نکاتی در ارتباط با بالا بردن امنیت شبکه بی سیم خانه و محل کار

نکاتی در ارتباط با بالا بردن امنیت شبکه بی سیم خانه و محل کار

پرواضح است که،امروزه ما در دنیایی زندگی می کنیم که ارتباطات یک عنصر غیر قابل انکار می باشد و در این دنیای ارتباطات اینترنت جزء اساسی ترین آنها می باشد. باید اذعان کرد که بسیاری از کارهای ما توسط اینترنت بسیار سریع تر وبهتر انجام میگیرد.خوشبختانه ، شبکه های بی سیم شرایطی را فراهم نموده اند که ما را قادر می سازد بدون استفاده از هیچگونه وسیله اضافی مانند کابل بتوانیم به اینترنت دسترسی داشته باشیم. هر چند ، راحتی اتصال به این شبکه های لذت بخش است اما زمینه ای مناسب برای وقوع جرایم آنلاین می باشد ، پس ما باید فکری در خصوص امنیت شبکه های وایرلس بکنیم.

در قسمت زیر قصدا داریم نکاتی در خصوص بالا بردن امنیت شبکه بی سیم خانه و محل کار شما به شما متذکر شویم،با ما تا انتها همراه باشید.

از کلمات عبور قوی استفاده کنید
میتوان گفت که یکی از مهمترین قسمت ها مربوط به رمز عبور قوی است.نه تنها در این مورد بلکه در تمام زمینه های شبکه تاکید می شود که از کلمات عبور قوی برای حساب های کاربری خود استفاده کنید. استفاده از کلمات عبوری مانند ۶۵۴۳۲۱ یا نام یک حیوان خانگی شبیه به این است که در خانه خود را قفل کنید و کلید آن را زیر پادری قرار دهید. باید بدانید که هکرها از هر راهی برای شکستن کلمات عبور شما استفاده می کنند ، بنابراین کلمه عبور قویتری انتخاب کنید. ساختار یک کلمه عبور قوی می تواند ترکیبی از حروف ، اعداد ، نشانه ها و … باشد.

فعال کردن فایروال اکسس پوینت و روتر
یکی از روش های جلوگیری از ورود و خروج درخواست های ناخواسته استفاده از فایروال های موجود بر روی دستگاه ها می باشد. یک روش سریع و آسان که شما را در برابر برخی حملات و نفوذها مقاوم می کند. یک فایروال خوب ، فایروالی است که تلاش یک هکر برای نفوذ را به شما اعلام کند. بسیاری از سیستم عامل های اصلی دارای فایروال می باشند که بهتر است آنها را فعال و پیکربندی کنید. در بسیاری از روترها و اکسس پوینت ها نیز یک فایروال وجود دارد که بهتر است با مراجعه به قسمت تنظیمات آن را فعال کنید.

 

نکاتی در ارتباط با بالا بردن امنیت شبکه بی سیم خانه و محل کار

فعال کردن قابلیت فیلترینگ MAC Address
بطور معمول ، اکسس پوینت شما مک آدرس های تمامی دستگاه هایی که به آن متصل شده اند را ثبت می کند. همانطور که می دانید مک آدرس یا آدرس فیزیکی یک آدرس منحصر بفرد برای هر دستگاه متصل به شبکه نظیر لپ تاپ ، تبلت ، کامپیوتر و … می باشد. به منطور ایمن کردن شبکه وایرلس ، لیستی شامل مک آدرس های دستگاه هایی که به اکسس پوینت متصل می شوند ایجاد کرده و در داخل دستگاه خود وارد کنید. با ایجاد کردن این لیست در داخل اکسس پوینت ، تنها دستکاه هایی اجازه متصل شدن به اکسس پوینت را خواهند داشت که مک آدرس آنها در لیست وارد شده باشد. آدرس مک دستگاه از راه های مختلفی مانند لیبل جعبه دستگاه ، وارد شدن به قسمت تنظیمات کارت شبکه و … بدست می آید.

فعال کردن رمزنگاری شبکه
استفاده از یک روش رمزنگاری قوی همواره در اکسس پوینت ها توصیه می شود. بطور کلی دو روش WEP و WPA در رمزنگاری شبکه های بی سیم مورد استفاده قرار می گیرد که هکر برای نفوذ به شبکه شما باید از سد آنها عبور کند. بین این دو روش WPA از قدرت رمزنگاری بیشتری برخوردار می باشد و WEP ضعیف تر است و براحتی شکسته می شود. خود روش رمزنگاری WPA نیز به دو نسخه ½ تقسیم بندی می شود.

انجام بروز رسانی مرتبط با اکسس پوینت و روتر
بروز نبودن نرم افزارها و firmware مرتبط با اکسس پوینت شما باعث بوجود آمدن حفره های امنیتی شده و راه مناسبی برا نفوذ هکر ها می باشد. اگر که می خواهید یک شبکه وایرلس امن داشته باشید همیشه firmware روتر یا اکسس پوینت خود را بروز نگه دارید و آخرین آپگرید های آن را از سایت سازنده دستگاه دریافت کنید.

خاموش کردن دستگاه وایرلس در زمانیکه از آن استفاده نمی کنید
در زمان هایی که از روتر یا اکسس پوینت خود استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید ، این کار شامل مزایایی می باشد. اولین مزیت آن کاهش حمله از سوی هکرها می باشد چرا که توانایی ارتباط با روتر شما را ندارند. دومین مزیت کاهش مصرف انرژی و افزایش عمر دستگاه شماست.

پیکربندی اکسس پوینت با استفاده از آدرس IP استاتیک
بیشتر دستگاه های وایرلس از قابلیت DHCP برای تولید آدرس های IP و متصل شدن کاربران استفاده می کنند. درست است که این روش مزایای خوب و قابلیت های راحتی دارد اما باید بدانید که کمک شایانی برای نفوذ به هکرها می کند و آنها را تا لبه مرز شبکه شما جلو می آورد. ما به شما پیشنهاد می کنیم که از یک بازه استاندارد و بصورت ثابت و بدون DHCP برای اتصال کاربران خود به شبکه وایرلس استفاده کنید.

 

نکاتی در ارتباط با بالا بردن امنیت شبکه بی سیم خانه و محل کار

غیرفعال کردن Guest Networking
اگر احتیاط نکنید ، برخی از روترهای وایرلس قابلیتی دارند که اجازه می دهند دستگاهی بصورت مهمان متصل شود. این قابلیت اجازه می دهد تا هر کسی بدون احراز هویت امنیتی به دستگاه شما متصل شود. شاید این قابلیت برای کافی شاپ ها و رستوران ها و … مفید باشد اما برای خانه و محل کار شما خطرناک است. پس توصیه می شود که این قابلیت را بر روی روتر و اکسس پوینت خود غیرفعال نمایید.

پنهان کردن SSID
پنهان کردن نام SSID دستگاه شما یک راه ساده در برابر جلوگیری از انتشار آن و دیده شدن شبکه شما توسط دیگران می باشد. حقیقت امر این است که زمانیکه SSID شما یعنی در واقع شبکه وایرلس شما توسط دیگران دیده شود باعث ایجاد انگیزه حمله شده بخصوص در زمان هایی که شبکه وایرلس خودشان از کار افتاده باشد. البته توجه داشته باشید که پنهان کردن SSID یک کار فوق ایمن نمی باشد چرا که هکرها با استفاده از ابزارهایی می توانند حتی نام های پنهان را نیز مشاهده کنند.

 

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.