ویکی‌ لیکس جاسوسی سیا با جعل هویت کسپرسکی را افشا نمود

ویکی‌ لیکس جاسوسی سیا با جعل هویت کسپرسکی را افشا نمود

می دانیم که؛ سازمانی غیرانتفاعی و بین‌المللی به نام ویکی لیکس که به ارسال و افشای اسناد از سوی منابع ناشناس می‌پردازد .وب‌گاه ویکی‌لیکس که در ۲۰۰۶ میلادی افتتاح شد، توسط انتشارات سان‌شاین (به انگلیسی: sunshine press) اداره می‌شود.اگر مطلع شده باشید، تقریبا ۲ ماه پس از انتشار جزئیات ۲۳ پروژه‌ی متفاوت از ابزار نفوذ محرمانه‌ی سازمان سیا تحت سری Vault 7، ویکی‌لیکس، به‌تازگی جزییات جدیدی از  Vault 8 را اعلام کرده است که کدهای منبع و اطلاعات مربوط به زیرساخت‌های پنهانی توسعه‌یافته توسط نفوذگرهای سازمان سیا را آشکار خواهد کرد.

به تازگی این سازمان بین المللی ، افشای اسناد جدیدی از فعالیت‌های جاسوسی سیا، از نقش این سازمان اطلاعاتی برای جعل هویت کسپرسکی پرده برداشت.شایان ذکر است که؛ویکی‌لیکس پس از انتشار مجموعه اسنادی با نام والت ۷ که فعالیت‌های جاسوسی آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را در زمینه جنگ سایبری برملا کرد، به‌تازگی افشای مجموعه‌ای جدید از این اسناد را با عنوان والت ۸ در دستور کار خود قرار داده است.

آنچه که به نظر می رسد،هدف ویکی لیکس برملا ساختن کد منبع ابزارهای نفوذ و دیده‌بانی سایبری سیا و همچنین جزئیات مربوط به پروژه‌ای سری با نام هایو (Hive) است.این ابزار که به خودی خود بسیار جالب‌توجه است، نقش بسیارحیاتی عملیات توسعه و کنترل بدافزارهای سیا را ایفا می نماید. بد نیست اشاره کنیم که؛آنچه انتشار مجموعه اول اسناد والت ۸ را بسیار جذاب کرده، این است که به نظر می‌رسد سیا با استفاده از اوراق و گواهی‌نامه‌های جعلی کسپرسکی، دست به جعل هویت این کمپانی خدمات امنیت سایبری زده است.

گفتنی است که ، اهداف و محدودیت‌های اسناد والت ۸ را این‌گونه شرح وبسط داده است:این مجموعه اسناد می‌تواند به خبرنگاران محقق، ماموران کشف جرایم سایبری و همچنین مردم عادی کمک کند تا هر چه بهتر، به شناسایی و درک زیرساخت‌های مخفی سیا بپردازند. کد منبع منتشرشده در این اسناد، مربوط به نرم‌افزاری است که برای اجرا روی سرورهای تحت کنترل سیا طراحی و توسعه داده شده است.

 

جاسوسی سیا


ویکی‌لیکس سپس به توضیح اهداف پروژه هایو پرداخته و لینک‌هایی به مخزن هایو و تاریخچه تغییرات آن ارائه کرده است. این وب‌سایت افشاگر در شرحی مختصر از اهداف این پروژه نوشته است:هایو یک مانع بزرگ را برای انجام عملیات خرابکارانه سایبری از سر راه جاسوسان سیا برمی‌دارد. حتی پیچیده‌ترین بدافزارهای نصب‌شده روی رایانه‌های هدف تا زمانی که راهی امن برای ارتباط با اپراتور خود نداشته باشند، راه به جایی نخواهند برد.

در واقع، هایو یک پلتفرم ارتباطی مخفی برای گستره‌ای وسیع از بدافزارهای سیا فراهم می‌کند تا اطلاعات را به‌صورت پنهانی به سرورهای سیا منتقل و دستورالعمل‌های لازم را از اپراتورهای این سازمان اطلاعاتی دریافت کنند.واضح است که؛ کد منبع هایو توجه زیادی به خود معطوف خواهد کرد؛ اما جالب‌تر از همه، استفاده از گواهی‌نامه‌های جعلی کمپانی کسپرسکی لب است. این افشاگری تازه ویکی‌لیکس، پرسش‌ها و ابهامات زیادی در مورد فعالیت‌های جاسوسی دولت ایالات‌متحده بر می انگیزد.

 

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.