جاسوسی شرکت دیزنی از کودکان به وسیله ی بازی‌های تلفن همراه

شرکت دیزنی

جاسوسی شرکت دیزنی از کودکان به وسیله ی  بازی‌های تلفن همراه

متأسفانه این بار والت دیزنی برای عدم پایبندی حریم خصوصی و جمع‌آوری اطلاعات شخصی کودکان بدون رضایت والدین در آمریکا متهم شده است.

یک دادخواست  در دادگاهی در شمال کالیفرنیا ثبت شد که نشان تجاری سرگرمی کودکان و سه شریک توسعه‌دهنده‌ی آن را به نقض قوانین حریم خصوصی با ردیابی مکان‌ها و فعالیت‌های کودکانی که از بازی‌های تلفن همراه خود استفاده می‌کنند، متهم کرد. بی آنکه در ابتدا از والدین بخواهد که این فعالیت‌ها را تأیید کنند.

شاکی، آماندا روسینگ، از طرف خود و والدین یک کلاس که کودکانشان بازی «حیوانات قصر شاهزاده‌ی دیزنی» و ۴۲ بازی دیگر برای گوشی‌های هوشمند و تبلت با نشان تجاری شرکت دیزنی را بازی می‌کردند، شکایت کرده و ادعا می‌کند که قانون حفاظت از حریم شخصی کودکان (COPPA) نقض شده است.

با توجه به این دادخواست، برنامه‌های دیزنی برای iOS و اندروید، قبل از استفاده از کیت‌های توسعه‌ی نرم‌افزار که شناسه‌های منحصربه‌فردی را به کاربران اختصاص می‌دهند، از والدین درخواست اجازه نمی‌کنند و سپس از آن شناسه‌ها برای ردیابی محل کاربران و همچنین فعالیت‌های درون بازی و در دستگاه‌های مختلف استفاده می‌کنند. سپس این داده‌ها به تبلیغ‌کنندگان هدایت می‌شوند تا تبلیغات هدفمندی داشته باشند. در این دادخواست آمده است: «به عبارت دیگر، توانایی ارائه‌ی تبلیغات رفتاری به یک کاربر خاص، برای به دست آوردن انواع داده‌هایی که اکثر مصرف‌کنندگان با آن‌ها آشنا هستند (آدرس‌های رایانامه و غیره) استفاده نمی‌شود، اما به‌جای آن مجموعه‌ی مخفیانه‌ای از شناسه‌های پایدار که برای ارتباط با سایر نقاط داده به‌ منظور ساخت نمایه‌های برخط قوی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ایجاد می‌شود.»

«اجازه دادن به شرکت‌های فناوری برای به دست آوردن شناسه‌های پایدار در ارتباط با کودکان، منجر به تبلیغات رفتاری آن‌ها (و همچنین نقض حریم‌های خصوصی دیگر) می‌شود که COPPA برای جلوگیری از این موضوع طراحی شده است.»

 شرکت دیزنی

متهمان COPPA

در این اقدام کلاسی همچنین نام‌های توسعه‌دهندگان نرم‌افزار یعنی Unity Technologies ،Upsight Inc و Kochava Inc به‌عنوان متهم آمده است. شاکیان علاوه بر خسارت، به دنبال توقف جمع‌آوری داده‌ها بدون اجازه هستند. دیزنی اولین توسعه‌دهنده‌ِی تلفن همراه نیست که ممکن است برای نقض COPPA مجازات شود. در سال ۲۰۱۱ میلادی، توسعه‌دهندگان برنامه‌های تلفن همراه برای ردیابی بدون اجازه‌ی کاربران زیر سن قانونی، سرزنش شدند. در سال ۲۰۱۴ میلادی، یِلپ به‌دلیل اشکالاتی در کد ابزار سنجش سن خود، مجبور به پرداخت نیم میلیون دلار شد و اخیراً هشدارها به شرکت‌های سازنده‌ی اسباب‌بازی‌های «هوشمند» گسترش یافته است.

منبع :

www.news.asis.io

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *