انواع سنگ

سنگ چیست؟

سنگ، یکی از اجسامی است که در طرح ها و انواع مختلفی در سطح زمین یافت می شود و دارای طرف داران زیادی می باشد. از دیدگاه زمین‌شناسی، سنگ به موادی از پوسته زمین اطلاق می‌شود که از یک یا چند کانی که با یکدیگر پیوند یافته‌اند، درست شده است.

سنگ هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، به ۴ دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

 • رسوبی
 • متامورفیک
 • سنگ قیمتی
 • ساخته دست انسان

سنگ رسوبی از عناصر آلی مانند یخچال ها، رودخانه ها، باد، اقیانوس ها و گیاهان تشکیل شده است. قطعه هایی کوچک از عناصر بالا در طی میلیون ها سال از طریق گرما و فشار، روی هم رسوب کرده و با انباشته شدن، تخت سنگ ها را تشکیل داده اند.

سنگ رسوبی

سنگ های رسوبی خود به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند:

   الف) سنگ آهک: سنگ آهک عمدتا از کلسیت تشکیل شده است که ساختار سنگی یا کریستالی را نشان نمی دهد و دارای سطح دانه ای صاف استبه دلیل متفاوت بودن سختی سنگ های آهک می توان فقط برخی را جلا داد. معمول ترین رنگ های سنگ آهک عبارتند از:

 • سیاه و سفید
 • خاکستری
 • سفید
 • زرد یا قهوه ای

   ب) ماسه سنگ: ماسه سنگ نمایی از شکل گیری باشکوه و بسیار بادوام دانه های کوارتز (شن) می باشد. معمولا در رنگ های قهوه ای روشن یا قرمز تشکیل شده است. طبقه بندی شده توسط محبوب ترین مواد باندینگ ماسه سنگ مانند سیلیکا، کلسیم، خاک رس و اکسید آهن.

   ج) سنگ صابون: سنگ صابون سنگی است بسیار نرم که از انواع تالک ساخته شده است. این ماده معدنی متراکم است و اغلب به اکسید مقاوم است.

سنگ رسوبی

د) سنگ فسیل  : یکی از انواع سنگ آهن محسوب می شود که شامل فسیل طبیعی مانند پوسته های دریایی و گیاهان است.

سنگ مرمر: سنگ مرمر درواقع همان سنگ آهک کریستالی است که از طریق گرما و فشار، نرم شده و به سنگ مرمر تبدیل شده و تغییرات معدنی در آن رخ می دهد. میزان سختی این نوع از سنگ از ۲٫۵ تا ۵ در مقیاس MOH می باشد.

سنگ مرمر به سه دسته تقسیم می شود:

 1. دولومیت: اگر بیش از ۴۰ درصد کربنات منیزیم داشته باشد.
 2. منیزیم: اگر بین ۵ تا ۴۰ درصد منیزیم باشد
 3. کلسیت: اگر  کمتر از ۵٪ منیزیم کربنات.

سنگ رسوبی

سنگ لاشه: سنگ لاشه، سنگی است بسیار نازک که می توان به راحتی او را شکاند. معمولا این سنگ، به رنگ های سیاه سفید، خاکستری و سبز ساخته می شوند. این سنگ، یک نوع از دگرگونی زیبا از سنگ رس است که بعضی اوقات از کوارتز تشکیل می شود.

مارپنتین: این نوع از سنگ بخاطر وجود علامت های درج شده بر روی آن، شبیه به پوست مار است. محبوب ترین رنگ های این سنگ، سبز و قهوه ای می باشد. نرخ سختی از ۲٫۵ تا ۴ در مقیاس MOH می است و حاوی مواد معدنی سرپانتین و منیزیم است که منشا آذرین دارد.

سنگ های قارچ: این نوع از سنگ عمدتا از طریق مواد آتشفشانی مانند ماگما شکل می گیرند. در زیر سطح زمین، هنگامی که مایع مگما خنک و جامد شده است؛ گازها و مایعات معدنی به سنگ وارد شده و ساختارهای بلوری جدیدی با رنگ های مختلف ایجاد می کنند که به آن سنگ قارچ گفته می شود.

انواع سنگ

ه) گرانیت : این سنگ ابتدا از کوارتز (۳۵٪)، فلدسپات (۴۵٪) و پتاسیم ساخته شده است. معمولا در رنگ های تیره و بسیار کم کالسیت وجود دارد. ظاهر کریستال و گرانول سنگین را با دانه های معدنی به نمایش می گذارد. مواد تشکیل دهند این سنگ بسیار سخت و آسان تر از ماربل نگهداری می شود اما با این وجود باز  ظاهر این سنگ لکه دار و متخلخل می باشد.

انواع مختلف گرانیت بسته به درصد ترکیب کوارتز، میکا و فلدسپات وجود دارد. گرانیت سیاه به عنوان Anorthosite شناخته می شود. که شامل کوارتز و فلدسپات بسیار کمی است و دارای ترکیبات مختلفی نسبت به گرانیت واقعی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.