آلوده بودن برخی از گوشی‌ های چینی به تروجان ترایادا

آلوده بودن گوشی‌ های چینی به تروجان ترایادا

آلوده بودن برخی از گوشی‌ های چینی به تروجان ترایادا

براساس آخرین اخبار و مستندات که حاکی از آنند؛متخصصان امنیتی گوگل، آلوده بودن برخی از گوشی‌ های چینی به تروجان ترایادا را تایید کرده است.همانطور که مستحضرید،گوگل (به انگلیسی: Google) شرکتی با سهامی عام است که در زمینهٔ جستجوی اینترنتی، رایانش ابری و تبلیغات سرمایه‌گذاری می‌کند. این شرکت توسط لری پیج و سرگئی برین تأسیس شد .

هدف گوگل از آغاز «سازماندهی کردن اطلاعات دنیا و دسترس‌پذیر کردن آن‌ها برای عموم» بود، و شعار غیررسمی شرکت (که توسط مهندس گوگل امیت پاتل ابداع شد و توسط پل بوچهیت از آن حمایت شد) «شرور نباشید» .شایان ذکر است که،گوگل همیشه بهترین تلاش خود را انجام می‌دهد تا امنیت سیستم‌عامل موبایل خود را افزایش دهد؛ اما باوجود این تلاش‌ها، همچنان بدافزارهای بسیار زیادی برای پلتفرم اندروید وجود دارد.

اگر در جریان اخرین اخبار بوده باشید،به تازگی،متخصصان امنیتی گوگل، از وجود بدافزاری به نام Lippizan خبر دادند؛ بدافزاری که قادر است مکالمات صوتی را ثبت کند، با دوربین دستگاه عکس بگیرد و همچنین بر فعالیت‌های دیگری که روی گوشی‌ هوشمند انجام می‌شود، نظارت داشته باشد. این بار یک شرکت تحقیقاتی-امنیتی دیگر اعلام کرده که یک تروجان به‌صورت پیش‌فرض روی برخی از گوشی‌های هوشمند تولیدکننده‌های چینی وجود دارد.

تروجان ترایادا (Triada) توسط متخصصان Dr. Web کشف شده و طبق گزارش این شرکت، یکی از پیچیده‌ترین بدافزارهای موجود است؛ زیرا خود را به پردازش‌های والد اندروید موسوم به زایگوت (Zygote) تزریق می‌کند. از آنجا که زایگوت در سراسر گوشی همیشه فعال است، تروجان یادشده می‌تواند به محتوای تمامی اپلیکیشن‌هایی که روی دستگاه اجرا می‌شوند، دسترسی داشته باشد.

 

آلوده بودن گوشی‌ های چینی به تروجان ترایادا

در ادامه شایان ذکر است که،تروجان مورد بحث در جدیدترین نسخه‌‌ و به کمک مکانیسم سندباکس، غیر قابل شناسایی شده است. محققان Dr. Web اعلام کرده‌اند که کد کتابخانه‌ی هسته‌ی اندروید موسوم به libandroid_runtime.so روی گوشی‌های هوشمندی چون لیگو ام ۵ پلاس، لیگو ام ۸، نومو اس ۱۰ و نومو اس ۲۰، در واقع همان تروجان ترایادا است. با توجه به آنچه گفته شد، احتمال دارد توسعه‌دهندگان رام گوشی‌های یادشده یا شخصی که به کد اندروید مورد استفاده در این دستگاه‌ها دسترسی داشته، پیش از عرضه‌ی این گوشی‌ها به بازار، کد مخرب تروجان یادشده را به این دستگاه‌ها تزریق کرده باشد.

باید به این مهم نیز اشاره داشت که؛اکنون تولیدکنندگان گوشی‌های آلوده به تروجان ترایادا از وجود مشکل مورد بحث آگاه شده‌اند؛ از آنجا که بسیاری از شرکت‌های چینی تولیدکننده‌ی گوشی‌ هوشمند، سیستم‌عامل اندروید را بر حسب نیازهای خود به میزان قابل توجهی سفارشی‌سازی می‌کنند، احتمال بروز خطا و مشکل در پلتفرم یادشده افزایش خواهد یافت و بدین ترتیب، سازندگان بدافزارها می‌توانند به روشی آسان‌تر، طیف وسیع‌تری از دستگاه‌ها را هدف قرار دهند.

 

منبع

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *