بدافزار زئوس در کانال‌های تلگرام ایرانی‌ رخنه کرده است

بدافزار زئوس در کانال‌های تلگرام ایرانی‌ رخنه کرده است

همانطور که می دانید محبوبیت شبکه اجتماعی تلگرام در بین سایر شبکه ها بسیار قابل توجه است و بسیاری از افراد چه در زمینه شخصی و چه کاری ،کانال های مختلف در تلگرام ایجاد می کنند جهت انجام تبلیغات یا انجام امور تجارتی.اما نباید غافل از این بود که این محبوبیت تلگرام سبب می شود که بسیاری از هکرها انگشت هدف خود را به سمت آن نشان دهند وبسیاری از اهداف پلید خود را از طریق آن به ثمر برسانند.
براساس آخرین اطلاعات و گزارشات اخیر در حوزه امنیت مطلع شدیم که؛ویروس زئوس اکنون از طریق بستر محبوب این روزهای کاربران ایرانی یعنی تلگرام راه خودش را به کانال‌ها و گروه‌های ایرانی باز کرده است.

گفتنی است که؛بدافزار زئوس سال‌هاست که در دنیای اینترنت جولان می‌دهد و هر ازگاهی آتشی برپا می‌کند و هربار کاربران یک منطقه را مورد حمله قرار می‌دهد. بر اساس آمارهای موجود این ویروس کامپیوترهای بیش از ۱۹۶ کشور دنیا را آلوده کرده و در مجموع سیستم‌های رایانه‌ای بیش از ۲۴۰۰ کمپانی توسط آن مورد حمله قرار گرفته‌اند.شایان ذکر است که؛ویروس زئوس سال‌هاست اطلاعات مالی و شخصی کاربران را می‌دزد.ویروس زئوس به یک بدافزار مالی در جهان شهرت دارد و عملکرد نسبتا مشابهی را در حملات خود به سیستم‌عامل‌های گوناگون اتخاذ می‌کند.

ویروس تا زمانی که یک فعالیت بانکداری آنلاین انجام نمی‌شود در یک خواب عمیق به سر می‌برد اما به محض اینکه کاربر از یک وب سایت بانکی برای انجام خدمات بانکداری خود استفاده می‌کند، زئوس هم بیدار می‌شود تا آدرس‌های بانکی و اعتبارات فرد را به سرقت ببرد.شاید در حین چرخیدن در تلگرام با انواع فایل‌های APK اپلیکیشن‌های مختلفی که برخی کانال‌ها با شعارهای تبلیغاتی وسوسه برانگیز آن را در اختیار اعضای خود قرار می‌دهند برخورد کرده باشید. عباراتی چون: برنامه هک شده ایرانسل، اپلیکیشن تبدیل دوربین موبایل به مادون قرمز، نسخه پول نامحدود کلش آف کلنز، برنامه VIP خرید شارژ مجانی و… ازجمله مواردی هستند که کاربران کنجکاو را به دانلودشان وا می‌دارند.

 

بدافزار زئوس

داشتن پسوند APK این برنامه‌ها و نصب شدنشان روی سیستم‌عامل اندروید هم حرکتی زیرکانه است تا باور کاربر را به راستین بودن این اپیلکیشن‌ها سوق دهد.دانلود کردن و نصب این قبیل برنامه‌ها، مثل ساختن دروازه‌ای است برای ویروس زئوس تا به موبایل و اطلاعات شخصی شما رخنه کند. کانال‌های زیادی بدون ثبت شدن در سامانه «شامد» وجود دارند و نظارتی بر آنها از سوی هیچ ارگانی نیست. از همین رو این کانال‌ها باعث به وجود آمدن بستر مجازی سیاهی شده‌اند که در آن بدافزارهای مختلفی که از هکرهای روسی توسط کلاهبرداران اینترنتی داخلی خریداری شده، منتشر می‌شوند.

اپلیکیشن‌های آلوده به ویروس زئوس با کمی تغییر در شمایل کلی آن و ترجمه برخی کدهای نگاشته شده در آن به زبان فارسی به طور عمومی در صفحات مجازی پیام‌رسان تلگرام منتشر می‌شوند. تغییرات در این ویروس‌ها با کمترین دانش برنامه‌نویسی امکان‌پذیر است و گروه‌هایی در تلگرام برای آموزش و فروش راهنمای فارسی‌سازی این ویروس‌ها نیز به وجود آمده که کار را برای افراد سودجو آسان‌تر می‌سازد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.