج بدست آمده ،محققان با انجام آزمایش‌های بیش‌تر موفق به کدگذاری کوانتومی بدون افت سرعت شدند که منجر به افزایش امنیت تماس‌های تلفنی می‌شود.رمزنگاری کوانتومی (Quantum encryption) رؤیایی بزرگ در زمینه‌ی امنیت محسوب می‌شود؛ چراکه با استفاده از این روش، تغییر اطلاعات در زمان شنود امری اجتناب‌ناپذیر است. این روش در حال حاضر به‌مراتب از روش‌های مرسوم رمزنگاری کندتر است و از این‌رو برای استفاده در تماس‌های تلفنی یا استریم ویدئو مناسب نیست؛ ولی شاید علم به کمک ما آمده باشد.

شایان ذکر است که اطلاعات جزئی در این مورد به شما ارائه دهیم، رمزنگاری کوانتومی استفاده مکانیک کوانتومی به خصوص ارتباطات کوانتومی و محاسبات کوانتومی برای اجرای عملیات رمزنگاری و شکستن سیستم‌های رمزگذاری شده را توصیف می‌کند. استفاده از رمزنگاری کلاسیک (غیر کوانتومی) برای حفاظت در برابر حمله کنندگان کوانتومی نیز به عنوان رمزنگاری کوانتومی در نظر گرفته می‌شود. به این حالت رمز نگاری پست-کوانتومی می‌گویند.

نمونه‌هایی از رمزنگاری کوانتومی استفاده از ارتباطات کوانتومی برای رد و بدل کردن مخفیانه کلید (توزیع کلید کوانتومی) یا استفاده از رایانه‌های کوانتومی برای شکستن انواع گوناگون کلیدهای عمومی و امضاهای دیجیتال می‌باشد. (به عنوان مثال سامانه‌های آر اس ای و الجمل)
رمزنگاری کوانتومی انجام عملیات گوناگون رمز گذاری را که با تبادلات کلاسیک غیرممکن است میسر می‌سازد که این یکی از مزیت‌های رمز نگاری کوانتومی است.

 

رمزنگاری کوانتومی

همچنبن گفتنی است که؛مکانیک کوانتومی تضمین می‌کند که با اندازه‌گیری داده‌های کوانتومی، این اطلاعات از بین می‌روند از این ویژگی می‌توان برای تشخیص مداخله دشمن در یک پیغام استفاده کرد. با این وجود، اگر یک استراق سمع کننده اختلالاتی کمتر از آنچه انتظار می‌رود ایجاد کند، ممکن است اطلاعات فاش شوند.محققان موفق به توسعه‌ی یک سیستم رمزنگاری کوانتومی شدند که گفته می‌شود ۵ تا ۱۰ برابر سریع‌تر از روش‌های فعلی است یا حداقل در صورت اجرای موازی، سرعتی برابر با روش رمزگذاری مرسوم دارد. راه حل، اضافه کردن اطلاعات بیش‌تر در هر فوتون است.

با استفاده از یک لیزر ضعیف، معمولا در هر فوتون می‌توان فقط یک بیت اطلاعات را رمزنگاری کرد. یک تیم تحقیقاتی کشف کرده است با تغییر زمان رهاسازی فوتون‌ها و استفاده از تشخیص‌دهنده‌ی فوتون سریع برای دنبال کردن این تغییرات، می‌توان دو بیت را کدگذاری کرد. محققان به فوتون‌ها ویژگی‌هایی دادند که قبلا نداشتند.البته هنوز راه درازی باقی است تا بتوان از این روش به‌صورت عملی استفاده کرد.

حداقل این موضوع در مورد سایز صادق است؛ به‌طوری‌که یک گیرنده/فرستنده می‌تواند سایزی برابر با یک رایانه داشته باشد‌. این مسئله از چیزی که فکر می‌کنید به واقعیت نزدیک‌تر است. تمام اجزاء به‌جز تشخیص‌دهنده‌‌ی تک-فوتون به‌راحتی در دسترس هستند و حتی می‌توان از آن برای انتقال‌های فضای خالی استفاده کرد. در نهایت امکان دارد زمانی برسد که بتوانید گفتگوی صوتی امن داشته باشید و بدانید حتی ماهرترین جاسوس‌ها هم قادر نیستند آن را شنود کنند.

 

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.