براساس گفته های آمریکا ، باج‌ افزار WannaCry کار کره شمالی است

ویرایش شده در by غلامی

براساس گفته های آمریکا ، باج‌ افزار WannaCry کار کره شمالی است

بی شک با باج افزار نامبرده آشنایی دارید،باج‌افزار واناکرای (WannaCry) که یک حمله سایبری جهانی بود ابزاری برای اجرای حملات باج‌افزاری است. در ماه می سال ۲۰۱۷ میلادی، حمله سایبری عظیمی با استفاده از این باج‌افزار آغاز شد که بیش از ۲۳۰ هزار رایانه را در ١٥٠ کشور جهان را آلوده ساخت و به ۲۸ زبان از قربانیان باج طلب می‌کند. حمله مذکور آن گونه که یوروپول توصیف کرده است، بی‌سابقه بوده است.این حمله سایبری، چند شرکت در اسپانیا مانند تلفونیکا و همچنین «سازمان ملی تامین بهداشت و درمان» (NHS) بریتانیا، فدکس و دویچه بان را تحت تأثیر قرار داد.

اهداف دیگر نیز در حدود ١٥٠ کشور همزمان گزارش شده‌اند. بالغ بر یک هزار رایانه در وزارت کشور، وزارت بحران و شرکت مخابراتی مگافون روسیه نیز گزارشی مبنی بر آلودگی داده‌اند.شایان ذکر است که؛ حالا بالاخره مغز متفکر پشت WannaCry مشخص شده است یا حداقل آمريکا انگشت اتهام را به سمت کره‌ شمالی می‌گيرد که غافلگيرکننده نيست.WannaCry مثل هر باج‌افزار ديگري عمل می‌کرد و فايل‌های شخصی کاربران را رمزگذاری و آن‌ها را برای گرفتن باج نگه می‌داشت.

باید اشاره کنیم که؛چيزي که WannaCry را ويرانگر می‌کرد، میزان برد آن بود؛ اين باج افزار بر کامپيوترهای سرتاسر دنيا اثر می‌گذاشت؛ ولی تمرکز اصلی آن بر سيستم‌های مستقر در آمريکا بود. اما ماجرا از آنجایی بدتر می‌شد که عاملان اين باج‌افزار حتی بعد از دریافت باج هم فايل‌ها را آزاد نمی‌کردند. درحالی‌که باج‌افزارهای معمول فقط افراد را برای سرگرمی و خوش‌گذرانی يا سود مورد هدف قرار می‌دادند، WannaCry مرتب سازمان‌های دولتی و مراکز درمانی را آلوده می‌کرد.

 

گفتنی است که؛بوسرت با گفتن اينکه چطور اين موضوع زندگی‌ها را حتی به‌صورت غیر مستقیم تهدید می‌کرد، شدت اتهامات را افزایش داد.می‌توان با اطمينان گفت کره‌ شمالی به این ادعا واکنش نشان خواهد داد؛ واکنشی که امیدواریم فقط لفظی باشدطبيعتا دولت آمريکا سرگرم نشده است؛ ولی بوسرت عنوان می‌کند این اتهام به هیچ وجه سبک‌تر نمی‌شود. متحدان آمريکا مثل بريتانيا هم رد اين حملات را تا کره‌ شمالی گرفته‌اند. هنوز مشخص نیست که آمریکا برای این موضوع، چه برنامه‌ای دارد.

در انتهای خبر می‌توان با اطمينان گفت کره‌ شمالی به این ادعا واکنش نشان خواهد داد؛ واکنشی که امیدواریم فقط لفظی باشد.بوسرت به اين ادعا به‌عنوان آخرين حلقه از زنجيره‌ اقدامات قوی دولت ترامپ برای تقويت موضع دفاعی آی‌تی آمريکا و مجازات کسانی که جرئت می‌کنند به آن تعرض کنند، اشاره کرد.ناگفته نماند که؛ اخيرا ترامپ قانونی را امضا کرد که استفاده از نرم‌افزار کسپرسکی را در دولت منع می‌کند.

 

منبع

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.