از کار انداخته شدن نیروگاه در خاورمیانه توسط ویروس کامپیوتری جدید به نام «Triton»

از کار انداخته شدن نیروگاه در خاورمیانه توسط ویروس کامپیوتری جدید به نام «Triton»

پر واضح است که؛ویروس رایانه‌ای (Computer virus) نوعی مخرب دیجیتال است که در سیستم‌های رایانه‌ای ایجاد اختلال و خرابی می‌کند.ویروس، یک نوع از بدافزار است که در اغلب مواقع بدون اطلاع کاربر اجرا شده و تلاش می‌کند خودش را در یک کد اجرایی دیگر کپی کند. وقتی موفق به انجام این کار شد، کد جدید، آلوده نامیده می‌شود. کد آلوده وقتی اجرا شود، به نوبهٔ خود کد دیگری را می‌تواند آلوده کند. این عمل تولید مثل یا کپی‌سازی از خود بر روی یک کد اجرایی موجود، ویژگی کلیدی در تعریف یک ویروس است.

معمولاً کاربران رایانه به ویژه آنهایی که اطلاعات تخصصی کمتری دربارهٔ کامپیوتر دارند، ویروس‌ها را برنامه‌هایی هوشمند و خطرناک می‌دانند که خود به خود اجرا و تکثیر شده و اثرات تخریبی زیادی دارند که باعث از دست رفتن اطلاعات و گاه خراب شدن کامپیوتر می‌گردند در حالیکه طبق آمار تنها پنج درصد ویروس‌ها دارای اثرات تخریبی بوده و بقیه صرفاً تکثیر می‌شوند؛ بنابراین یک ویروس رایانه‌ای را می‌توان برنامه‌ای تعریف نمود که می‌تواند خودش را با استفاده از یک میزبان تکثیر نماید.

 

Triton

طبق آخرین اطلاعیه های رسیده،متخصصان موسسه امنیت سایبری «FireEye» اخیرا ویروسی را شناسایی کرده اند که احتمالا عامل اختلال در تاسیسات زیربنایی حیاتی یک نیروگاه بوده است.این ویروس پیشرفته که «Triton» نام دارد به منظور حملات بزرگتر طراحی شده و متخصصان FireEye تاکید کرده اند که بازیگران بزرگی در پشت پرده آن مخفی شده اند:هدف گرفتن تاسیسات زیربنایی، سماجت هکرها، فقدان نشانه ای از اهداف مالی و لزوم وجود منابع فنی برای ایجاد چنین چارچوبی حکایت از این دارد که این ویروس در یک زیرزمین طراحی نشده و احتمالا عاملان آن از پشتیبانی دولتی برخودار بوده اند.

نام و نوع نیروگاهی که مورد حمله قرار گرفته مشخص نشده اما رویترز به نقل از کمپانی امنیتی «Dragos» محل آن را خاورمیانه گزارش کرده و شرکت امنیتی «CyberX» نیز از احتمال قرار داشتن این نیروگاه در عربستان خبر داده است.کمپانی امنیتی «Symantec» مدعی شده که ویروس Triton از تابستان سال جاری فعالیت داشته و نوع خاصی از سیستم های مربوط به پایش و رفع مشکل سیستم‌های صنعتی را هدف گرفته و برنامه ریزی آنها را تغییر می دهد.Triton سومین برنامه مخربی است که توانایی ایجاد اختلال در ابزارهای صنعتی را دارد. در سال ۲۰۱۰ ویروس دیگری به نام «Stuxnet» برنامه های هسته ای ایران را هدف قرار داده و سال گذشته نیز ویروسی به نام «Industroyer» موجب قطعی برق گسترده در اوکراین شده بود.

 

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.