چرا آسمان به رنگ آبی است؟

علت آبی بودن آسمان

آیا تا به حال به این نکته دقت کرده اید که چرا رنگ آسمان به رنگ آبی است و شب ها به هنگام غروب آفتاب رنگ آسمان قرمز رنگ درمی آید؟ پویاسیس در این مقاله به شما علت آبی بودن رنگ آسمان را ارائه می دهد.

همانطور که اطلاع دارید، نور خورشید از ترکیبی از چند نور دیگر ساخته می شود که ترکیب تمامی این رنگ ها آن را سفید جلوه می دهد اما در واقع رنگ هایی همانند آبی، قرمز و بسیاری از رنگ های دیگر در آن وجود دارد. هر کدام از این نور ها دارای یک طول موج مختلف و انرژی های متفاوتی نیز می باشد. آنتونی دی دل ژنیو از موسسه مطالعات فضایی ناسا گوردار و دانشگاه کلمبیا در این زمینه توضیحاتی ارائه داده است:

“برای درک اینکه چرا آسمان آبی است، باید ماهیت نور خورشید را بررسی کنیم و چگونه آن را با مولکول های گاز که فضای ما را تشکیل می دهند، تعامل کنیم. نور خورشید که به چشم انسان سفید به به نظر می رسد، مخلوطی از تمام رنگ های رنگین کمان است. برای بسیاری از اهداف، نور خورشید می تواند به عنوان یک موج الکترومغناطیسی در نظر گرفته شود که باعث میشود ذرات (الکترون و پروتون) شارژ شده در مولکولهای هوا به سمت بالا و پایین حرکت کنند تا نور خورشید عبور کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، نوسان موجب تولید تابش الکترومغناطیسی در همان فرکانس نور خورشید می شود، اما در تمام جهات متفاوت است. این حرکت هدایت نور خورشید توسط مولکول های هوا پراکندگی نامیده می شود.

چرا آسمان به رنگ آبی است؟

جواب این مسئله چشمان ما و واکنشاشان به نور است. در داخل چشم دو نوع سلول وجود دارد که به نور واکنش نشان می دهند. “میله ها” به روشنایی حساس هستند و سه نوع “مخروط” مسئول شناسایی رنگ هستند. سه نوع مخروط ها به طول موج های مختلف نور واکنش های متفاوتی نشان می دهد. مخروط های ذکر شده بو نور آبی بیشتر از نور بنفش خورشید حساس ترند و از این جهت به مغز فرمان می دهدبا این وجود که نور بنفش نیز در جو پخش می شود  اما تنها رنگ آبی را ببیند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.