انواع ویروس کامپیوتری

ویرایش شده در by سارا حاتمی

انواع ویروس

ویروس کامپیوتری یک برنامه مخرب است که خودش را با کپی کردن به برنامه دیگری تکرار می کند. به عبارت دیگر، ویروس رایانه خود را به دیگر کدهای اجرایی یا اسناد گسترش می دهد. هدف ایجاد یک ویروس کامپیوتری این است که سیستم های آسیب پذیر را آلوده سازد، کنترل مدیر را بدست آورده و اطلاعات حساس کاربر را سرقت کند. هکرها، با فریب دادن آنها، ویروس های کامپیوتری را با هدف مخرب و شکار بر روی کاربران آنلاین طراحی می کنند.

یکی از روش های ایده آل که ویروس ها را از طریق ایمیل گسترش می دهد – باز کردن پیوست در ایمیل، بازدید از یک وب سایت آلوده، کلیک بر روی یک فایل اجرایی، یا مشاهده یک تبلیغات آلوده می تواند ویروس را به سیستم شما گسترش دهد. علاوه بر این، عفونت ها نیز در هنگام اتصال با دستگاه های ذخیره سازی قابل جابجایی که قبلا آلوده شده اند مانند درایوهای USB گسترش می یابد.

انواع ویروس کامپیوتری
ویروس ها به راحتی و ساده می توانند با استفاده از سیستم های دفاعی از یک کامپیوتر دزدی کنند. نقص موفق می تواند مسائل جدی برای کاربر مانند آلوده کردن منابع دیگر یا نرم افزار سیستم، اصلاح یا حذف توابع کلیدی یا برنامه ها و کپی / حذف یا رمزگذاری داده ها را ایجاد کند.

دو نوع شیوه در حال اجرا در ویروس ها وجود دارد، به محض اینکه آن ها روی یک دستگاه جدید شروع به تکرار می کنند، کد مخرب اجرا می شود. به این ترتیب، با نصب یک برنامه آنتی ویروس قوی، می توان از سیستم خودتان بسیار محافظت کنید.

در حال حاضر، ویروس هایی که پیشرفته هستند با قابلیت های گریز از کار می آیند که در دور زدن نرم افزار آنتی ویروس و دیگر سطح پیشرفته دفاع کمک می کند. پس از آن، توسعه نرم افزارهای مخرب چندین مرتبه در زمان های اخیر باعث می شود ویروس ها به طور پویا کد خود را تغییر دهند. این امر تشخیص و شناسایی ویروس را بسیار دشوار می سازد.

تاریخچه ویروس کامپیوتری

رابرت توماس، مهندس BBN Technologies اولین کامپیوتر شناخته شده ویروس را در سال ۱۹۷۱ توسعه داد. اولین ویروس به عنوان ویروس Creeper کریستین شد و برنامه آزمایشی آن توسط رایانه های مخرب آلوده Torp توسط ARPANET انجام شد. پیام تله تیپ نمایش داده شده در صفحه نمایش عبارت بود از، “من خزنده: گرفتن من اگر شما می توانید.”

انواع ویروس کامپیوتری

اما ویروس کامپیوتری اصلی وحشی، احتمالا اولین مورد در تاریخ ویروس های کامپیوتری بود: Elk Cloner. Elk Cloner سیستم عامل های اپل II را از طریق فلاپی دیسک آلوده کرد. این ویروس توسط ریچارد اسکرتا، نوجوان سال ۱۹۸۲ توسعه داده شد. با وجود اینکه ویروس های کامپیوتری به عنوان یک شوخی طراحی شده بود، همچنین روشن کرد که چگونه یک برنامه مخرب را می توان در حافظه کامپیوتر نصب کرد و کاربران را از برداشتن برنامه جلوگیری کرد.

این فرد کوهن بود که اصطلاح “ویروس کامپیوتری” را تعریف کرد و بعد از یک سال در سال ۱۹۸۳ شروع به ازمایش های خود کرد. این اصطلاح زمانی شروع شد که او تلاش کرد تا یک مقاله علمی با عنوان “ویروس های کامپیوتری – نظریه و تجربیات”.
انواع ویروس های کامپیوتری

یک ویروس کامپیوتری یک نوع نرم افزار مخرب است که کد ویروس خود را با تغییر برنامه ها و برنامه های کاربردی وارد می کند. کامپیوتر از طریق تکرار کد مخرب آلوده می شود.

ویروس های کامپیوتری به صورت های مختلف به سیستم های مختلف آلوده می شوند. برخی از رایج ترین ویروس ها هستند

ویروس بوت سکتور – این نوع ویروس رکورد اصلی بوت را آلوده می کند و برای حذف این ویروس و اغلب نیاز به فرمت سیستم دارد. اغلب از طریق رسانه های قابل حمل پخش می شود.

 ویروس مستقیم – این ویروس که غیر مجاز نیز نامیده می شود، در حافظه کامپیوتر پنهان می شود و در همان جا نصب می شود. آن را به نوع خاصی از فایل هایی که آلوده می شوند متصل می شوند. که این ویروس بر تجربه کاربر و عملکرد سیستم تاثیر نمی گذارد.

Resident Virus – بر خلاف ویروس های مستقیم عمل، ویروس های ساکن در رایانه نصب می شوند. شناسایی ویروس دشوار است و حتی ویروس مهاجم را نیز حذف می کند.

Virus Multipartite – این نوع ویروس از طریق چندین روش گسترش می یابد. هر دو بخش بوت و فایل های اجرایی را در همان زمان آلوده می کند.
انواع ویروس کامپیوتری
ویروس پلیمورفیک – این نوع ویروس ها با یک برنامه ضد ویروس سنتی شناسایی می شوند. این به این دلیل است که ویروس های پلی مورفیک هر زمان که تکرار شوند، الگوی امضا را تغییر می دهند.

Overwrite Virus – این نوع از ویروس تمامی فایل هایی را که آلوده می کند حذف می کند. تنها مکانیزم ممکن برای حذف این است که فایل های آلوده را حذف کنید و کاربر نهایی تمام محتویات آن را از دست می دهد. شناسایی ویروس بازنویسی دشوار است زیرا از طریق ایمیل گسترش می یابد.

ویروس Spacefiller – این نیز “ویروس های حفره” نامیده می شود. این نام به طوری که فضای خالی بین کد را پر می کند و از این رو به فایل آسیب نمی رساند.

File infectors: تعداد کمی از ویروس های infector infected با فایل های برنامه، مانند فایل های .com یا .exe متصل می شوند. برخی از ویروس های infector ویروس هر برنامه ای را که برای اجرای آن درخواست شده است آلوده می کند، از جمله فایل های .sys، .ovl، .prg و .mnu. در نتیجه، هنگامی که برنامه خاص لود می شود، ویروس نیز بارگذاری می شود.

علاوه بر این، ویروس های infector دیگر فایل به عنوان یک برنامه یا اسکریپت کاملا شامل شده در پیوست های ایمیل ارسال می شوند.

 ویروس مایکروسافت: همانطور که از نام آن پیدا است، ویروسهای ماکرو مخصوصا دستورات مایکروسافت را در برنامه هایی مانند مایکروسافت ورد هدف قرار می دهند. این همان چیزی است که در سایر برنامه ها نیز وجود دارد.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.