ویکی لیکس یکی دیگر از ابزارهای جاسوسی سیا برای دستکاری دوربین های امنیتی را افشا نمود

جاسوسی سیا از دوربین های مداربسته

ویکی لیکس یکی دیگر از ابزارهای جاسوسی سیا برای دستکاری دوربین های امنیتی را افشا نمود

 

اگر با “پویا سیستم” تا به الان همراه بوده باشید،بی شک در جریان آخرین اخبار مرتبط با حوزه امنیت بوده اید.همانطور که خوانده اید،چندی نگذشته بود ویکی لیکس ۳ابزار جدید جاسوسی مرتبط با سازمان سیا را افشاء کرد بطور خلاصه میتوان گفت،اسناد طبقه‌بندی‌شده را منتشر کرده که متعلق به پروژه‌ی Imperial سازمان سیا بوده است.

حال ،براساس آخرین اخبار رسیده که حاکی از آنند،سایت ویکی لیکس یکی دیگر از ابزارهای جاسوسی سازمان سیا به نام «دامبو» را فاش کرده است. این ابزار قابلیت کنترل و دستکاری اطلاعات ثبت شده توسط دوربین های مدار بسته امنیتی را دارد.شایان ذکر است که،سایت افشاگر ویکی لیکس (Wikileaks) هنوز دست از سر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا برنداشته و جزئیات جدیدی را از جاسوسی های سیا منتشر کرده است.

این بار این سایت به افشاگری در مورد یکی دیگر از ابزارهای جاسوسی سیا پرداخته که قابلیت کنترل و دستکاری اطلاعات ثبت شده توسط دوربین های مداربسته امنیتی را دارد.این ابزار دوربین های مداربسته امنیتی را از کار می اندازد. همچنین قادر است تصاویر و ویدئوهای ثبت شده در رایانه ها را به کمک ویندوز XP و نسخه جدیدتر سیستم های عامل مایکروسافت از کار بیاندازد.

باید خاطر نشان کرد که،این ابزار که دامبو (Dumbo) نام دارد قادر است دوربین های امنیتی مداربسته را از کار انداخته و تصاویر و ویدیوهای ثبت شده در رایانه‌ها را به کمک ویندوز ایکس پی و نسخه جدیدتر سیستم عامل مایکروسافت دستکاری کند. ابزار مذکور به وسیله یک USB کوچک به صورت مستقیم به رایانه حاوی ویدیوها و تصاویر ثبت شده، دسترسی پیدا می‌کند.

 

جاسوسی سیا از دوربین های مداربسته

طبق گزارش ومستندات سایت افشاگر ویکی لیکس،نشان می دهندکه، این ابزار جاسوسی سیا می‌تواند سیستم‌های ردیابی در رایانه هدف را شناسایی، کنترل و دستکاری کرده و همچنین دستگاه‌های نصب شده مانند دوربین مداربسته و میکروفون‌ها را شناسایی کند. معمولا این دستگاه‌ها به وسیله شبکه وای فای یا بلوتوث به هم متصل می‌شوند.

باید به این مهم نیز اشاره داشت که،اپراتور دامبو توانایی توقف تمامی فرایندهای مرتبط با دستگاه‌های ردیابی شده را دارد و به این صورت با حذف یا دستکاری اطلاعات ثبت شده، اپراتور می‌تواند با حذف شواهد اصلی، شواهد جعلی را جایگزین آن کند. این اولین باری نیست که ویکی لیکس دست به افشاگری در مورد روش‌های جاسوسی سیا زده و از ماه مارس تاکنون ۸ هزار و ۷۶۱ سند CIA از پروژه Vault7 توسط این وبسایت منتشر شده است.

 

منبع

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *