فیسبوک جهت نقض حریم خصوصی کاربران در اسپانیا ۱.۵میلیون دلار جریمه شد

فیسبوک جهت نقض حریم خصوصی کاربران در اسپانیا ۱.۵میلیون دلار جریمه شد

شاید شما نیز یکی از کاربران فیسبوک بحساب آیید،تا چه حد از امنیت اطلاعات شخصی خود در فیسبوگ مطمئن هستید؟ براساس آخرین اخبار و گزارشات که حاکی از آن دارند که؛ یکی دیگر از جریمه‌های سنگین مربوط به حریم خصوصی برای فیسبوک در اروپا اعمال شده است.فیس‌بوک به دلیل این‌که به طور کامل رضایت کاربران و یا استفاده‌‌کنندگان از این شبکه اجتماعی را به دست نمی‌آورد، توسط تنظیم کننده حریم خصوصی اسپانیا، مبلغ ۱.۵ میلیون دلار معادل ۱.۲ میلیون یورو جریمه شده است. آژانس (AEPD) گفت که فیس‌بوک اطلاعاتی از جمله طرز فکر سیاسی، جنسیت، اعتقادات مذهبی، سلیقه شخصی و سابقه مرورگر را برای اهداف تبلیغاتی جمع‌آوری می‌کند.

همچنین این سازمان اعلام نموده که؛ که تحقیقات درباره‌ی چگونگی جمع‌آوری، ذخیره‌سازی و استفاده از داده‌ها برای اهداف تبلیغاتی فیسبوک، نشان می‌دهد که این کار بدون داشتن رضایت مناسب از سوی کاربران صورت می‌گیرد.در ادامه این آژانس افزود: «هنگامی که یک کاربر شبکه اجتماعی حساب کاربری خود را حذف کرده و خواستار حذف اطلاعات است، فیس‌بوک اطلاعات را به مدت بیش از ۱۷ ماه از طریق یک کوکی حساب کاربریِ حذف‌شده نگه می‌دارد. بنابراین، داده‌های شخصی کاربران به طور کامل لغو نمی‌شود. علاوه بر این، سیاست حفظ حریم خصوصی فیس‌بوک حاوی عبارات کلی و نامشخص است و کاربران حتی برای دیدن این سیاست‌ها نیز باید در سطوح مخالف جست‌وجو کنند.»

پر واضح است که بسیاری از افراد از کاربران فیسبوک بشمار می روند از اینرو حفظ امنیت اطلاعات آنها بسیار ضروری به نظر می رسد.شایان ذکر است به جای این‌ها، فیس‌بوک باید رضایت صریح، آگاهانه و مشخص کاربران برای استفاده از داده‌های آن‌ها را به دست آورد و باید حق حذف کردن اطلاعات به خواست کاربران را به ایشان بدهد. از آن‌جایی که این کار را نمی‌کند، AEPD بنا به قانون اساسی کشور درباره حفاظت از داده‌ها (LOPD)، دو تخلف جدی و یک تخلف بسیار جدی را به فیس‌بوک نسبت داد و این شبکه اجتماعی ۳۰۰ هزار یورو برای هر یک از دو تخلف اول و ۶۰۰ هزار یورو برای دومی جریمه شد.

 

فیسبوک

اگر بخاطر داشته باشید این تنها زمانی نیست که فیس‌بوک از تنظیم‌کننده‌های داده در اروپا فرار کرده است. تنظیم‌کننده‌های ضدانحصار اتحادیه اروپا گفتند که فیس‌بوک در اصل اصرار داشت که قصد ندارد اطلاعات خود را با واتس‌آپ که بیش از یک میلیارد کاربر دارد، ترکیب کند. این شرکت به وعده‌اش عمل نکرد و در ماه اوت سال ۲۰۱۶ میلادی اعلام کرد که این کار را انجام خواهد داد.

در انتها شایان ذکر است که؛این یک پرچم قرمز برای کسانی است که درباره این حجم از داده‌ها که برای مزیت‌های غیرعادلانه و برای مقاصد تبلیغاتی و روان‌‌سنجی استفاده‌ می‌شوند، نگرانند. فیس‌بوک همچنین دراوایل سال جاری، ۳ میلیون یورو توسط شرکت رقابت و مصرف کننده ایتالیا و ۱۵۰هزار یورو توسط تنظیم کننده حفاظت از اطلاعات فرانسه در ارتباط با استفاده از اطلاعات مشتریان، جریمه شد. همچنین تحقیقات رقابتی در آلمان در خصوص شیوه‌های حفظ حریم خصوصی فیس‌بوک همچنان ادامه دارد.

 

منبع

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.