تلاش علم برای زنده کردن مردگان

دانشمندان بتازگی تا اندازه‌ای موفق به احیا مغز خوک مرده و جهش به سمت زنده کردن مردگان شدند! بر اساس مطالعه‌ای منتشرشده در Nature، تیمی پژوهشی به مطالعه برخی عملکردهای مغز خوک‌هایی پرداخت که چهار ساعت از مرگ آن‌ها می‌گذشت. هنوز این فناوری نیاز به پیشرفت زیادی دارد و از نظر دکتر Nenad Sestan دستیابی به چنین اکتشافی، امکان ترمیم سلول‌های مغز مرده در بیماران انسانی را در آینده محقق میکند. برای مطالعه جزئیات این پژوهش با مجله ایده آل مگ همراه باشید:

دکتر Nenad Sestan، عصب‌شناسی از دانشکده پژشکی ییل سرپرستی تیم پژوهشگران را به عهده داشت. هدف آن‌ها پی بردن به این امر بود که آیا سیستم‌های موجود در مغز که بیشتر از دو ساعت با کمبود اکسیژن روبرو بوده‌اند (و بنابراین از نظر فنی مرده‌اند) می‌توانند دوباره به زندگی برگردند. نتایج نشان می‌دهند که با این کار، مغز عملکردی بهتر از تصور ما دارد.

تلاش علم برای زنده کردن مردگان

بر اساس اظهارات استوارت یانگر و اینسو هیونگ، متخصصینی که در تیم پژوهش حضور نداشتند، این مطالعه فرضیه‌ای قدیمی را به چالش می‌کشد که بر اساس آن ترمیم دوباره مغز پستانداران بزرگ چند دقیقه پس از توقف جریان خون وجود ندارد. همچنین با یافته مذکور شاهد بالا رفتن احتمال احیا مغز انسان پس از توقف فعالیت قلب و شش‌ها توسط پژوهشگران خواهیم بود.

سیستم BrainEX نامی که محققان به آن داده‌اند به مدت شش ساعت فعال شد. رگ‌های مغز خوک را با مایعی شبیه به خون به‌کار انداخت. این کار باعث فعالیت نسبی رگ‌های خونی و شروع مجموعه‌ای از واکنش‌های شیمیایی در برخی سلول‌های مغز شد که برای زنده ماندن ارگانیسم‌های زنده حیاتی هستند. حتی بعضی از سلول‌ها هم به داروها واکنش نشان دادند. نمونه‌های بافتی نشان‌دهنده فعالیت الکتریکی در بعضی از نورون‌ها بودند؛ فعالیتی که پس از مرگ متوقف می‌شود.

هیچ‌کدام از ۳۲ نمونه مغز خوکی که در این آزمایش موردمطالعه قرارگرفته بودند، نشانه‌ای از فعالیت الکتریکی مرتبط با آگاهی و هشیاری را نشان ندادند. به هر صورت، هدف مطالعه، جان دوباره بخشیدن به مغز نبود. بازگرداندن هشیاری ازنظر فنی ممکن نیست و دانشمندان اتفاق‌نظر دارند که پیش از انجام چنین مطالعه‌ای نیاز به آمادگی کامل وجود دارد؛ برای مثال استفاده از CRISPR برای اصلاح ژنوم انسانی. علاوه بر این انجام چنین کاری برخلاف قوانین پژوهشی ایالات‌متحده است. اگرچه احتمال آگاه شدن مغز بسیار پایین بود، تیم کارهایی برای جلوگیری از به وقوع پیوستن چنین امری که برخلاف قوانین است انجام داد. اگرچه نشانه‌ای از هشیاری مغز مشاهده نشد، بیهوشی و خنک‌سازی مغز برای جلوگیری از این اتفاق توسط محققین انجام شد.

تلاش علم برای زنده کردن مردگان

این کشف که مغز می‌تواند چند ساعت پس از مرگ زنده بشود، تردیدهایی را شکل داده است. یانگر و هیون به این نکته اشاره داشتند که در اکثر کشورها، شخص زمانی قانونا مرده اعلام می‌شود که مغز و سیستم گردش خون او غیرفعال شده باشد. اگر BrainEX با موفقیت عمل کند، این ابهام‌ها از میان برداشته می‌شوند. روزی این فناوری جدید می‌تواند سلول‌های بیمارانی را ترمیم کند که دچار سکته یا حمله قلبی شده‌اند. یانگر و هیون در پایان به این نکته اشاره می‌کنند که “به نظر ما این امر فرضیه‌ای قدیمی را به چالش می‌کشد که بر اساس آن بیان می‌شود چه عاملی باعث زندگی دوباره حیوان یا انسان می‌شود.”

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.